Podstawą ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest trójkąt równoboczny . Wysokość tego ostrosłupa jest równa wysokości jego podstawy. Objętość tego ostrosłupa jest równa 27. Oblicz pole powierzchni bocznej ostrosłupa oraz cosinus kąta, jaki tworzą wysokość ściany bocznej i płaszczyzna podstawy ostrosłupa.
/Szkoła średnia/Geometria/Stereometria/Ostrosłup/Prawidłowy trójkątny/Różne
Wysokość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest dwa razy krótsza od promienia okręgu opisanego na podstawie tego ostrosłupa, a jego objętość jest równa 9. Oblicz pole powierzchni bocznej ostrosłupa oraz tangens kąta, jaki tworzy krawędź boczna z krawędzią podstawy ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest trójkąt równoboczny . Wysokość tego ostrosłupa jest równa wysokości jego podstawy. Objętość tego ostrosłupa jest równa 8. Oblicz sumę długości wszystkich krawędzi ostrosłupa oraz cosinus kąta, jaki tworzą krawędź boczna i płaszczyzna podstawy ostrosłupa.
Objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest równa . Wysokość ściany bocznej tego ostrosłupa tworzy z płaszczyzną podstawy kąt o mierze taki, że .
Oblicz wysokość ściany bocznej tego ostrosłupa.
W sferę o promieniu wpisano ostrosłup prawidłowy trójkątny w ten sposób, że wszystkie wierzchołki ostrosłupa leżą na powierzchni sfery. Wiedząc, że krawędź boczna ostrosłupa ma długość 13, a krawędź podstawy długość , oblicz .
Każda z krawędzi podstawy trójkątnej ostrosłupa ma długość , a każda jego krawędź boczna ma długość 15. Oblicz wysokość tego ostrosłupa.
Pole powierzchni bocznej ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest równe , a pole jego powierzchni całkowitej wynosi . Oblicz długość krawędzi podstawy i długość krawędzi bocznej tego ostrosłupa.
Krawędź podstawy ostrosłupa trójkątnego prawidłowego jest równa 6. Jego objętość jest równa . Wyznacz długość wysokości ściany bocznej ostrosłupa.
Krawędź boczna ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest dwa razy dłuższa od krawędzi podstawy. Krawędź podstawy jest równa . Oblicz pole powierzchni bocznej i sinus połowy kąta między ścianami bocznymi ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest trójkąt równoboczny o boku długości . Wszystkie ściany boczne są równoramiennymi trójkątami prostokątnymi. Punkt został wybrany wewnątrz ostrosłupa w ten sposób, że wysokości ostrosłupów , , , opuszczone z wierzchołka mają tę samą długość . Sporządź rysunek ostrosłupa i oblicz .
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędzie boczne są dwa razy dłuższe od krawędzi podstawy.
- Wyznacz sinus kąta nachylenia ściany bocznej ostrosłupa do płaszczyzny jego podstawy.
- Wyznacz długość krawędzi podstawy, tak aby objętość ostrosłupa wynosiła .
Podstawą ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest trójkąt . Punkty i są rzutami punktów i na przeciwległe ściany. Oblicz w jakim stosunku odcinek dzieli odcinek , jeżeli ściana boczna ostrosłupa jest nachylona do podstawy pod kątem, którego sinus jest równy .