W graniastosłupie prawidłowym trójkątnym poprowadzono płaszczyznę wyznaczoną przez wysokość dolnej podstawy i ten z wierzchołków górnej podstawy, że płaszczyzna z płaszczyzną podstawy graniastosłupa tworzy kąt ostry taki, że . Pole przekroju graniastosłupa wyznaczonego przez płaszczyznę jest równe . Oblicz objętość graniastosłupa.
/Szkoła średnia/Geometria/Stereometria
Objętość graniastosłupa prawidłowego czworokątnego jest równa , a promień okręgu opisanego na podstawie ma długość 4 cm. Wyznacz miarę kąta między przekątnymi sąsiednich ścian bocznych wychodzącymi z tego samego wierzchołka graniastosłupa. Wynik podaj z dokładnością do .
Dane są dwie bryły: stożek, w którym długość promienia podstawy jest równa 2 dm i wysokość ma długość dm oraz ostrosłup prawidłowy trójkątny, w którym krawędź podstawy ma długość 4 dm. Wiedząc, że objętości tych brył są równe, wyznacz kąt nachylenia ściany bocznej ostrosłupa do jego podstawy.
Podstawą ostrosłupa jest kwadrat . Trójkąt równoramienny ma ramię długości 15 i jest prostopadły do podstawy ostrosłupa. Krawędź ma długość 17. Oblicz pole przekroju ostrosłupa płaszczyzną , gdzie jest środkiem krawędzi .
W pojemniku o kształcie walca o promieniu podstawy umieszczono dwie kule o promieniu , w ten sposób, że są do siebie styczne i każda z nich dotyka powierzchni bocznej walca, jak na rysunku. Jaka co najmniej musi być wysokość pojemnika, aby kule całkowicie się w nim mieściły. Oblicz objętość tego walca.
Objętość stożka ściętego (przedstawionego na rysunku) można obliczyć ze wzoru , gdzie i są promieniami podstaw (), a jest wysokością bryły. Dany jest stożek ścięty, którego wysokość jest równa 10, objętość , a . Oblicz cosinus kąta nachylenia przekątnej przekroju osiowego tej bryły do jednej z jej podstaw.
We wnętrzu sześcianu umieszczono czworościan foremny w ten sposób, że wszystkie krawędzie czworościanu są przekątnymi ścian bocznych sześcianu. Wyznacz stosunek objętości czworościanu do objętości sześcianu.
W graniastosłupie prawidłowym czworokątnym przekątna podstawy ma długość 4. Kąt jest równy . Oblicz objętość ostrosłupa przedstawionego na poniższym rysunku.
Dany jest ostrosłup prawidłowy sześciokątny. Wysokość ściany bocznej tego ostrosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem i ma długość równą 6 (zobacz rysunek).
Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa.
Dany jest zbiór wszystkich graniastosłupów prawidłowych sześciokątnych, których suma długości wszystkich krawędzi jest równa 216. Oblicz długość krawędzi podstawy i wysokość tego z danych graniastosłupów, który ma największe pole powierzchni bocznej.
Dany jest graniastosłup prawidłowy czworokątny, którego suma długości wszystkich krawędzi wynosi 12.
- Napisz wzór funkcji wyrażającej pole powierzchni całkowitej graniastosłupa, w zależności od długości krawędzi podstawy . Podaj dziedzinę funkcji .
- Wyznacz długości krawędzi graniastosłupa, dla których pole powierzchni całkowitej jest największe.
W graniastosłupie prawidłowym sześciokątnym wszystkie krawędzie mają jednakową długość. Oblicz objętość tego graniastosłupa jeżeli jego pole powierzchni całkowitej jest równe .
Przekątna przekroju osiowego walca ma długość 5 cm i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Jaką długość ma promień podstawy tego walca? Jaka jest jego wysokość?
Krawędź boczna ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem takim, że . Oblicz cosinus kąta nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy.
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym wysokość ściany bocznej ma długość , a ściana boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz objętość ostrosłupa.
Trójkąt równoboczny jest podstawą ostrosłupa prawidłowego , w którym ściana boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem , a krawędź boczna ma długość (zobacz rysunek). Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Trójkąt równoboczny jest podstawą ostrosłupa prawidłowego , w którym ściana boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem , a krawędź boczna ma długość 7 (zobacz rysunek). Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Objętość graniastosłupa prawidłowego czworokątnego jest równa . Przekątna tego graniastosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa.