Zadania.info
Największy internetowy zbiór zadań z matematyki
cornersUpL
cornersUpR

Zadania

Na skróty

Recenzje

Linki sponsorowane

cornersM

Linki sponsorowane

cornersR
Wyszukiwanie zadań

Za 4 jednakowe swetry i spodnie zapłacono 384 zł, a za sam sweter i spodnie 132 zł. Ile kosztuje sweter, a ile spodnie?

*Ukryj

Za 4 jednakowe swetry i spodnie zapłacono 464 zł, a za sam sweter i spodnie 242 zł. Ile kosztuje sweter, a ile spodnie?

Na pływalni w marcu obowiązywała promocja.


PIC


Wojtek był w marcu codziennie jeden raz na pływalni i wykorzystał wszystkie ulgi promocyjne. Ile kosztowało go korzystanie z pływalni w marcu?

Pan Stanisław kupił w okolicach Warszawy działkę budowlaną o powierzchni 0,08 ha, płacąc 30 dolarów amerykańskich (USD) za 1 m 2 . Przyjmując, że 1 USD=3 zł, oblicz ile pan Stanisław zapłacił za tę działkę.

Cena godziny korzystania z basenu wynosi 12 zł. Można jednak kupić miesięczną kartę rabatową za 50 złotych, upoważniającą do obniżki cen, i wtedy za pierwsze 10 godzin pływania płaci się 8 złotych za godzinę, a za każdą następną godzinę – 9 złotych. Wojtek kupił kartę rabatową i korzystał z basenu przez 16 godzin. Czy zakup karty był dla Wojtka opłacalny? Zapisz obliczenia.

*Ukryj

Cena godziny korzystania z kręgielni wynosi 42 zł. Można jednak kupić miesięczną kartę rabatową za 50 złotych, upoważniającą do obniżki cen, i wtedy za pierwsze 4 godziny gry płaci się 35 złotych za godzinę, a za każdą następną godzinę – 40 złotych. Ela kupiła kartę rabatową i korzystała z kręgielni przez 12 godzin. Czy zakup karty był dla Eli opłacalny? Zapisz obliczenia.

Cena godziny korzystania z basenu wynosi 12 zł. Można jednak kupić miesięczną kartę rabatową za 50 złotych, upoważniającą do obniżki cen, i wtedy za pierwsze 10 godzin pływania płaci się 8 złotych za godzinę, a za każdą następną godzinę – 9 złotych. Kamil kupił kartę rabatową i korzystał z basenu przez 15 godzin. Czy zakup karty był dla Kamila opłacalny? Zapisz obliczenia.

Cena godziny korzystania z basenu wynosi 12 zł. Można jednak kupić miesięczną kartę rabatową za 49 złotych, upoważniającą do obniżki cen, i wtedy za pierwsze 10 godzin pływania płaci się 8 złotych za godzinę, a za każdą następną godzinę – 9 złotych. Kamila kupiła kartę rabatową, a Kacper zdecydował się korzystać z basenu bez karty rabatowej. Po miesiącu korzystania z basenu, okazało się, że Kamila i Kacper byli na basenie przez dokładnie tyle samo godzin, oraz ich wydatki na basen były dokładnie takie same. Ile godzin spędziła na basenie Kamila?

Antek stwierdził, że ma tylko 20 zł w skarbonce, a jego kolega Wojtek ma 160 zł. Antek postanowił co tydzień dokładać do skarbonki 2 zł, podczas gdy Wojtek co tydzień wydawał 5 zł ze swych oszczędności. Po ilu tygodniach koledzy będą mieli tyle samo pieniędzy?

Pan Henryk ma do wyboru dwa warianty abonamentu telefonicznego, których szczegóły przedstawiono w poniższej tabeli.

Wariant I Wariant II
Miesięczny koszt abonamentu 30 zł 24 zł
Liczba darmowych minut w abonamencie 30 20
Koszt 1 minuty połączenia 15 groszy 20 groszy

Pan Henryk średnio rozmawia przez telefon przez 90 minut w miesiącu. Który z wariantów abonamentu telefonicznego jest dla niego bardziej korzystny? Zapisz obliczenia.

Pani Kowalska pobrała w banku kwotę 1000 zł w banknotach 20 zł i 50 zł. Łącznie otrzymała 32 banknoty. Ile otrzymała banknotów każdego rodzaju?

*Ukryj

Na mecz siatkówki wybrała się grupa uczniów z opiekunami, razem 30 osób. Cena biletu normalnego dla opiekuna wynosi 40 zł, a bilet ulgowy dla uczniów jest o 20% tańszy. Łącznie za bilety zapłacono 1016 zł. Oblicz, ilu uczniów i opiekunów udało się na mecz. Zapisz obliczenia.

Piotrek kupił 3 rodzaje ciastek: duże, średnie i małe. Duże ciastko kosztuje 4 zł za sztukę, średnie po 2 zł, a małe po 1 zł. Piotrek kupił łącznie 10 ciastek za które zapłacił 16 zł. Ile kupił dużych ciastek?

Właściciel sklepu sportowego kupił w hurtowni deskorolki i kaski. Cena hurtowa deskorolki była o 60 zł wyższa niż cena hurtowa kasku. Właściciel sklepu ustalił cenę sprzedaży deskorolki o 20% wyższą od ceny hurtowej, a cenę sprzedaży kasku – o 40% wyższą od ceny hurtowej. Deskorolka i kask łącznie kosztowały w sklepie 397 zł. Oblicz łączny koszt zakupu po cenach hurtowych jednej deskorolki i jednego kasku. Zapisz obliczenia.

*Ukryj

Właściciel sklepu komputerowego kupił w hurtowni klawiatury i myszki. Cena hurtowa klawiatury była o 30 zł wyższa niż cena hurtowa myszki. Właściciel sklepu ustalił cenę sprzedaży klawiatury o 10% wyższą od ceny hurtowej, a cenę sprzedaży myszki – o 30% wyższą od ceny hurtowej. Klawiatura i myszka łącznie kosztowały w sklepie 213 zł. Oblicz łączny koszt zakupu po cenach hurtowych jednej klawiatury i jednej myszki. Zapisz obliczenia.

Do sklepu warzywno-owocowego zakupiono w hurtowni 250 kg pomidorów za 800 zł. Pierwszego dnia sprzedano 14 ilości kupionego towaru, drugiego dnia o 5,5 kg więcej niż pierwszego, a trzeciego dnia 2 3 tej ilości, którą sprzedano pierwszego i drugiego dnia razem. Ile kilogramów pomidorów zostało w sklepie? Jaki był zysk z trzydniowej sprzedaży warzyw, jeżeli cena detaliczna 1 kilograma pomidorów stanowi 1,25 ceny hurtowej?

Maja, Ola i Jagna kupowały zeszyty. Maja za 3 grube zeszyty i 8 cienkich zapłaciła 10 zł. Ola kupiła 4 grube oraz 4 cienkie zeszyty i również zapłaciła 10 zł. Czy Jagnie wystarczy 10 złotych na zakup 5 grubych zeszytów i 1 cienkiego? Zapisz obliczenia i odpowiedź.

*Ukryj

Olaf, Kacper i Łukasz kupowali słodycze. Olaf za 10 cukierków czekoladowych i 3 lizaki zapłacił 21 zł. Kacper kupił 6 cukierków czekoladowych i 6 lizaków i również zapłacił 21 zł. Czy Łukaszowi wystarczy 21 złotych na zakup 8 cukierków czekoladowych i 4 lizaków? Zapisz obliczenia i odpowiedź.

Troje przyjaciół: Adam, Wojtek i Karol postanowiło kupić losy na loterii, w której jeden los kosztował 4 zł. Adam kupił 12 losów, Wojtek kupił 9 losów, a Karol kupił 3 losy. Po sprawdzeniu wszystkich losów okazało się, że chłopcy wygrali w sumie 168 zł. Wygraną kwotę postanowili podzielić następująco: każdy z chłopców z wygranej kwoty zabrał tyle pieniędzy, ile wydał na losy, a pozostałą kwotę chłopcy podzieli między siebie, proporcjonalnie do liczby kupionych losów. Ile pieniędzy z wygranych 168 zł otrzymał każdy z chłopców? Zapisz obliczenia.

Na zakup biletów do kina klasa 3a zebrała 360 zł, klasy 3b i 3c po 300 zł, a klasa 3d – 240 zł. Szkole udzielono rabatu i wszystkie bilety kosztowały 1000 zł. Uzyskany rabat podzielono między cztery klasy proporcjonalnie do zebranych kwot. Jaką kwotę zwrócono klasie 3a? Zapisz obliczenia.

*Ukryj

Jacek, Marek, Karol i Andrzej kupili losy na loterii, przy czym Jacek kupił losy za 24 zł, Marek kupił losy za 36 zł, a Karol i Andrzej kupili losy za 30 złoty każdy. Wśród kupionych losów jeden okazał się być wygrywającym i chłopcy otrzymali 600 zł nagrody. Otrzymaną kwotę chłopcy podzielili następująco: każdy otrzymał zwrot kosztów zakupu losów, a pozostałą kwotę podzieli pomiędzy siebie proporcjonalnie do kwot, które przeznaczyli na zakup losów. Ile pieniędzy z nagrody (nie licząc zwrotu kosztów zakupu losów) otrzymał Marek? Zapisz obliczenia.

W tabeli podano cenniki dwóch korporacji taksówkowych. Należność za przejazd składa się z jednorazowej opłaty początkowej i doliczonej do niej opłaty zależnej od długości przejechanej trasy.

  Taxi „Jedynka” Taxi „Dwójka”
Opłata początkowa 3,20 zł 8,00 zł
Cena za 1 km trasy 3,20 zł 2,40 zł

Pan Jan korzystał z Taxi „Jedynka”, a pan Wojciech – z Taxi „Dwójka”. Obaj panowie pokonali trasę o tej samej długości i zapłacili tyle samo. Ile kilometrów miała trasa, którą przejechał każdy z nich?

Na przedstawienie sprzedano 200 biletów po 25 zł i 35 zł. Po potrąceniu 1 4 kwoty uzyskanej ze sprzedaży biletów na koszty związane z wynajęciem sali organizatorzy mieli 4650 zł zysku. Ile sprzedano biletów tańszych, a ile droższych ?

*Ukryj

Na przedstawienie sprzedano 300 biletów po 15 zł i 20 zł. Po potrąceniu 1 5 kwoty uzyskanej ze sprzedaży biletów na koszty związane z wynajęciem sali organizatorzy mieli 4176 zł zysku. Ile sprzedano biletów tańszych, a ile droższych ?

W wypożyczalni Gierka za wypożyczenie gry planszowej trzeba zapłacić 8 zł za 3 dni i dodatkowo po 2,50 zł za każdy kolejny dzień wypożyczenia. Natomiast w wypożyczalni Planszówka płaci się 12 zł za 3 dni i po 2 zł za każdy kolejny dzień. Przy jakiej liczbie dni koszty wypożyczenia tej gry w jednej i drugiej wypożyczalni są jednakowe?

Lodziarnia sprzedaje małe lody po 1,50 zł, a duże po 2,5 zł. Pewnego dnia sprzedano 190 lodów, otrzymując ze sprzedaży 415 zł. Ile dużych i ile małych lodów sprzedano?

Boisko szkolne ma kształt prostokąta o wymiarach 46 m i 30 m. Postanowiono posiać na nim trawę. Do obsiania 40 m 2 powierzchni jest potrzebny jeden kilogram nasion trawy. Nasiona trawy są sprzedawane tylko w 10-kilogramowych workach, po 163 zł za jeden worek. Oblicz koszt zakupu nasion trawy potrzebnych do obsiania tego boiska.

*Ukryj

Sala taneczna ma kształt prostokąta o wymiarach 14 m i 12 m. Postanowiono polakierować podłogę w tej sali. Do pomalowania 8 m 2 powierzchni jest potrzebny jeden litr lakieru. Lakier jest sprzedawany w opakowaniach 5 litrowych po 248 zł za sztukę. Oblicz koszt zakupu lakieru potrzebnego do pomalowania podłogi tej sali.

Zmieszano dwa gatunki kaw w stosunku 1:3 i otrzymano mieszankę w cenie 66 zł za kilogram. Po zmieszaniu tych kaw w odwrotnym stosunku otrzymano mieszankę w cenie 54 zł za kilogram. Jaka byłaby cena 1 kilograma mieszanki, gdyby zmieszano te kawy w stosunku 1:1?

Zmieszano 40 dag rodzynek w cenie 12 zł za kilogram oraz 60 dag pestek dyni w cenie 17 zł za kilogram. Ile kosztuje 1 kilogram tej mieszanki?

Strona 1 z 2>