Ramię trapezu równoramiennego ma długość . Przekątne w tym trapezie są prostopadłe, a punkt ich przecięcia dzieli je w stosunku 2:3. Oblicz pole tego trapezu.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Czworokąt/Trapez/Równoramienny
Wysokość trapezu równoramiennego ma długość , a jedna z podstaw jest trzy razy dłuższa od drugiej. Oblicz pole trapezu wiedząc, że sinus jego kąta ostrego jest równy 0,2.
Wykaż, że jeśli przekątna trapezu równoramiennego zawiera się w dwusiecznej jego kąta ostrego, to ramię jest równe krótszej podstawie.
Obwód trapezu równoramiennego wynosi 32 cm. Wysokość poprowadzona z wierzchołka kąta rozwartego dzieli podstawę na dwa odcinki o długościach 3 cm i 11 cm. Oblicz pole trapezu.
Obwód trapezu równoramiennego wynosi 50 cm. Wysokość poprowadzona z wierzchołka kąta rozwartego dzieli podstawę na dwa odcinki o długościach 5 cm i 12 cm. Oblicz pole trapezu.
Przekątne trapezu równoramiennego przecinają się w punkcie . Przekątna tworzy z dłuższą podstawą kąt i z ramieniem kąt takie, że i . Pole trapezu jest równe 448. Oblicz pole trójkąta .
W trapezie równoramiennym przekątna jest prostopadła do ramienia i tworzy z dłuższą podstawą trapezu kąt o mierze . Oblicz pole powierzchni tego trapezu wiedząc, że długość przekątnej wynosi .
W trapezie równoramiennym przekątna jest prostopadła do ramienia. Kąt ostry trapezu ma miarę . Oblicz pole powierzchni tego trapezu wiedząc, że długość przekątnej wynosi .
Oblicz wysokość i przekątną trapezu równoramiennego o podstawach 21 cm i 11 cm oraz ramieniu równym 13 cm.
W trapezie równoramiennym ramię ma długość 10. Obwód tego trapezu jest równy 40. Wiedząc, że tangens kąta ostrego w trapezie jest równy , oblicz długości jego podstaw.
W trapezie równoramiennym ramię ma długość 13. Obwód tego trapezu jest równy 52. Wiedząc, że tangens kąta ostrego w trapezie jest równy , oblicz długości jego podstaw.
Dany jest trapez równoramienny , w którym podstawa ma długość 6, ramię ma długość 4, a kąty oraz mają miarę (zobacz rysunek).
Oblicz pole tego trapezu.
Dany jest trapez równoramienny , w którym podstawa ma długość 8, ramię ma długość 6, a kąty oraz mają miarę (zobacz rysunek).
Oblicz pole tego trapezu.
W trapezie równoramiennym krótsza podstawa ma długość równą 6 i jest równa wysokości trapezu. Długość dłuższej podstawy jest równa długości przekątnej trapezu. Oblicz pole tego trapezu.
W trapezie równoramiennym o podstawach długości 20 i 40, oraz kącie ostrym o mierze połączono środki wszystkich boków. Oblicz pole otrzymanego czworokąta.
Podstawy trapezu równoramiennego mają długości i , a jego przekątna ma długość . Wyznacz cosinus kąta między przekątnymi tego trapezu.
W trapezie równoramiennym punkty i są odpowiednio środkami ramion i . Przekątna przecina odcinek w punkcie . Wiedząc, że oraz wysokość trapezu jest równa 3 cm, oblicz długość boków trapezu.
W trapezie równoramiennym , wysokość ma długość 6 cm. Punkt dzieli dłuższą podstawę na dwa odcinki. Wiedząc, że , oblicz pole trapezu .
W trapezie równoramiennym przekątna jest prostopadła do ramienia (zobacz rysunek). Podstawy trapezu mają długość: i . Oblicz pole oraz miary kątów trapezu.
W trapezie równoramiennym przekątna jest prostopadła do ramienia (zobacz rysunek). Podstawy trapezu mają długość: i . Oblicz pole oraz miary kątów trapezu.
Oblicz pole trapezu równoramiennego o podstawach długości 10 cm i 6 cm oraz przekątnej o długości 9 cm.
W trapezie równoramiennym , w którym , dane są , . Oblicz promień okręgu wpisanego w trójkąt , gdzie jest punktem przecięcia przekątnych tego trapezu.
W trapezie równoramiennym przekątna ma długość i tworzy z dłuższą podstawą kąt o mierze . Wykaż, że pole tego trapezu jest równe .
Stosunek długości boków trapezu równoramiennego wynosi 17:13:7:13. Oblicz obwód trapezu wiedząc, że jego pole jest równe 36.
W trapezie równoramiennym, którego podstawy mają długość i (), kąt ostry ma miarę , połączono odcinkami środki sąsiednich boków. Oblicz pole powstałego czworokąta.