Korzystając z własności trójkąta prostokątnego o kącie ostrym oblicz .
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Trójkąt/Prostokątny
Kąt trójkąta prostokątnego ma miarę . Odcinek jest wysokością tego trójkąta opuszczoną na przeciwprostokątną . Oblicz stosunek pól trójkątów i .
Z wierzchołka kąta prostego trójkąta prostokątnego poprowadzono wysokość , która podzieliła przeciwprostokątną na odcinki o długościach 32 cm i 18 cm (zobacz rysunek).
Oblicz pole trójkąta .
Trójkąt prostokątny ma boki długości 3, 4, 5. Oblicz promień okręgu stycznego do przeciwprostokątnej i prostych będących przedłużeniami przyprostokątnych.
Na podstawie twierdzenia Pitagorasa można udowodnić bardziej ogólną własność niż ta, o której mówi samo to twierdzenie.
Rozważmy trójkąt prostokątny o kącie prostym przy wierzchołku . Niech każdy z boków tego trójkąta: będzie podstawą trójkątów podobnych, odpowiednio: , , . Trójkąty te mają odpowiadające sobie kąty o równych miarach, odpowiednio przy wierzchołkach: .
Pola trójkątów: , , oznaczymy odpowiednio jako . Udowodnij, że
Okrąg przechodzący przez końce przyprostokątnej trójkąta prostokątnego przecina drugą przyprostokątną oraz przeciwprostokątną tego trójkąta odpowiednio w punktach i . Wykaż, że promień okręgu opisanego na trójkącie jest równy .
Oblicz sumę długości boków i pole trójkąta prostokątnego, w którym jedna z przyprostokątnych jest równa 10 cm, a druga jest o 2 cm krótsza od przeciwprostokątnej.
Promień okręgu opisanego na trójkącie prostokątnym ma długość 3 dm, a długość promienia okręgu wpisanego w trójkąt prostokątny wynosi 1 dm. Oblicz obwód tego trójkąta.
Oblicz sumę tangensów kątów ostrych trójkąta prostokątnego wiedząc że stosunek pola tego trójkąta do pola kwadratu, którego bokiem jest przeciwprostokątna danego trójkąta wynosi .
Stosunek pola trójkąta prostokątnego do pola kwadratu, zbudowanego na przeciwprostokątnej tego trójkąta jest równy . Oblicz sumę tangensów kątów ostrych tego trójkąta.
Przekątne trapezu są prostopadłe i przecinają się w punkcie . Podstawa tego trapezu ma długość 15, a odcinki i mają odpowiednio długości 6 i 8. Oblicz pole trójkąta .
Punkt przyprostokątnej trójkąta prostokątnego zrzutowano na przeciwprostokątną otrzymując punkt . Wykaż, że .
Miara jednego z kątów ostrych w trójkącie prostokątnym jest równa .
- Uzasadnij, że spełniona jest nierówność .
- Dla oblicz wartość wyrażenia .
W trójkącie prostokątnym jedna z przyprostokątnych jest średnią arytmetyczną drugiej przyprostokątnej i przeciwprostokątnej. Oblicz sinusy kątów ostrych tego trójkąta.
W trójkącie prostokątnym stosunek sumy długości przyprostokątnych do długości przeciwprostokątnej jest równy . Oblicz cosinusy kątów ostrych tego trójkąta.
W trójkącie prostokątnym stosunek różnicy długości przyprostokątnych do długości przeciwprostokątnej jest równy . Oblicz cosinusy kątów ostrych tego trójkąta.
Przeciwprostokątna trójkąta prostokątnego ma długość 26 cm, a jedna z przyprostokątnych jest o 14 cm dłuższa od drugiej. Oblicz obwód tego trójkąta.
Przeciwprostokątna trójkąta prostokątnego ma długość 34 cm, a jedna z przyprostokątnych jest o 14 cm dłuższa od drugiej. Oblicz obwód tego trójkąta.
Na okręgu o promieniu 2 opisano trójkąt prostokątny o jednej z przyprostokątnych długości 12. Oblicz obwód tego trójkąta.
Na okręgu o promieniu 3 opisano trójkąt prostokątny o jednej z przyprostokątnych długości 12. Oblicz obwód tego trójkąta.
Długości i przyprostokątnych trójkąta prostokątnego spełniają równość
- Oblicz tangensy kątów ostrych tego trójkąta.
- Uzasadnij, że pole tego trójkąta jest równe .
Korzystając z danych przedstawionych na rysunku oblicz wartość wyrażenia
Trójkąty prostokątne i spełniają warunki: , , oraz (zobacz rysunek).
Oblicz długość odcinka .
W trójkącie prostokątnym suma cosinusów kątów ostrych jest równa . Wykaż, że iloczyn sinusów tych kątów jest równy .
W trójkącie prostokątnym suma sinusów kątów ostrych jest równa . Wykaż, że iloczyn cosinusów tych kątów jest równy .
Dany jest trójkąt prostokątny o przeciwprostokątnej , taki że i . Oblicz pole koła opisanego na tym trójkącie.