Zadania.info
Największy internetowy zbiór zadań z matematyki
cornersUpL
cornersUpR

Zadania

Na skróty

Recenzje

Linki sponsorowane

cornersM

Linki sponsorowane

cornersR
Wyszukiwanie zadań

Właściciele trzech firm budowlanych zamówili w hurtowni cement: pan Henryk – 3200 kg, pan Józef – 2200 kg, pan Kamil – 4600 kg. Problem z zaopatrzeniem sprawił, że hurtownia miała w sprzedaży tylko 8 ton cementu. W jaki sposób hurtownia powinna skorygować opisane zamówienia tak, aby proporcje liczb kilogramów cementu otrzymanego przez poszczególne firmy budowalne były takie same jak w pierwotnym zamówieniu.

Pokój ma wymiary 6 m na 6,75 m. Na 2 3 powierzchni podłogi położono parkiet, na reszcie 150 kwadratowych płytek terakoty. Jakie wymiary ma płytka terakoty i ile zapłacono za parkiet, jeśli 1 m 2 parkietu kosztuje 90 zł?

Restauracja za sumę 6000 zł zakupiła krzesła po 30 zł i stoły po 80 zł. Ile zakupiono krzeseł i stołów, jeżeli przy każdym stole stoją cztery krzesła?

Pani Katarzyna planuje wymienić waluty w kantorze. W poniższej tabeli przedstawiono ceny skupu i sprzedaży jednego dolara (USD) i jednego euro (EUR).

Cena skupu Cena sprzedaży
USD 3,6 zł 3,8 zł
EUR 4,2 zł 4,5 zł

Pani Katarzyna chce sprzedać 650 dolarów i kupić za otrzymane pieniądze euro. Ile euro kupi Pani Katarzyna?

Dwudziestu sześciu uczniów klasy gimnazjalnej postanowiło wybrać się na czterodniową wycieczkę z trzema noclegami. Trasa przejazdu wynosiła łącznie 600 km. W biurze turystycznym uczniowie otrzymali następujące propozycje:
– cena jednego noclegu – 25 zł od osoby
– wyżywienie w ciągu jednego dnia (śniadanie, obiad, kolacja) – 30 zł od osoby
– bilety wejściowe do muzeum i przewodnik grupy dla całej wycieczki – 1200 zł
– cena 1 km przejazdu autokarem – 2,50 zł
Oblicz łączny koszt wycieczki dla całej grupy, jeśli pierwszego dnia uczniowie mają zamiar skorzystać tylko z obiadu i kolacji, czwartego dnia tylko ze śniadania. Oblicz koszt wycieczki na jednego ucznia.

Trzej bracia: Antek, Wojtek i Karol otrzymali po 12 zł kieszonkowego i postanowili kupić za te pieniądze dwa rodzaje słodyczy: lizaki i batony. Antek za swoje 12 zł kupił 3 lizaki i 6 batonów, a Wojtek za tę samą kwotę kupił 9 lizaków i 2 batony. Karol chciałby kupić 6 lizaków, a za resztę pieniędzy batony. Ile batonów może kupić Karol? Uzasadnij odpowiedź.

Na zlecenie klienta makler ma kupić akcje spółek A i B za 1000 zł. Cena jednej akcji spółki A jest równa 4,25 zł, a jedna akcja spółki B kosztuje 6,75 zł. Ile maksymalnie akcji każdego rodzaju makler może kupić, jeśli tańszych ma być o 10 więcej niż droższych?

Adam zamówił bukiet złożony tylko z goździków i róż, w którym goździków było 2 razy więcej niż róż. Jedna róża kosztowała 4 zł, a cena jednego goździka wynosiła 3 zł. Czy wszystkie kwiaty w tym bukiecie mogły kosztować 35 zł?

*Ukryj

Mama Julki kupiła dwa rodzaje zeszytów – 60 kartkowe i 96 kartkowe, przy czym tych pierwszych kupiła 3 razy więcej niż tych drugich. Jeden zeszyt 60 kartkowy kosztował 3,90 zł, a jeden zeszyt 96 kartkowy kosztował 5,30 zł. Czy za wszystkie zeszyty mama Julki mogła zapłacić 102 zł?

<Strona 2 z 2