W pewnym trójkącie prostokątnym suma cosinusów kątów ostrych jest równa . Oblicz iloczyn sinusów tych kątów.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Trójkąt/Prostokątny
Suma sinusów kątów ostrych w pewnym trójkącie prostokątnym wynosi . Oblicz iloczyn sinusów tych kątów.
Wyznacz wartości funkcji trygonometrycznych kątów ostrych trójkąta powstałego wskutek połączenia odcinkiem wierzchołka kwadratu ze środkiem przeciwległego boku.
W trójkącie prostokątnym przyprostokątne mają długości: , . Na boku wybrano punkt tak, że odcinki i mają równe długości. Oblicz długość odcinka .
Wykaż, że w trójkącie prostokątnym suma długości obu przyprostokątnych jest równa sumie długości średnic okręgów wpisanego i opisanego na tym trójkącie.
Przyprostokątne trójkąta prostokątnego mają długości i , a jego przeciwprostokątna ma długość . Wykaż, że promień okręgu wpisanego w ten trójkąt ma długość .
W trójkącie prostokątnym jedna przyprostokątna jest 4 razy dłuższa od drugiej. Wykaż, że wysokość opuszczona na przeciwprostokątną dzieli ją na odcinki, z których jeden jest 16 razy dłuższy od drugiego.
W trójkącie prostokątnym jedna przyprostokątna jest 3 razy dłuższa od drugiej. Wykaż, że wysokość opuszczona na przeciwprostokątną dzieli ją na odcinki, z których jeden jest 9 razy dłuższy od drugiego.
Dwusieczna kąta prostego w trójkącie prostokątnym dzieli przeciwprostokątna w stosunku 3:4. Oblicz stosunek pola koła opisanego na tym trójkącie do pola koła wpisanego w ten trójkąt.
Dany jest trójkąt prostokątny równoramienny . Punkty i dzielą przeciwprostokątną na trzy odcinki równej długości. Oblicz cosinus kąta .
Pole prostokąta jest równe 60, a promień okręgu wpisanego w trójkąt jest równy 2. Oblicz obwód tego prostokąta.
Środek okręgu opisanego na trójkącie prostokątnym leży w odległości 3 cm i 2 cm od przyprostokątnych. Oblicz pole tego trójkąta.
Okrąg wpisany w trójkąt prostokątny o bokach długości jest styczny do boków i w punktach i . Proste i przecinają się punkcie . Oblicz pole trójkąta .
W trójkącie prostokątnym, w którym przyprostokątne mają długości 2 i 4, jeden z kątów ostrych ma miarę . Oblicz .
W trójkącie prostokątnym przyprostokątne mają długości . Wyznacz wartość wyrażenia , gdzie jest najmniejszym kątem ostrym tego trójkąta.
W trójkącie prostokątnym przyprostokątne mają długości 3 i 5, a jeden z kątów ostrych ma miarę . Oblicz .
W trójkącie prostokątnym przyprostokątne mają długości 2 i 4, a jeden z kątów ostrych ma miarę . Oblicz wartość wyrażenia .
W trójkącie prostokątnym przyprostokątne mają długości 1 i 3, a jeden z kątów ostrych ma miarę . Oblicz wartość wyrażenia .
W trójkącie prostokątnym (, ) poprowadzono prostą przechodzącą przez wierzchołek trójkąta która przecina przeciwprostokątną w punkcie , takim, że . Oblicz długość przeciwprostokątnej jeśli i .
Wyznacz długości boków oraz miary kątów trójkąta prostokątnego jeżeli .
Wyznacz długości boków oraz miary kątów trójkąta prostokątnego jeżeli .
Wykaż, że jeśli są kątami ostrymi trójkąta prostokątnego, to .
W trójkącie prostokątnym przyprostokątne mają długości , a wysokość opuszczona z wierzchołka kąta prostego ma długość .
Wykaż, że jeżeli to .
Stosunek długości przyprostokątnych trójkąta prostokątnego wynosi 3:8, a środkowa poprowadzona do dłuższej przyprostokątnej ma długość 15.
- Oblicz długość przyprostokątnych trójkąta.
- Oblicz odległość środka ciężkości trójkąta od dłuższej przyprostokątnej.
Jeden kąt ostry trójkąta prostokątnego ma miarę . Wyznacz długości boków tego trójkąta wiedząc, że wysokość poprowadzona z wierzchołka kąta prostego ma długość .
Trójkąty i są prostokątne oraz . Punkty i leżą na jednej prostej. Punkty i są środkami odcinków i (zobacz rysunek). Wykaż, że kąt jest prosty.
Trójkąty i są równoramienne i prostokątne. Punkty i leżą na jednej prostej, a punkty i są środkami odcinków i (zobacz rysunek). Wykaż, że .
Dany jest trójkąt prostokątny. Wykaż, że suma pól kół o średnicach będących przyprostokątnymi trójkąta jest równa polu koła o średnicy równej przeciwprostokątnej.
Na bokach trójkąta prostokątnego zbudowano trójkąty równoboczne. Wykaż, że pole figury zbudowanej na przeciwprostokątnej jest równe sumie pól figur zbudowanych na przyprostokątnych.
Na przyprostokątnych i trójkąta prostokątnego zbudowano, na zewnątrz trójkąta, kwadraty i . Odcinek przecina przyprostokątną w punkcie , a odcinek przecina przyprostokątną w punkcie (zobacz rysunek). Udowodnij, że .