Proste zawierające wysokości trójkąta ostrokątnego przecinają boki , i tego trójkąta odpowiednio w punktach , i . Wykaż, że jeżeli trójkąt jest podobny do trójkąta , to trójkąt jest równoboczny.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Trójkąt/Dowolny
Punkt jest punktem wspólnym wysokości trójkąta ostrokątnego wpisanego w okrąg o promieniu 12. Oblicz promień okręgu opisanego na trójkącie .
Oblicz pole trójkąta przedstawionego na rysunku, jeśli wiadomo, że oraz .
Wysokości w pewnym trójkącie mają długości: . Wykaż, że jest to trójkąt prostokątny.
Dane są dwa trójkąty: oraz takie, że oraz .
Wykaż, że:
W trójkącie poprowadzono dwusieczne kątów przecinające boki , i tego trójkąta w punktach – odpowiednio – , oraz . Punkt jest punktem przecięcia tych dwusiecznych. Na czworokątach oraz można opisać okrąg. Udowodnij, że trójkąt jest równoboczny.
Wykaż, że jeżeli są kątami wewnętrznymi trójkąta i , to .
Wykaż, że jeżeli są kątami wewnętrznymi trójkąta rozwartokątnego, to
Jeden z kątów trójkąta jest trzy razy większy od mniejszego z dwóch pozostałych kątów, które różnią się o . Oblicz kąty tego trójkąta.
Jeden z kątów trójkąta jest trzy razy większy od drugiego oraz o większy od trzeciego kąta. Oblicz miary wszystkich kątów tego trójkąta.
Jeden z kątów trójkąta jest cztery razy mniejszy od mniejszego z dwóch pozostałych kątów, które różnią się o . Oblicz kąty tego trójkąta.
Jeden z kątów trójkąta jest cztery razy większy od drugiego oraz o mniejszy od trzeciego kąta. Oblicz miary wszystkich kątów tego trójkąta.
Długości boków trójkąta są w stosunku 2 : 3 : 4. Oblicz wartość wyrażenia
gdzie oznacza największy, a najmniejszy kąt tego trójkąta.
W trójkącie dwusieczna kąta przecina bok trójkąta w punkcie . Wykaż, że
W trójkącie poprowadzono odcinki i w ten sposób, że punkty i są środkami odpowiednio odcinków i . Oblicz pole trójkąta jeżeli pole trójkąta jest równe 2.
Trójkąty i wpisano w ten sam okrąg. Udowodnij, że równość obwodów tych trójkątów jest równoważna równości sum sinusów ich kątów wewnętrznych.
W trójkącie dane są kąt , i . Dwusieczna kąta przecina bok w punkcie .
- Oblicz długość odcinka .
- Jaki jest związek miedzy długościami promieni: okręgu opisanego na trójkącie i okręgu opisanego na trójkącie ? Odpowiedź uzasadnij.
W trójkącie miara kąta jest dwa razy większa od miary kąta . Dwusieczna kąta dzieli trójkąt na dwa trójkąty. Uzasadnij, że jeden z otrzymanych trójkątów jest podobny do trójkąta .
Miary kątów trójkąta są równe , i . Punkt jest środkiem okręgu wpisanego w ten trójkąt, a proste zawierające odcinki i przecinają boki i tego trójkąta w punktach odpowiednio i (zobacz rysunek).
Wykaż, że jeżeli , to na czworokącie można opisać okrąg.
Dany jest trójkąt , w którym . Z wierzchołka poprowadzono środkową do boku . Punkt jest środkiem odcinka . Przez punkty i poprowadzono prostą, która przecięła bok w punkcie . Wykaż, że długość odcinka jest równa .
Dany jest trójkąt oraz punkt na jego boku taki, że . Z wierzchołka poprowadzono środkową do boku . Punkt jest punktem wspólnym odcinków i . Wykaż, że punkt jest środkiem odcinka .
Wykaż, że jeżeli trójkąt nie jest rozwartokątny, oraz miara jednego z jego kątów spełnia warunek to trójkąt ten jest prostokątny.
Wierzchołek trójkąta ostrokątnego połączono odcinkiem ze środkiem okręgu opisanego. Z wierzchołka poprowadzono wysokość . Wykaż, że .
Trójkąt o bokach 6, 8 i 10 jest podobny do trójkąta o obwodzie 216. Oblicz długości boków drugiego trójkąta.
Trójkąt o bokach 12, 9 i 15 jest podobny do trójkąta o obwodzie 108. Oblicz długości boków drugiego trójkąta.
Trójkąt jest wpisany w okrąg o środku . Kąty wewnętrzne i tego trójkąta są równe, odpowiednio, i . Wykaż, że trójkąt jest rozwartokątny, i udowodnij, że miary wypukłych kątów środkowych i tworzą w podanej kolejności ciąg arytmetyczny.