Prostokąt jest podobny do prostokąta w skali . Pole prostokąta jest równe . Krótszy bok prostokąta ma długość 6 cm. Oblicz długości pozostałych boków tych prostokątów.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria
Prostokąt jest podobny do prostokąta w skali . Pole prostokąta jest równe . Krótszy bok prostokąta ma długość 9 cm. Oblicz długości pozostałych boków tych prostokątów.
W trójkącie prostokątnym na rysunku . Wiedząc, że dłuższa przyprostokątna jest o 2 cm krótsza od przeciwprostokątnej, wyznacz długości boków .
W trójkącie wysokość dzieli bok na odcinki i (rysunek), przy czym i . Wykaż, że symetralna boku dzieli bok w stosunku 3:1.
W trójkącie wysokość dzieli bok na odcinki i (rysunek), przy czym i . Wykaż, że symetralna boku dzieli bok w stosunku 1:4.
W kwadrat o boku długości 17 wpisano kwadrat , jak pokazano na rysunku. Wiedząc, że przekątna kwadratu ma długość oblicz tangens kąta zaznaczonego na rysunku.
Na boku prostokąta wybrano punkt taki, że . Przekątna i odcinek przecinają się w punkcie oraz . Bok prostokąta ma długość 12 (zobacz rysunek).
Oblicz długość odcinka .
Ostrokątny trójkąt równoramienny o podstawie jest wpisany w okrąg o środku , przy czym kąt ma miarę . Oblicz miarę kąta .
Boki prostokąta mają długości 5 i 12. Oblicz odległość wierzchołka od przekątnej .
W trójkącie dane są: oraz . Oblicz długość wysokości tego trójkąta poprowadzonej z wierzchołka .
W trójkącie dane są: oraz . Oblicz długość wysokości tego trójkąta poprowadzonej z wierzchołka .
Dany jest trójkąt , w którym , a kąt zewnętrzny przy wierzchołku ma miarę .
Wykaż, że jeśli , to trójkąt jest równoramienny.
Uzasadnij, że jeżeli jest wysokością trójkąta prostokątnego , w którym to .
Przyprostokątne trójkąta prostokątnego mają długości 10 i 24. Przeciwprostokątna trójkąta podobnego do niego ma długość 39. Oblicz pole trójkąta .
Trójkąty prostokątne i są podobne. Przyprostokątne trójkąta mają długości 5 i 12, a przeciwprostokątna trójkąta ma długość 26. Wyznacz pole trójkąta .
Przyprostokątne trójkąta prostokątnego mają długości 9 i 40. Najdłuższy bok tego trójkąta jest równy najkrótszemu bokowi trójkąta podobnego do trójkąta . Oblicz pole trójkąta .
Z punktu leżącego na okręgu poprowadź cięciwę o długości równej promieniowi okręgu oraz średnicę . Wyznacz miary kątów wewnętrznych trójkąta .
Odcinek jest wysokością przedstawionego na rysunku trójkąta równoramiennego , w którym . Udowodnij, że .
Wykaż, że miara kąta między wysokością trójkąta równoramiennego poprowadzoną do ramienia a podstawą tego trójkąta jest dwa razy mniejsza od miary kąta zawartego między ramionami tego trójkąta.
Dany jest trójkąt prostokątny o kącie ostrym . Oblicz obwód tego trójkąta, jeżeli przeciwprostokątna ma długość 12 dm.
Punkt jest środkiem okręgu opisanego na trójkącie ostrokątnym . Kąt jest trzy razy większy od kąta , a kąt jest dwa razy większy od kąta . Oblicz kąty trójkąta .
Punkt jest środkiem okręgu opisanego na trójkącie rozwartokątnym . Kąt jest dwa razy większy od kąta , a kąt jest o większy od kąta . Oblicz kąty trójkąta .
Bok czworokąta wpisanego w okrąg jest średnicą tego okręgu (zobacz rysunek). Udowodnij, że .
Przekątna czworokąta wpisanego w okrąg jest średnicą tego okręgu (zobacz rysunek). Udowodnij, że .
Przez punkty i okręgu poprowadzono styczne, które przecięły się w punkcie .
Wykaż, że jeżeli , to cięciwa ma długość równą długości promienia okręgu.
W trapezie podstawy i oraz ramię mają długości odpowiednio 15 cm, 12 cm i 6 cm. O ile centymetrów należy przedłużyć ramię , by przecięło się z przedłużeniem ramienia ?
Oblicz wysokość trapezu o podstawach długości 18 i 14 oraz ramionach długości 3.
Niech będzie prostokątem o bokach długości 3 i 8. Obok tego prostokąta rysujemy kolejne prostokąty w ten sposób, że każdy z boków kolejnego prostokąta jest o 2 dłuższy od odpowiadających boków poprzedniego prostokąta.
Wyznacz liczbę , dla której obwód prostokąta jest równy 246.