Podstawą ostrosłupa jest równoramienny trójkąt prostokątny. Każda krawędź boczna ma długość i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
/Szkoła średnia/Geometria/Stereometria/Ostrosłup/Dowolny
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt , w którym , . Wszystkie krawędzie boczne tego ostrosłupa mają długość 1. Wyznacz cosinus kąta między dwiema sąsiednimi ścianami bocznymi tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt równoramienny , w którym , . Spodek wysokości ostrosłupa należy do jego podstawy, a każda wysokość ściany bocznej poprowadzona z wierzchołka ma długość 26. Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt równoramienny , w którym , i spodek wysokości ostrosłupa należy do jego podstawy. Każda wysokość ściany bocznej poprowadzona z wierzchołka ma długość . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest romb, którego pole wynosi , a kąt ostry rombu ma miarę . Wysokość ostrosłupa jest równa 24 cm, a spodek tej wysokości jest środkiem okręgu wpisanego w podstawę. Oblicz:
- promień tego okręgu,
- pole powierzchni bocznej ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt równoramienny , w którym , a wszystkie krawędzie boczne tworzą z płaszczyzną podstawy kąt . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt , a krawędź jest wysokością ostrosłupa. Oblicz pole powierzchni całkowitej ostrosłupa , jeśli wiadomo, że jego objętość jest równa 48 oraz . Podaj wszystkie możliwe odpowiedzi.
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt równoramienny . Krawędź jest wysokością ostrosłupa oraz . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
W ostrosłupie, którego podstawą jest trójkąt równoboczny o boku , jedna z krawędzi bocznych jest prostopadła do podstawy. Dwie pozostałe krawędzie tworzą z podstawą kąty o mierze . Znajdź pole największej ściany bocznej oraz tangens kąta nachylenia tej ściany do płaszczyzny podstawy.
Podstawą ostrosłupa jest czworokąt . Przekątna tego czworokąta ma długość , a kąt ma miarę . Każda krawędź boczna tego ostrosłupa ma tę samą długość 26. Oblicz odległość środka wysokości tego ostrosłupa od krawędzi .
Podstawą ostrosłupa jest czworokąt . Przekątna tego czworokąta ma długość , a kąt ma miarę . Każda krawędź boczna tego ostrosłupa ma tę samą długość 13. Oblicz sumę odległości spodka wysokości ostrosłupa od krawędzi bocznych , , i .
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt równoramienny o ramieniu długości 10 i podstawie długości 12. Wszystkie krawędzie boczne ostrosłupa mają długość 7. Oblicz objętość i pole powierzchni bocznej tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa o objętości 30 jest trójkąt równoramienny o ramieniu długości 5 i podstawie długości 6. Oblicz pole powierzchni bocznej ostrosłupa wiedząc, że wszystkie krawędzie boczne mają jednakową długość.
Podstawą ostrosłupa jest równoległobok o przekątnej długości i bokach długości 32 i 34. Pole powierzchni bocznej jednej ze ścian bocznych ostrosłupa jest mniejsze od pola powierzchni sąsiedniej ściany bocznej i jest równe 1808. Spodek wysokości ostrosłupa pokrywa się z punktem przecięcia przekątnych równoległoboku , a jego ściany boczne są trójkątami ostrokątnymi. Oblicz długość krótszej z krawędzi bocznych ostrosłupa .
Dany jest ostrosłup, którego podstawą jest trójkąt równoboczny o boku 6. Jedna z krawędzi bocznych tego ostrosłupa ma długość 8 i jest prostopadła do płaszczyzny podstawy. Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest romb . Krawędź jest prostopadła do płaszczyzny podstawy, krawędź ma długość 4 i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Krawędź ma długość . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt o polu kwadratowych. Stosunek długości boków tego prostokąta wynosi 2:3. Krawędzie boczne ostrosłupa są nachylone do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz pole powierzchni całkowitej tej bryły.
Podstawą ostrosłupa jest kwadrat . Punkt jest środkiem krawędzi , odcinek jest wysokością ostrosłupa. Oblicz objętość ostrosłupa, jeśli wiadomo, że .
Podstawą ostrosłupa jest trapez . Przekątna tego trapezu ma długość , jest prostopadła do ramienia i tworzy z dłuższą podstawą tego trapezu kąt o mierze . Każda krawędź boczna tego ostrosłupa ma tę samą długość . Oblicz odległość spodka wysokości tego ostrosłupa od jego krawędzi bocznej .
Podstawą ostrosłupa jest trapez . Przekątna tego trapezu ma długość , jest prostopadła do ramienia i tworzy z dłuższą podstawą tego trapezu kąt o mierze . Każda krawędź boczna tego ostrosłupa ma tę samą długość 9. Oblicz odległość spodka wysokości tego ostrosłupa od jego krawędzi bocznej .
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt . Krawędź jest wysokością ostrosłupa (zobacz rysunek).
Oblicz objętość ostrosłupa , jeśli wiadomo, że oraz pole podstawy jest równe 24.
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt, którego jeden bok ma długość 4, a kąty przyległe do tego boku mają miary i . Wysokość ostrosłupa ma długość równą długości promienia koła opisanego na podstawie. Oblicz objętość ostrosłupa. Wynik podaj w postaci , gdzie , , są liczbami wymiernymi.
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt, którego jeden z boków ma długość 6, a kąty przyległe do niego mają miary i . Wysokość ostrosłupa ma długość równą długości promienia okręgu opisanego na podstawie. Oblicz objętość ostrosłupa. Wynik podaj w postaci , gdzie , , są liczbami wymiernymi.
Ostrosłup jest podobny do ostrosłupa . Objętość ostrosłupa jest równa 64, a objętość ostrosłupa jest równa 512. Oblicz stosunek pola powierzchni całkowitej ostrosłupa do pola powierzchni całkowitej ostrosłupa .
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt , w którym . Wszystkie ściany boczne tworzą z płaszczyzną podstawy kąt . Oblicz objętość ostrosłupa.