Wspólne styczne dwóch okręgów stycznych zewnętrznie przecinają się pod kątem . Wyznacz stosunek długości promieni tych okręgów.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Okrąg i koło/Styczność/Dwa okręgi styczne
Do dwóch stycznych zewnętrznie okręgów poprowadzono dwie wspólne styczne: jedną zewnętrzną i jedną wewnętrzną. Proste te przecinają się pod kątem . Wyznacz stosunek długości promieni tych okręgów.
Dwa okręgi o promieniach i są styczne zewnętrznie i są styczne do wspólnej prostej . Wykaż, że prosta przechodząca przez środki i tych okręgów przecina prostą pod kątem (zobacz rysunek).
Suma pól dwóch kół stycznych zewnętrznie jest równa . Oblicz promienie tych kół, jeżeli wiadomo, że obwód większego koła jest o 400% większy od obwodu mniejszego koła.
Dwa okręgi o promieniach i () są styczne zewnętrznie. Prosta nie przechodzi przez punkt wspólny tych okręgów i jest styczna do każdego z nich. Znajdź promień okręgu stycznego zewnętrznie do danych okręgów i stycznego do prostej . Rozważ dwa przypadki.
Zewnętrznie styczne okręgi o środkach i promieniach są styczne do prostej . Kąt między prostą przechodzącą przez środki okręgów i prostą ma miarę . Wyznacz długości promieni okręgów, jeśli wiadomo, że ich suma jest równa 24.
Dwa okręgi są styczne zewnętrznie, a odległość ich środków jest równa 19. Gdyby te okręgi były styczne wewnętrznie, to ta odległość wynosiłaby 5. Wyznacz długości promieni tych okręgów.
Dane są dwa okręgi o środkach w punktach i , styczne zewnętrznie w punkcie . Prosta jest styczna do obu okręgów odpowiednio w punktach i oraz i (zobacz rysunek). Wykaż, że .
Dane są dwa okręgi o środkach w punktach i , styczne wewnętrznie w punkcie . Prosta jest styczna do mniejszego okręgu w punkcie oraz i (zobacz rysunek). Wykaż, że .
Dane są 2 koła styczne zewnętrznie o promieniach i () oraz środkach i . Do tych kół poprowadzono wspólną styczną, która jest styczna do tych okręgów w punktach i odpowiednio (). Oblicz pole trójkąta , gdzie jest punktem przecięcia się prostych i .