Wykaż, że suma odległości dowolnego punktu wewnętrznego trójkąta od jego wierzchołków jest większa od połowy obwodu trójkąta.
/Konkursy/Zadania/Geometria/Planimetria
Uzasadnij, że środki boków dowolnego czworokąta są wierzchołkami równoległoboku. Jaka figurę otrzymamy, łącząc kolejno środki boków: a) rombu, b) prostokąta, c) kwadratu?
Uzasadnij, że środki boków dowolnego czworokąta są wierzchołkami równoległoboku.
Na bokach i kwadratu o polu 1 wybrano punkty i w ten sposób, że .
Oblicz odległość punktu od prostej .
Dwa okręgi są styczne wewnętrznie w punkcie . Cięciwa większego okręgu jest styczna do mniejszego okręgu w punkcie . Oznaczmy przez i punkty przecięcia prostych i z mniejszym okręgiem. Udowodnić, że
- prosta jest równoległa do prostej ;
- prosta jest dwusieczną kąta .
W trapezie podstawa jest 3 razy dłuższa od podstawy . Przekątne tego trapezu przecinają się w punkcie , a proste zawierające ramiona i przecinają się w punkcie . Oblicz stosunek pola czworokąta do pola trapezu .
W trójkącie ostrokątnym prawdziwa jest równość . Wykaż, że kąt jest dwa razy większy od kąta .
Przekątne czworokąta wypukłego przecinają się w punkcie . Wiadomo, że trójkąty i mają równe pola, długość boku jest równa 4, a przekątna jest zawarta w dwusiecznej kąta . Oblicz długość boku .
Wykaż, że jeżeli są kątami trójkąta, to
Wyznacz długości boków trójkąta wiedząc, że są one kolejnymi liczbami naturalnymi zaś największy kąt jest dwa razy większy od kąta najmniejszego.
Przez środek przyprostokątnej trójkąta prostokątnego poprowadzono prostą prostopadłą do przeciwprostokątnej . Prosta ta przecina proste i odpowiednio w punktach i . Wykaż, że .
Przez środek przyprostokątnej trójkąta prostokątnego poprowadzono prostą prostopadłą do przeciwprostokątnej . Prosta ta przecina proste i odpowiednio w punktach i . Wykaż, że skala podobieństwa trójkątów i jest równa .
Trzy koła o promieniu 1 są parami styczne zewnętrznie. Oblicz pole obszaru zawartego między tymi kołami.
Ramiona kąta o mierze przecięto prostą prostopadłą do jednego z ramion kąta i wpisano dwa koła styczne do obu ramion tego kąta i prostej . Oblicz stosunek pól tych kół.
Na okręgu o środku wybrano punkty i w ten sposób, że prosta zawiera punkt , a proste i przecinają się w punkcie . Punkt jest punktem wspólnym prostych i . Wykaż, że proste i są prostopadłe.
Na bokach , i trójkąta wybrano odpowiednio punkty i . Wykaż, że okręgi opisane na trójkątach , i przecinają się w jednym punkcie.
Oblicz długość boku rombu wiedząc, że prosta poprowadzona przez jeden z jego wierzchołków odcina na przedłużeniach dwóch jego boków odcinki o długościach 4 i 9.
W prostokąt wpisany jest trójkąt równoboczny (patrz rysunek). Wierzchołek leży na boku ( i ), wierzchołek leży na boku ( i ). Udowodnij, że pole powierzchni trójkąta równe jest sumie pól trójkątów i .
Na okręgu wybrano takich pięć różnych punktów: , że
Udowodnij, że punkty są wierzchołkami kwadratu.
Dany jest prostokąt . Okrąg wpisany w trójkąt jest styczny do przekątnej w punkcie . Okrąg wpisany w trójkąt jest styczny do boku w punkcie , a środek tego okręgu leży na odcinku , jak na rysunku.
Wykaż, że .
W półkolu o średnicy narysowano dwa przystające i zewnętrznie styczne półkola , których środki leżą na odcinku , i które są wewnętrznie styczne do półkola . Oblicz promień okręgu , który jest styczny do i .
W trójkącie prostokątnym o kącie prostym w wierzchołku obrano taki punkt , że pola trójkątów , i są równe. Oblicz długość odcinka , wiedząc, że .