Oblicz objętość ostrosłupa trójkątnego , którego siatkę przedstawiono na rysunku.
Oblicz objętość ostrosłupa trójkątnego , którego siatkę przedstawiono na rysunku.
W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym krawędź boczna ma długość 4 cm i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz objętość ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt o danych kątach i . Wszystkie krawędzie boczne mają długość i są nachylone do płaszczyzny podstawy pod kątem o mierze . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Pole powierzchni bocznej ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest równe , a pole jego powierzchni całkowitej wynosi . Oblicz długość krawędzi podstawy i długość krawędzi bocznej tego ostrosłupa.
Wysokość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest równa 8. Krawędź boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem takim, że . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa prawidłowego jest trójkąt równoboczny. Wysokość ściany bocznej tego ostrosłupa jest równa , a tangens kąta nachylenia ściany bocznej ostrosłupa do płaszczyzny jego podstawy jest równy 4. Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest romb o boku długości 6. Krawędź boczna ma długość 8 i jest jednocześnie wysokością tego ostrosłupa. Długości pozostałych trzech krawędzi bocznych są równe (zobacz rysunek).
Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Kąt jest kątem nachylenia krawędzi bocznej ostrosłupa prawidłowego czworokątnego do płaszczyzny podstawy (zobacz rysunek). Oblicz stosunek pola powierzchni całkowitej tego ostrosłupa do pola jego podstawy, jeżeli .
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym stosunek pola powierzchni bocznej do pola podstawy jest równe . Oblicz miarę kąta nachylenia krawędzi bocznej tego ostrosłupa do płaszczyzny podstawy.
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź podstawy ma długość . Pole powierzchni bocznej tego ostrosłupa jest dwa razy większe od pola jego podstawy. Oblicz cosinus kąta nachylenia krawędzi bocznej tego ostrosłupa do płaszczyzny jego podstawy.
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym pole powierzchni bocznej jest trzy razy większe od pola podstawy. Oblicz sinus kąta nachylenia ściany bocznej tego ostrosłupa do płaszczyzny jego podstawy.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt , a krawędź boczna jest jego wysokością. Wykaż, że suma kwadratów pól ścian i jest równa sumie kwadratów pól ścian i .
Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny o wysokości . Suma długości wszystkich jego krawędzi jest równa . Oblicz cosinus kąta nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy tego ostrosłupa.
Trójkąt jest podstawą ostrosłupa . Punkt jest środkiem boku i . Odcinek jest wysokością tego ostrosłupa. Wykaż, że kąt jest prosty.
Dach wieży ma kształt powierzchni bocznej ostrosłupa prawidłowego czworokątnego, którego krawędź podstawy ma długość 4 m. Ściana boczna tego ostrosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem .
Krawędź podstawy ostrosłupa prawidłowego czworokątnego ma długość . Ściana boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy ostrosłupa pod kątem . Ostrosłup ten przecięto płaszczyzną, która przechodzi przez krawędź podstawy i dzieli na połowy kąt pomiędzy ścianą boczną i podstawą. Oblicz pole powstałego przekroju tego ostrosłupa.
Oblicz objętość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego o krawędzi podstawy 2 dm i krawędzi bocznej 4 dm.
Oblicz objętość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego o krawędzi podstawy 4 dm i krawędzi bocznej 6 dm.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt, którego boki pozostają w stosunku 3:4, a pole jest równe 192 (zobacz rysunek). Punkt jest wyznaczony przez przecinające się przekątne podstawy, a odcinek jest wysokością ostrosłupa. Każda krawędź boczna tego ostrosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz objętość ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt, którego boki pozostają w stosunku 5:12, a pole jest równe 240 (zobacz rysunek). Punkt jest wyznaczony przez przecinające się przekątne podstawy, a odcinek jest wysokością ostrosłupa. Każda krawędź boczna tego ostrosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz objętość ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt o polu równym 432, a stosunek długości boków tego prostokąta jest równy 3:4. Przekątne podstawy przecinają się w punkcie . Odcinek jest wysokością ostrosłupa (zobacz rysunek). Kąt ma miarę . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym punkt jest środkiem symetrii podstawy ostrosłupa. Stosunek obwodu podstawy do sumy długości wszystkich krawędzi ostrosłupa jest równy 1:5. Przez przekątną podstawy i środek krawędzi bocznej poprowadzono płaszczyznę. Oblicz stosunek pola otrzymanego przekroju do pola podstawy ostrosłupa oraz miarę kąta (w zaokrągleniu do ).
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt , którego boki mają długości i . Ściany boczne i są trójkątami przystającymi i każda z nich jest nachylona do płaszczyzny podstawy ostrosłupa pod kątem . Ściany boczne i są trójkątami przystającymi i każda z nich jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Miary kątów i spełniają warunek: . Oblicz oraz pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa.
W graniastosłupie prawidłowym czworokątnym przekątna podstawy ma długość 4. Kąt jest równy . Oblicz objętość ostrosłupa przedstawionego na poniższym rysunku.
Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny o podstawie i wierzchołku . Pole trójkąta jest równe , krawędź boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem, którego tangens jest równy . Oblicz objętość ostrosłupa.