Podstawą ostrosłupa jest prostokąt, którego stosunek długości boków wynosi 2:3. Pole podstawy ostrosłupa jest równe . Każda krawędź boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz pole powierzchni bocznej tego ostrosłupa.
/Szkoła średnia/Geometria/Stereometria/Ostrosłup/Dowolny/Czworokątny/Prostokąt w podstawie
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt, którego stosunek długości boków wynosi 4:3. Pole podstawy ostrosłupa jest równe 48. Każda krawędź boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz pole powierzchni bocznej tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt , w którym , . Wszystkie krawędzie boczne tego ostrosłupa mają długość 1. Wyznacz wartość dowolnej funkcji trygonometrycznej kąta między dwiema sąsiednimi ścianami bocznymi tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt o bokach długości i . Krawędź jest prostopadła do płaszczyzny podstawy. Odległość wierzchołka od krawędzi jest równa . Wyznacz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt , a krawędź boczna jest jego wysokością. Wykaż, że suma kwadratów pól ścian i jest równa sumie kwadratów pól ścian i .
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt, którego boki pozostają w stosunku 3:4, a pole jest równe 192 (zobacz rysunek). Punkt jest wyznaczony przez przecinające się przekątne podstawy, a odcinek jest wysokością ostrosłupa. Każda krawędź boczna tego ostrosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz objętość ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt, którego boki pozostają w stosunku 5:12, a pole jest równe 240 (zobacz rysunek). Punkt jest wyznaczony przez przecinające się przekątne podstawy, a odcinek jest wysokością ostrosłupa. Każda krawędź boczna tego ostrosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz objętość ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt o polu równym 432, a stosunek długości boków tego prostokąta jest równy 3:4. Przekątne podstawy przecinają się w punkcie . Odcinek jest wysokością ostrosłupa (zobacz rysunek). Kąt ma miarę . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt , którego boki mają długości i . Ściany boczne i są trójkątami przystającymi i każda z nich jest nachylona do płaszczyzny podstawy ostrosłupa pod kątem . Ściany boczne i są trójkątami przystającymi i każda z nich jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Miary kątów i spełniają warunek: . Oblicz oraz pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt . Krawędź boczna jest wysokością tego ostrosłupa. Krawędzie boczne i mają następujące długości: . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest kwadrat o polu 2. Krawędź boczna jest wysokością tego ostrosłupa. Długości krawędzi bocznych i spełniają warunek . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest kwadrat . Krawędź boczna jest wysokością tego ostrosłupa. Krawędzie boczne i mają następujące długości: . Oblicz pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt , w którym , . Wszystkie krawędzie boczne tego ostrosłupa mają długość 1. Wyznacz cosinus kąta między dwiema sąsiednimi ścianami bocznymi tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt o polu kwadratowych. Stosunek długości boków tego prostokąta wynosi 2:3. Krawędzie boczne ostrosłupa są nachylone do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz pole powierzchni całkowitej tej bryły.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt . Spodkiem wysokości ostrosłupa jest środek krawędzi . Oblicz tangens kąta między ścianami bocznymi i tego ostrosłupa jeżeli i .
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt o bokach długości i . Krawędź jest prostopadła do podstawy. Najdłuższa krawędź boczna tworzy z podstawą kąt . Wykonaj rysunek pomocniczy tego ostrosłupa oraz oblicz jego objętość.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt o bokach 6 cm i 8 cm. Każda krawędź boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod katem . Oblicz pole powierzchni ostrosłupa.