Obwód trójkąta prostokątnego wynosi 60 cm, a tangens jednego z kątów ostrych jest równy . Oblicz pole tego trójkąta oraz długość wysokości poprowadzonej z wierzchołka kąta prostego na przeciwprostokątną.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Trójkąt/Prostokątny
Obwód trójkąta prostokątnego wynosi 72 cm, a tangens jednego z kątów ostrych jest równy . Oblicz pole tego trójkąta oraz długość wysokości poprowadzonej z wierzchołka kąta prostego na przeciwprostokątną.
Dany jest trójkąt prostokątny o polu i kącie ostrym . Oblicz długości przyprostokątnych tego trójkąta.
Dany jest trójkąt prostokątny o polu i kącie ostrym . Oblicz długości przyprostokątnych tego trójkąta.
Dany jest trójkąt prostokątny o polu i kącie ostrym . Oblicz długości przyprostokątnych tego trójkąta.
Dany jest trójkąt prostokątny , w którym oraz . Punkty i leżą na bokach – odpowiednio – i tak, że (zobacz rysunek). Odcinek przecina wysokość tego trójkąta w punkcie , a ponadto .
Wykaż, że .
Wykaż, że wysokość trójkąta prostokątnego poprowadzona z wierzchołka kąta prostego dzieli przeciwprostokątną na odcinki i , których stosunek długości jest równy stosunkowi kwadratów długości przyprostokątnych odpowiednio i tego trójkąta.
Na okręgu o promieniu 1 opisano trójkąt prostokątny, którego przyprostokątne mają długości i .
- Wyznacz jako funkcję i określ dziedzinę tej funkcji.
- Sporządź wykres tej funkcji.
Na zewnątrz trójkąta prostokątnego , w którym oraz zbudowano kwadrat .
Punkt leży na prostej i kąt . Oblicz pole trójkąta .
Dany jest trójkąt prostokątny , w którym i . Niech oznacza punkt wspólny wysokości poprowadzonej z wierzchołka kąta prostego i przeciwprostokątnej tego trójkąta. Wykaż, że .
W trójkąt prostokątny o przyprostokątnych długości i wpisano dwa przystające okręgi w ten sposób, że są one wzajemnie styczne oraz jeden z nich jest styczny do boków i , a drugi do boków i .
Oblicz długość promienia tych okręgów.
Dany jest trójkąt prostokątny , w którym przyprostokątna ma długość 6. Punkt jest środkiem przeciwprostokątnej , spodek wysokości leży między punktami i , a odległość między punktami i jest równa 7 (zobacz rysunek).
Oblicz obwód trójkąta .
Dany jest trójkąt prostokątny . Na przyprostokątnych i tego trójkąta obrano odpowiednio punkty i . Na przeciwprostokątnej wyznaczono punkty i takie, że (zobacz rysunek). Wykaż, że trójkąt jest podobny do trójkąta .
Dany jest trójkąt prostokątny . Na przyprostokątnych i tego trójkąta obrano odpowiednio punkty i takie, że . Na przeciwprostokątnej wyznaczono punkt taki, że (zobacz rysunek). Wykaż, że trójkąt jest podobny do trójkąta .
Dany jest trójkąt prostokątny . Na przyprostokątnych i tego trójkąta obrano odpowiednio punkty i . Na przeciwprostokątnej wyznaczono punkty i takie, że (zobacz rysunek). Wykaż, że trójkąt jest podobny do trójkąta .
Na zewnątrz równoramiennego trójkąta prostokątnego o przyprostokątnych równych zbudowano kwadraty tak, że bok każdego kwadratu jest jednocześnie bokiem trójkąta. Środki symetrii tych kwadratów połączono odcinkami i otrzymano trójkąt . Wykaż, że pole trójkąta jest równe .
Na zewnątrz równoramiennego trójkąta prostokątnego zbudowano kwadraty tak, że bok każdego kwadratu jest jednocześnie bokiem trójkąta. Środki symetrii tych kwadratów połączono odcinkami i otrzymano trójkąt . Wykaż, że pole trójkąta jest dwa razy większe od pola trójkąta .
W trójkącie prostokątnym równoramiennym o przeciwprostokątnej punkt jest środkiem ramienia . Odcinek ma długość 5 (zobacz rysunek).
Oblicz obwód trójkąta .
Uzasadnij, że nie istnieje trójkąt prostokątny, w którym przeciwprostokątna ma długość 24, a kąty ostre i są takie, że i .
Oblicz długości boków trójkąta prostokątnego, którego obwód wynosi 70, a pole 210.
Oblicz długości boków trójkąta prostokątnego, którego obwód wynosi 40, a pole 60.
Wykaż, że jeżeli pole koła opisanego na trójkącie prostokątnym jest razy większe od pola trójkąta, to trójkąt ten jest równoramienny.
Wysokość trójkąta prostokątnego poprowadzona na przeciwprostokątną dzieli ją na odcinki długości 1 cm i 49 cm. Oblicz pole tego trójkąta.
Przez wierzchołek kąta prostego trójkąta prostokątnego o przyprostokątnych 5 i 12 poprowadzono prostą, która dzieli ten trójkąt na dwa trójkąty o równych obwodach. Znajdź stosunek promieni okręgów wpisanych w otrzymane z podziału trójkąty.
Przez wierzchołek kąta prostego trójkąta prostokątnego o przyprostokątnych 8 i 15 poprowadzono prostą, która dzieli ten trójkąt na dwa trójkąty o równych obwodach. Znajdź stosunek promieni okręgów wpisanych w otrzymane z podziału trójkąty.
Długość przeciwprostokątnej trójkąta prostokątnego o obwodzie 90 jest liczbą całkowitą i jest o 1 większa od długości jednej z przyprostokątnych. Oblicz pole tego trójkąta.
Trójkąty prostokątne równoramienne i są położone tak, jak na poniższym rysunku (w obu trójkątach kąt przy wierzchołku jest prosty). Wykaż, że .
Trójkąty prostokątne równoramienne i są położone tak, jak na poniższym rysunku.
Wykaż, że .
Jeden z kątów trójkąta prostokątnego ma miarę , promień okręgu wpisanego w ten trójkąt ma długość 1. Oblicz długości boków trójkąta.