Zadania.info Największy internetowy zbiór zadań z matematyki

/Szkoła podstawowa/Procenty/Ceny

Wyszukiwanie zadań

Ognisko muzyczne w przypadku rezygnacji z kursu nie zwraca pełnej opłaty, lecz potrąca od niej pewną kwotę.

  • Jeśli rezygnacja z kursu nastąpiła przed jego rozpoczęciem, to potrąca się 64 zł, czyli 8% opłaty za kurs. Ile wynosi opłata za kurs?
  • Jeśli rezygnacja nastąpiła w pierwszym tygodniu trwania kursu, to potrącenie wynosi 120 zł. Jaki to procent opłaty za kurs?
  • Jeśli rezygnacja z kursu nastąpiła w drugim tygodniu kursu, to potrąca się 28% opłaty. Jaka to kwota?

Pan Jan płaci za połączenie z internetem 48,80 zł miesięcznie. Kwota ta zawiera 22% podatku VAT. Oblicz, o ile złotych obniżyłaby się ta opłata, jezeli opodatkowanie połączeń internetowych spadłoby do 9%.

Ukryj Podobne zadania

Pan Jan płaci za połączenie z internetem 49,20 zł miesięcznie. Kwota ta zawiera 23% podatku VAT. Oblicz, o ile złotych obniżyłaby się ta opłata, jeżeli opodatkowanie połączeń internetowych spadłoby do 9%.

Cenę płaszcza zimowego obniżono wiosną o 15% i wówczas cena wynosiła 510 zł. Oblicz cenę płaszcza przed obniżką.

Książka kosztowała 12 zł, potem zdrożała o 20%, a następnie staniała o 25%. Oblicz cenę książki po tych zmianach.

Ukryj Podobne zadania

Cena bluzki wynosiła 68 zł. W ciągu roku cena została obniżona dwukrotnie: najpierw o 10%, a następnie o 20%. Ile kosztuje bluzka po obu obniżkach?

Za normalne i ulgowe bilety kolejowe zapłacono 3250 zł. Stosunek liczby biletów normalnych do biletów ulgowych był równy 3:2 i jeden bilet ulgowy był o 3313% tańszy od biletu normalnego. Oblicz, ile zapłacono za bilety ulgowe.

Cena brutto aparatu fotograficznego powstaje z jego ceny netto przez dodanie 22% podatku VAT. O ile należy zwiększyć cenę netto aparatu, aby cena brutto wzrosła o 10 zł? Wynik podaj z dokładnością do 1 grosza.

Pewien towar, obłożony 7–procentowym podatkiem VAT, kosztuje 1712 zł. O ile złotych wzrosłaby cena tego towaru, gdyby został on obłożony 22-procentowym podatkiem VAT?

Ukryj Podobne zadania

Pewien towar, obłożony 8–procentowym podatkiem VAT, kosztuje 1296 zł. O ile złotych wzrosłaby cena tego towaru, gdyby został on obłożony 23-procentowym podatkiem VAT?

Cena produktu po podniesieniu stawki VAT z 7% do 22% wzrosła o 90 zł. Ile jest równa nowa cena produktu?

Janek kupił dwie książki, które po roku sprzedał ze stratą 10%. Wiedząc, że pierwszą z nich sprzedał ze stratą 25%, a drugą z zyskiem 12,5% oblicz, o ile procent pierwsza książka była droższa od drugiej (w chwili zakupu).

Pewien towar, obłożony 7–procentowym podatkiem VAT, kosztuje 59,92 zł. Oblicz ile wynosi podatek VAT.

Koncern paliwowy podnosił dwukrotnie w jednym tygodniu cenę benzyny, pierwszy raz o 10%, a drugi raz o 5%. Po obu tych podwyżkach jeden litr benzyny, wyprodukowanej przez ten koncern, kosztuje 4,62 zł. Oblicz cenę jednego litra benzyny przed omawianymi podwyżkami.

Ukryj Podobne zadania

W poniedziałek cenę pewnego towaru zwiększono o 10%, zaś w środę zmniejszono o 15%. Oblicz początkową cenę tego towaru, jeśli ostatecznie po tych zmianach wynosiła 187 zł.

W poniedziałek cenę pewnego towaru zmniejszono o 10%, zaś w środę zwiększono o 20%. Oblicz początkową cenę tego towaru, jeśli ostatecznie po tych zmianach wynosiła 324 zł.

Janek przez 4 miesiące odkładał pieniądze na zakup roweru. W pierwszym miesiącu odłożył 30% potrzebnej kwoty, w drugim miesiącu o 60 zł mniej niż w pierwszym, w trzecim połowę wciąż brakującej sumy, a w czwartym 270 zł. Oblicz jaka była cena roweru.

Po dwukrotnej obniżce ceny towaru, za każdym razem o ten sam procent, jego cena końcowa stanowi 64% ceny pierwotnej. O ile procent dokonywano każdorazowo obniżki ceny towaru?

Na początku wakacji za zestaw złożony z płetw, okularów pływackich i kąpielówek trzeba było zapłacić 195 zł, przy czym cena samych płetw była równa 84 zł, a cena samych okularów pływackich była równa 56 zł. We wrześniu płetwy przeceniono o 15%, kąpielówki przeceniono o 20% i cały zestaw składający się z płetw, okularów pływackich i kąpielówek można było kupić za 149 zł. O ile procent przeceniono okulary pływackie?

Cenę pewnego produktu podwyższono o 30% a następnie nową cenę podwyższono jeszcze o 10%. O ile należało by podwyższyć od razu cenę produktu aby otrzymać ten sam rezultat co po przeprowadzeniu obu podwyżek?

Cena biletu na mecz piłki nożnej wynosiła 150 zł. Gdy cenę obniżono okazało się, że na mecz przychodziło 50% więcej kibiców, a dochód uzyskany ze sprzedaży wzrósł o 25%. O ile złotych obniżono cenę biletu?

Ukryj Podobne zadania

Cena biletu na mecz piłki nożnej wynosiła 60zł. Gdy cenę obniżono okazało się, że na mecz przychodziło 20% więcej kibiców, a dochód uzyskany ze sprzedaży wzrósł o 10%. O ile złotych obniżono cenę biletu?

Cena lodówki wraz z 7% podatkiem VAT wynosi 1337 zł 50 gr. Oblicz ile wynosi podatek VAT.

Za bilet lotniczy trzeba zapłacić 700 zł plus 7% podatku VAT. Jaka jest cena biletu?

Poniższa tabela przedstawia zmianę kosztów produkcji czterech produktów, którą uzyskano w wyniku optymalizacji procesu produkcyjnego.

Produkt Stary koszt
(w zł)
Redukcja kosztów
(w zł)
Redukcja kosztów
(w %)
Produkt A 22,0 14,2 65
Produkt B 18,2 9,7  a
Produkt C 21,5  b 30
Produkt D c 20,6 24

Jakie liczby należy wstawić za a,b,c ?

Strona 1 z 2
spinner