Dany jest trójkąt równoboczny , w którym . Na boku tego trójkąta wybrano taki punkt , że . Odcinek przecina wysokość trójkąta w punkcie (zobacz rysunek).
Oblicz długość odcinka .
Dany jest trójkąt równoboczny , w którym . Na boku tego trójkąta wybrano taki punkt , że . Odcinek przecina wysokość trójkąta w punkcie (zobacz rysunek).
Oblicz długość odcinka .
Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt równoramienny o ramionach długości . Pole podstawy jest równe sumie pól dwóch przystających ścian bocznych graniastosłupa. Jakie powinny być długości pozostałych krawędzi graniastosłupa, aby jego objętość była największa?
W czworokącie wypukłym (zobacz rysunek poniżej) dane są kąty: oraz . Wykaż, że .
Dane są trzy okręgi , i . Okręgi , są styczne zewnętrznie, jednocześnie są styczne wewnętrznie do okręgu (patrz rysunek). Promienie okręgów i są odpowiednio równe i , a środki wszystkich trzech okręgów leżą na jednej prostej. Uzasadnij, że długość odcinka jest równa , gdzie odcinek jest cięciwą okręgu i zawiera się we wspólnej stycznej okręgów i .
Mrówka przeszła po powierzchni sześcianu z wierzchołka do wierzchołka będącego drugim końcem przekątnej sześcianu wychodzącej z wierzchołka , przy czym była to droga najkrótsza. Narysuj siatkę sześcianu i oblicz odległość, jaką pokonała mrówka, jeżeli krawędź sześcianu ma długość .
Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny o krawędzi bocznej dwa razy dłuższej od krawędzi podstawy.
Wyznacz cosinus kąta nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy ostrosłupa.
Wyznacz długość krawędzi ostrosłupa, tak aby pole jego powierzchni bocznej wynosiło .
Udowodnij, że jeżeli punkt jest środkiem ciężkości trójkąta, to .
Przez środek okręgu wpisanego w trójkąt poprowadzono prostą równoległą do boku , która przecina boki i odpowiednio w punktach i .
Wykaż, że .
Dane są dwa przeciwległe wierzchołki kwadratu . Wyznacz obwód tego kwadratu.
Dane są dwa przeciwległe wierzchołki kwadratu . Oblicz obwód tego kwadratu.
Na bokach i kwadratu o boku długości 1 wybrano punkty i w ten sposób, że i , dla . Niech będzie punktem przecięcia odcinków i
Wyznacz wartości funkcji trygonometrycznych kąta oraz jego miarę, jeżeli oraz
Dany jest trapez prostokątny o podstawach i , w którym boki i są prostopadłe. Dwusieczne kątów i przecinają się w punkcie leżącym na boku . Wykaż, że .
Punkty są wierzchołkami trapezu. Oblicz długość krótszej przekątnej tego trapezu.
Punkty są wierzchołkami trapezu. Oblicz długość krótszej przekątnej tego trapezu.
Dany jest sześcian o krawędzi długości . Punkt jest środkiem krawędzi tego sześcianu.
Oblicz odległość wierzchołka od płaszczyzny zawierającej punkty oraz .
W okręgu o promieniu 5 poprowadzono dwie równoległe cięciwy o długościach 6 i 8. Oblicz odległość między tymi cięciwami.
Podstawą ostrosłupa prawidłowego jest trójkąt równoboczny o boku długości 6. Na krawędziach bocznych i wybrano punkty, odpowiednio i , takie że oraz (zobacz rysunek). Płaszczyzna jest prostopadła do płaszczyzny ściany bocznej ostrosłupa.
Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa prawidłowego jest trójkąt równoboczny o boku długości 8. Na krawędziach bocznych i wybrano punkty, odpowiednio i , takie że oraz (zobacz rysunek). Płaszczyzna jest prostopadła do płaszczyzny ściany bocznej ostrosłupa.
Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą prostopadłościanu jest prostokąt o stosunku boków 1:3. Objętość bryły jest równa 12. Oblicz wymiary tego prostopadłościanu, aby jego powierzchnia całkowita była najmniejsza. Oblicz tę najmniejszą powierzchnię.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt, którego stosunek długości boków wynosi 2:3. Pole podstawy ostrosłupa jest równe . Każda krawędź boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz pole powierzchni bocznej tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt, którego stosunek długości boków wynosi 4:3. Pole podstawy ostrosłupa jest równe 48. Każda krawędź boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz pole powierzchni bocznej tego ostrosłupa.
Dany jest pięciokąt foremny o boku długości . Wiedząc, że
Punkty i są końcami cięciwy okręgu o środku . Napisz równanie prostej prostopadłej do tej tej cięciwy i przechodzącej przez punkt .