W kole o promieniu poprowadzono średnicę i równoległą do niej cięciwę . Oblicz pole powstałego trapezu , jeżeli kąt ostry tego trapezu ma miarę .
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Czworokąt/Trapez/Wpisany w okrąg
Jedna z podstaw trapezu wpisanego w okrąg jest średnicą okręgu. Oblicz cosinus kąta ostrego trapezu wiedząc, że stosunek obwodu trapezu do sumy długości jego podstaw wynosi 3:2.
Trapez jest wpisany w okrąg, przekątna jest zawarta w dwusiecznej kąta , a długość podstawy jest dwa razy większa niż długość podstawy . Oblicz pole trapezu i obwód wiedząc że jego wysokość jest równa .
W okrąg wpisano trapez równoramienny , którego podstawy mają długości: , . Styczna do okręgu w punkcie przecina prostą w punkcie (rys). Wiedząc, że oblicz promień okręgu opisanego na trapezie .
W okrąg o średnicy 26 wpisano trapez równoramienny w ten sposób, że suma kwadratów długości jego podstaw jest równa 914, a sinus kąta ostrego wynosi . Oblicz pole tego trapezu.
Dany jest trapez o podstawach i , w którym oraz ramię ma długość 6. Na tym trapezie opisano okrąg o promieniu . Miary kątów i tego trapezu spełniają warunek
Oblicz pole i obwód trapezu .
W półkole o promieniu wpisano trapez równoramienny. Przekątna trapezu o długości tworzy z dłuższą podstawą kąt o mierze , a krótsza podstawa trapezu ma długość . Uzasadnij, że .
Na trapezie równoramiennym o podstawach 2 i 6 opisano okrąg. Oblicz pole trapezu, jeśli dłuższa podstawa jest średnicą tego okręgu.
Na trapezie opisano okrąg o promieniu długości 25 cm. Dłuższa podstawa trapezu jest średnicą tego okręgu. Wiedząc że przekątna tego trapezu ma długość 40 cm, oblicz obwód tego trapezu.
Punkt jest środkiem okręgu opisanego na trapezie równoramiennym . Kąt jest dwa razy większy od kąta , a kąt jest dwa razy większy od kąta . Oblicz kąty trapezu .
Trapez (, ) jest wpisany w okrąg o promieniu długości . Wiadomo że kąt ostry trapezu ma miarę zaś , gdzie jest przekątną trapezu. Oblicz długość dłuższej podstawy tego trapezu oraz długość jego wysokości.
Oblicz promień okręgu opisanego na trapezie równoramiennym, w którym sinus kąta ostrego jest równy , a przekątna ma długość 12.
Podstawy trapezu równoramiennego mają długości 3 i 5, a jego ramię ma długość 2. Oblicz promień okręgu opisanego na tym trapezie.
W okrąg wpisano trapez równoramienny w ten sposób, że podstawa jest średnicą tego okręgu. Ramię trapezu ma długość 10, a jego przekątna jest o 11 dłuższa od promienia okręgu. Oblicz wysokość tego trapezu.
Na trapezie można opisać okrąg. Jedna z jego podstaw jest dwa razy dłuższa od drugiej, a przekątna dzieli kąt przy dłuższej podstawie na połowy. Oblicz długości boków trapezu wiedząc, że jego ple jest równe .
Na trapezie opisano okrąg o średnicy długości 25 cm. Dłuższa podstawa trapezu jest średnicą tego okręgu. Wiedząc, że przekątna tego trapezu ma długość 20 cm, oblicz pole tego trapezu.
Trapez równoramienny o ramieniu długości 6 wpisany jest w okrąg, przy czym dłuższa podstawa trapezu, o długości 12, jest średnicą tego okręgu. Przekątne i trapezu przecinają się w punkcie . Oblicz pole koła wpisanego w trójkąt .
Trapez równoramienny o ramieniu długości 7 wpisany jest w okrąg, przy czym dłuższa podstawa trapezu, o długości 14, jest średnicą tego okręgu. Przekątne i trapezu przecinają się w punkcie . Oblicz długość okręgu wpisanego w trójkąt .
W półkole o promieniu wpisano trapez równoramienny o krótszej podstawie długości . Oblicz długość przekątnej trapezu.
W półkole o promieniu wpisano trapez równoramienny o przekątnej długości . Oblicz długość krótszej podstawy trapezu.