Wyznacz liczbę tak, aby liczby dodatnie , , 6 tworzyły ciąg geometryczny (w podanej kolejności).
/Szkoła średnia/Ciągi
W nieskończonym malejącym ciągu geometrycznym , określonym dla , jest spełniony warunek
Suma wszystkich wyrazów tego ciągu o numerach parzystych jest równa 6. Wyznacz wzór ogólny na -ty wyraz ciągu .
Dany jest rosnący ciąg geometryczny , którego wszystkie wyrazy i iloraz są liczbami całkowitymi nieparzystymi. Jeśli największy wyraz ciągu zmniejszymy o 4, to otrzymamy ciąg arytmetyczny. Oblicz wyraz tego ciągu.
Dany jest malejący ciąg geometryczny , którego wszystkie wyrazy i iloraz są liczbami całkowitymi niepodzielnymi przez 3. Jeśli najmniejszy wyraz ciągu zwiększymy o 18, to otrzymamy ciąg arytmetyczny. Oblicz wyraz tego ciągu.
Ciąg jest nieskończonym ciągiem liczb dodatnich, a ciąg spełnia warunek
Oblicz .
Liczba przekątnych wielokąta wypukłego, w którym jest boków i wyraża się wzorem .
- Oblicz liczbę przekątnych w dwudziestokącie wypukłym.
- Oblicz, ile boków ma wielokąt wypukły, w którym liczba przekątnych jest pięć razy większa od liczby boków.
- Sprawdź, czy jest prawdziwe następujące stwierdzenie: Każdy wielokąt wypukły o parzystej liczbie boków ma parzystą liczbę przekątnych. Odpowiedź uzasadnij.
- Uzasadnij, że jeżeli liczba boków wielokąta wypukłego jest nieparzysta, to liczba jego przekątnych jest wielokrotnością liczby jego boków.
Dziewiąty wyraz ciągu arytmetycznego , określonego dla , jest równy 34, a suma jego ośmiu początkowych wyrazów jest równa 110. Oblicz pierwszy wyraz i różnicę tego ciągu.
Jedenasty wyraz ciągu arytmetycznego , określonego dla , jest równy , a suma jego dziesięciu początkowych wyrazów jest równa . Oblicz pierwszy wyraz i różnicę tego ciągu.
Suma ośmiu początkowych wyrazów ciągu arytmetycznego , określonego dla , jest równa 90, a suma jest równa 57,5. Oblicz pierwszy wyraz i różnicę tego ciągu.
Ciąg jest arytmetyczny, a ciąg jest geometryczny. Oblicz i .
Wyznacz cztery początkowe wyrazy ciągu geometrycznego, jeśli: .
Dany jest ciąg .
- Oblicz piętnasty wyraz tego ciągu.
- Którym wyrazem tego ciągu jest liczba 10.
- Ile wyrazów ujemnych ma ten ciąg?
Dany jest ciąg .
- Oblicz osiemnasty wyraz tego ciągu.
- Którym wyrazem tego ciągu jest liczba 20.
- Ile wyrazów ujemnych ma ten ciąg?
W trójkąt równoboczny o boku długości wpisano koło, w które następnie wpisano trójkąt równoboczny, a w ten trójkąt znów koło i tak dalej. Oblicz sumę pól wszystkich wpisanych kół.
W trójkąt równoboczny o boku długości 3 wpisano koło, w które następnie wpisano trójkąt równoboczny, a w ten trójkąt znów koło i tak dalej. Oblicz sumę pól wszystkich wpisanych kół.
Wyznacz wszystkie ciągi geometryczne o wyrazach różnych od zera, w których każdy wyraz, rozpoczynając od wyrazu trzeciego, jest równy średniej arytmetycznej dwóch poprzednich wyrazów.
Oblicz granicę .
Oblicz granicę .
Pięćdziesiąty wyraz ciągu arytmetycznego jest równy 5. Oblicz , gdzie oznacza sumę początkowych wyrazów ciągu .
Ciąg , gdzie jest ciągiem arytmetycznym w którym . Oblicz , gdzie oznacza sumę początkowych wyrazów ciągu .
Jednym z pierwiastków trójmianu kwadratowego jest . Liczby tworzą w podanej kolejności ciąg arytmetyczny, a ich suma wynosi 24. Oblicz drugi pierwiastek tego trójmianu.
Jedno z rozwiązań równania z niewiadomą jest równe 4. Liczby i (w podanej kolejności) tworzą ciąg arytmetyczny, w którym pierwszy wyraz jest o 6 większy od trzeciego. Znajdź drugie rozwiązanie tego równania.
Liczby są kolejnymi wyrazami ciągu arytmetycznego. Jeśli liczbę zmniejszymy o 5, a liczbę zwiększymy o 17, to otrzymane liczby będą kolejnymi wyrazami ciągu geometrycznego. Wyznacz wartości liczbowe i .
Liczby są kolejnymi wyrazami ciągu arytmetycznego. Jeśli liczbę zwiększymy o 1, a liczbę zwiększymy o 3, to otrzymane liczby będą kolejnymi wyrazami ciągu geometrycznego. Wyznacz i .
Wyznacz pierwsze trzy wyrazy ciągu geometrycznego wiedząc, że są one dodatnie, ich suma jest równa 21 oraz suma ich odwrotności jest równa .
Wyznacz pierwsze trzy wyrazy ciągu geometrycznego wiedząc, że są one dodatnie, ich suma jest równa 28 oraz suma ich odwrotności jest równa .
Ciąg jest określony wzorem dla . Wykaż, że każdy kolejny wyraz tego ciągu jest większy od poprzedniego wyrazu o kwadrat liczby naturalnej.
W ciągu arytmetycznym , określonym dla , dane są wyrazy: . Wyznacz wszystkie wartości , dla których wyrazy ciągu są mniejsze od 200.
W ciągu arytmetycznym dane są wyrazy: . Oblicz, ile wyrazów ciągu jest mniejszych niż 83.
Wykaż, że jeżeli liczby i tworzą ciąg arytmetyczny, który nie jest stały, to liczby i również tworzą ciąg arytmetyczny.
Liczby , gdzie są kolejnymi wyrazami ciągu arytmetycznego. Wykaż, że liczby są również wyrazami ciągu arytmetycznego.