Graniastosłup prawidłowy trójkątny o krawędzi podstawy 4 cm i wysokości 10 cm przecięto płaszczyzną zawierającą wysokość podstawy i jedną z krawędzi bocznych. Jakie pole ma ten przekrój?
/Szkoła średnia/Geometria/Stereometria/Graniastosłup
Każda ściana graniastosłupa jest rombem o boku długości i kącie ostrym o mierze . Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Oblicz wysokość graniastosłupa sześciokątnego prawidłowego, wiedząc, że krawędź podstawy ma długość 5 cm, zaś najdłuższa przekątna graniastosłupa jest 4 razy dłuższa od najkrótszej przekątnej podstawy.
Oblicz wysokość graniastosłupa sześciokątnego prawidłowego, wiedząc, że krawędź podstawy ma długość 4 cm, zaś najdłuższa przekątna graniastosłupa jest 5 razy dłuższa od najkrótszej przekątnej podstawy.
W graniastosłupie prawidłowym sześciokątnym płaszczyzna przechodzi przez krawędź i przez środek krawędzi (zobacz rysunek).
Stosunek pola przekroju graniastosłupa płaszczyzną do pola jego podstawy jest równy . Oblicz objętość graniastosłupa , jeżeli jego krawędź boczna ma długość .
Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt prostokątny , w którym (zobacz rysunek). Stosunek długości przyprostokątnej tego trójkąta do długości przyprostokątnej jest równy 4:3. Punkt jest środkiem okręgu opisanego na trójkącie , a długość odcinka jest równa 5. Pole ściany bocznej graniastosłupa jest równe 48. Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt prostokątny , w którym . Promień okręgu opisanego na trójkącie ma długość 3, a sinus kąta nachylenia przekątnej ściany bocznej do płaszczyzny podstawy jest równy . Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Graniastosłup prawidłowy czworokątny o krawędzi podstawy 6 cm przecięto płaszczyzną przechodzącą przez środki dwóch sąsiednich krawędzi podstawy. Płaszczyzna ta przecina trzy krawędzie boczne i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Zaznacz na rysunku ten przekrój i oblicz jego pole.
Dany jest graniastosłup prawidłowy czworokątny o podstawach i , oraz krawędziach bocznych i . Oblicz pole trójkąta wiedząc, że przekątna ściany bocznej ma długość 13 i jest nachylona do podstawy pod takim kątem , że .
Krawędź podstawy graniastosłupa prawidłowego trójkątnego ma długość 12 cm, a wysokość graniastosłupa jest równa 8 cm. Oblicz pole przekroju graniastosłupa płaszczyzną wyznaczoną przez krawędź podstawy i środek przeciwległej krawędzi bocznej.
Krawędź podstawy graniastosłupa prawidłowego trójkątnego ma długość 6 cm, a wysokość graniastosłupa jest równa 10 cm. Oblicz pole przekroju graniastosłupa płaszczyzną wyznaczoną przez krawędź podstawy i środek przeciwległej krawędzi bocznej.
Pole powierzchni bocznej graniastosłupa prawidłowego sześciokątnego jest równe , a pole jego powierzchni całkowitej wynosi . Oblicz długość krawędzi podstawy i długość przekątnej ściany bocznej tego graniastosłupa. Zapisz obliczenia.
Bryła przedstawiona na poniższym rysunku powstała przez wycięcie z graniastosłupa prostego trójkątnego innego graniastosłupa prostego. Oblicz pole powierzchni i objętość tej bryły.
Bryła przedstawiona na poniższym rysunku powstała przez wycięcie z graniastosłupa prostego trójkątnego innego graniastosłupa prostego. Oblicz pole powierzchni i objętość tej bryły.
W graniastosłupie prawidłowym czworokątnym przekątne ścian bocznych, wychodzące z tego samego wierzchołka, mają długość i tworzą kąt o mierze . Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Dany jest graniastosłup prawidłowy trójkątny o podstawach i i krawędziach bocznych i (zobacz rysunek). Długość krawędzi podstawy jest równa 8, a pole trójkąta jest równe 52. Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt o bokach mających długość 5,7,8. Oblicz cosinusy kątów, jakie tworzą dwie kolejne ściany boczne tego graniastosłupa.
Dany jest graniastosłup prawidłowy trójkątny o podstawach i i krawędziach bocznych i (zobacz rysunek). Krawędzie boczne graniastosłupa mają długość 8, a tangens kąta między wysokością trójkąta poprowadzoną z wierzchołka i płaszczyzną podstawy tego graniastosłupa jest równy . Oblicz pole trójkąta .
Graniastosłup prawidłowy trójkątny przecięto płaszczyzną, przechodzącą przez środek ciężkości górnej podstawy i krawędź dolnej podstawy, pod kątem do dolnej podstawy. Pole otrzymanego przekroju wynosi . Oblicz objętość tego graniastosłupa.
W graniastosłupie prawidłowym sześciokątnym poprowadzono płaszczyznę, która przechodzi przez krawędź podstawy oraz przez środek symetrii graniastosłupa. Płaszczyzna ta wyznacza przekrój o polu równym . Stosunek wysokości graniastosłupa do długości krawędzi podstawy jest równy . Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego o objętości jest równoległobok o bokach długości i . Wykaż, że pole powierzchni bocznej tego graniastosłupa jest nie mniejsze niż .
Dany jest graniastosłup czworokątny prosty o podstawach i oraz krawędziach bocznych , , , . Podstawa graniastosłupa jest rombem o boku długości 8 cm i kątach ostrych i o mierze . Przekątna graniastosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Sporządź rysunek pomocniczy i zaznacz na nim wymienione w zadaniu kąty. Oblicz objętość tego graniastosłupa.
W graniastosłupie prostym o podstawie rombu krótsza przekątna podstawy ma długość 6 cm i tworzy z krawędzią podstawy kąt . Kąt między krótszą przekątną rombu i krótszą przekątną graniastosłupa ma miarę . Oblicz objętość graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest romb. Krótsza przekątna rombu tworzy z krawędzią podstawy kąt i ma długość . Dłuższa przekątna graniastosłupa tworzy z dłuższą przekątną rombu kąt . Oblicz objętość graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest trapez równoramienny wpisany w okrąg o środku i promieniu . Dłuższa podstawa trapezu jest średnicą tego okręgu, a krótsza ma długość (zobacz rysunek). Przekątna graniastosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem o mierze . Wyznacz objętość tego graniastosłupa jako funkcję promienia , długości podstawy i miary kąta .
Krótsza przekątna graniastosłupa prawidłowego sześciokątnego tworzy z płaszczyzną podstawy kąt . Przekątna ściany bocznej ma długość .
- Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa.
- Oblicz cosinus kąta między krótszymi przekątnymi graniastosłupa wychodzącymi z jednego wierzchołka.