W trójkącie równoramiennym długość dwusiecznej kąta przy wierzchołku jest równa długości podstawy . Ile jest równa miara kąta ?
A) B) C) D) E) Nie da się tego rozstrzygnąć
/Konkursy
Kwadrat o polu podzielono na pięć części o równych polach. Cztery z nich to kwadraty, a piąta to sześciokąt w kształcie litery L. Jaka jest długość najkrótszego boku tego sześciokąta?
A) 1 cm B) 1,2 cm C) D) E)
Dwa trójkąty równoboczne o obwodach po 18 cm nałożono na siebie tak, że odpowiednie pary ich boków są do siebie równoległe. Jaki jest obwód zacieniowanego sześciokąta?
A) 9 cm B) 12 cm C) 13 cm D) 14 cm E) 18 cm
Udowodnij, że dla każdych dwóch liczb rzeczywistych i prawdziwa jest nierówność
Udowodnij, że dla każdych dwóch liczb rzeczywistych i prawdziwa jest nierówność
Znajdź wielomian o współczynnikach całkowitych, którego pierwiastkiem jest liczba .
Wykaż, że jeżeli liczby rzeczywiste spełniają równość to .
Wykaż, że dla dowolnych liczb rzeczywistych , i , funkcja
ma co najmniej jedno miejsce zerowe.
Środkowa trójkąta jest równa bokowi . Wyznacz kąty trójkąta wiedząc, że i .
Dany jest okrąg o środku w punkcie i promieniu . Na przedłużeniu cięciwy poza punkt odłożono odcinek . Przez punkty i poprowadzono prostą. Prosta przecina dany okrąg w punktach i (zobacz rysunek). Wykaż, że jeżeli miara kąta jest trzy razy większa od miary kąta , to .
Rysunek obok przedstawia trójkąt równoramienny (), w którym i . Jaka jest miara kąta ?
A) B) C) D) E)
Wykaż, że wielomian nie ma pierwiastków rzeczywistych.
Z siatki składającej się z 8 trójkątów równobocznych można skleić ośmiościan foremny, jak na rysunku obok. Aby powstał ośmiościan magiczny, trzeba zamienić litery na liczby 2,4,6,7,8 (każdą literę na inną liczbę) w ten sposób, by sumy liczb na czterech ścianach przy każdym wierzchołku były sobie równe. Ile wówczas będzie równe ?
A) 6 B) 7 C) 8 D) 9 E) 10
Udowodnij, że jeżeli środki boków dwóch czworokątów wypukłych pokrywają się, to pola tych czworokątów są równe.
Na rysunku poniżej punkty dzielą odcinek na cztery równe części. Narysowane trzy łuki są półokręgami o średnicach odpowiednio , i . Jaki jest stosunek długości półokręgu do sumy długości półokręgów i ?
A) 1:2 B) 2:3 C) 2:1 D) 3:2 E) 1:1
Wykaż, że jeżeli liczba jest sumą kwadratów dwóch liczb całkowitych, to liczba również ma tę własność.
Uzasadnij, że równanie nie ma pierwiastków całkowitych.
Dwóch korektorów, pracując razem, jest w stanie dokonać poprawek w tekście w czasie 8 godzin. Jeżeli każdy z nich wykonywałby tę pracę sam, to pierwszy, bardziej doświadczony korektor zakończyłby ją o 12 godzin wcześniej niż drugi. W ciągu ilu godzin każdy z korektorów wykonałby tę pracę samodzielnie?
Pierwsza pompa napełnia zbiornik w czasie o 15 godzin krótszym niż druga pompa. Jeżeli obie pompy pracują jednocześnie, to zbiornik zostaje napełniony w czasie 10 godzin. Ile godzin potrzeba na napełnienie zbiornika przy pomocy każdej z pomp?
Basen można napełnić dwoma kranami w ciągu 6 godzin. Pierwszy kran napełnia basen w czasie o 5 godzin krótszym niż drugi. W ciągu ilu godzin, każdy kran oddzielnie napełni basen.
Basen można napełnić dwoma kranami w ciągu 3 godzin. Pierwszy kran napełnia basen w czasie o 8 godzin krótszym niż drugi. W ciągu ilu godzin, każdy kran oddzielnie napełni basen.
Basen można napełnić, otwierając zawór nr 1, a opróżnić, odkręcając zawór nr 2. Jeśli otworzony jest tylko jeden zawór, całkowite napełnienie basenu trwa o godzinę krócej niż jego opróżnienie. Gdy równocześnie odkręcono obydwa zawory, basen napełnił się w ciągu 12 godzin. W ciągu ilu godzin napełni się basen, jeżeli zawór nr 2 będzie zamknięty?
Ile dróg prowadzi od górnego do dolnego końca przeciwprostokątnej dużego trójkąta, jeśli wolno poruszać się po bokach małych trójkątów w sposób przedstawiony na rysunku
A) 16 B) 27 C) 64 D) 90 E) 111
Wszystkie potęgi liczby 3 oraz wszystkie te dodatnie liczby naturalne, które są skończonymi sumami różnych potęg liczby 3, ustawiamy w ciąg rosnący 1,3,4,9,10,12,13,…Ile jest równy setny wyraz tego ciągu?
A) 150 B) 981 C) 1234 D) 2401 E)
Starożytni Egipcjanie używali do wyznaczania kąta prostego linki z dwoma węzłami – złączone końce i i owe węzły po naprężeniu linki tworzyły trójkąt prostokątny. Na takiej lince długości 12m węzeł jest w odległości 3m od końca . W jakiej odległości od końca jest drugi węzeł, jeżeli po złączeniu końców otrzymujemy kąt prosty w węźle ?
A) 3m B) 4m C) 5m D) 6m E) Inna liczba