Iloczyn początkowych wyrazów ciągu geometrycznego wyraża się wzorem . Oblicz pierwszy wyraz tego ciągu i jego iloraz.
/Szkoła średnia/Ciągi
Niech będzie trójkątem równobocznym o boku długości . Konstruujemy kolejno trójkąty równoboczne takie, że bok kolejnego trójkąta jest równy wysokości poprzedniego trójkąta. Oblicz sumę pól wszystkich tak utworzonych trójkątów .
Wyznacz iloraz nieskończonego, zbieżnego ciągu geometrycznego, w którym pierwszy wyraz jest równy 6, a suma wszystkich wyrazów tego ciągu stanowi sumy ich kwadratów.
Ciąg jest określony wzorem . Uzasadnij (na podstawie definicji) że ciąg jest arytmetyczny.
Wykaż, że ciąg o wzorze ogólnym , gdzie , jest ciągiem arytmetycznym.
Dany jest ciąg określony wzorem ogólnym dla każdej liczby naturalnej . Wykaż, że ciąg jest arytmetyczny.
Wykaż, że ciąg liczbowy o wyrazie ogólnym , gdzie , jest ciągiem arytmetycznym.
Wykaż, że ciąg o wzorze ogólnym , gdzie , jest ciągiem arytmetycznym.
Wykaż, że ciąg liczbowy o wyrazie ogólnym , gdzie , jest ciągiem arytmetycznym.
W ciągu geometrycznym przez oznaczamy sumę początkowych wyrazów tego ciągu, dla liczb naturalnych . Wiadomo, że dla pewnego ciągu geometrycznego: i . Wyznacz iloraz i ósmy wyraz tego ciągu.
Wyznacz wszystkie wartości , dla których pierwiastki wielomianu są trzema kolejnymi wyrazami rosnącego ciągu geometrycznego.
Oblicz granicę ciągu
W ciągu arytmetycznym suma pierwszego i trzeciego wyrazu jest równa 2, a iloraz pierwszego i czwartego jest równy 1.
- Napisz wzór ogólny ciągu oraz wzór na sumę początkowych wyrazów tego ciągu.
- Wyznacz , dla których suma kolejnych, początkowych wyrazów ciągu jest mniejsza od 50.
Iloczyn drugiego i czwartego wyrazu ciągu geometrycznego o wyrazach dodatnich jest równy 9. Oblicz iloczyn pięciu początkowych kolejnych wyrazów tego ciągu.
Ciąg , określony dla każdej liczby naturalnej , jest geometryczny i ma wszystkie wyrazy dodatnie. Ponadto i . Ciąg , określony dla każdej liczby naturalnej , jest arytmetyczny. Suma wszystkich wyrazów ciągu jest równa sumie dwudziestu pięciu początkowych kolejnych wyrazów ciągu . Ponadto . Oblicz .
W skończonym ciągu geometrycznym wyraz pierwszy jest równy 3, a wyraz ostatni 768. Wiedząc, że suma wszystkich wyrazów wynosi 1533, oblicz iloraz tego ciągu.
W skończonym ciągu geometrycznym wyraz pierwszy jest równy 2, a wyraz ostatni 39 366. Wiedząc, że suma wszystkich wyrazów wynosi 59 048, oblicz iloraz tego ciągu.
W trójkącie prostokątnym jedna z przyprostokątnych jest średnią arytmetyczną drugiej przyprostokątnej i przeciwprostokątnej. Oblicz sinusy kątów ostrych tego trójkąta.
W trójkącie prostokątnym stosunek różnicy długości przyprostokątnych do długości przeciwprostokątnej jest równy . Oblicz cosinusy kątów ostrych tego trójkąta.
W trójkącie prostokątnym stosunek sumy długości przyprostokątnych do długości przeciwprostokątnej jest równy . Oblicz cosinusy kątów ostrych tego trójkąta.
Cztery liczby tworzą ciąg geometryczny, przy czym suma pierwszej i czwartej jest równa 27, a iloczyn drugiej i trzeciej jest równy 72. Wyznacz te liczby.
Cztery liczby tworzą ciąg geometryczny, przy czym suma pierwszej i czwartej jest równa 52, a iloczyn drugiej i trzeciej jest równy . Wyznacz te liczby.
Trzy początkowe wyrazy malejącego ciągu arytmetycznego są pierwiastkami wielomianu , a jednym z nich jest .
- Znajdź pierwszy wyraz tego ciągu.
- Oblicz sumę .
Wyznacz wszystkie wartości , dla których trzy liczby: , , , tworzą ciąg geometryczny (w podanej kolejności).
W ciągu geometrycznym przez oznaczamy sumę początkowych wyrazów tego ciągu, dla liczb naturalnych . Wiadomo, że dla pewnego ciągu geometrycznego: i . Wyznacz iloraz i piąty wyraz tego ciągu.
W ciągu geometrycznym przez oznaczamy sumę początkowych wyrazów tego ciągu, dla liczb naturalnych . Wiadomo, że dla pewnego ciągu geometrycznego: i . Wyznacz iloraz i szósty wyraz tego ciągu.
Wyznacz tak, aby ciąg był ciągiem geometrycznym.
Funkcja jest określona wzorem dla każdej liczby rzeczywistej . Oblicz wartość , dla której liczby , , są – odpowiednio – pierwszym, drugim i trzecim wyrazem ciągu geometrycznego.
Trzy liczby tworzą ciąg arytmetyczny. Jeśli do pierwszej z nich dodamy 5, do drugiej 3, a do trzeciej 4, to otrzymamy rosnący ciąg geometryczny, w którym trzeci wyraz jest cztery razy większy od pierwszego. Znajdź te liczby.
Dla jakich wartości parametru równanie ma co najmniej trzy różne pierwiastki, które są kolejnymi wyrazami ciągu arytmetycznego?