Przekrój osiowy stożka jest trójkątem równobocznym o polu . Oblicz objętość i pole powierzchni całkowitej tego stożka.
/Szkoła średnia/Geometria/Stereometria/Stożek/Pole powierzchni
Metalowy walec o objętości i przekroju będącym kwadratem przetopiono na stożek o takim samym promieniu podstawy, co walec. Oblicz stosunek pola powierzchni bocznej otrzymanego stożka do pola powierzchni bocznej wyjściowego walca.
Cosinus kąta rozwarcia stożka jest równy . Odległość środka kuli wpisanej w ten stożek od jego wierzchołka jest równa 10. Oblicz pole powierzchni bocznej stożka.
Dwie kule mające średnice 4 cm i 1 cm wpisano w stożek w ten sposób, że większa jest styczna do podstawy i powierzchni bocznej stożka, zaś mniejsza – do powierzchni bocznej stożka i do większej kuli. Oblicz pole powierzchni tego stożka.
Objętość stożka jest równa , a tworząca jest nachylona do podstawy pod kątem . Oblicz pole powierzchni bocznej tego stożka.
Objętość stożka jest równa , a tworząca jest nachylona do podstawy pod kątem . Oblicz pole powierzchni bocznej tego stożka.
Przekrój osiowy stożka jest trójkątem równoramiennym o podstawie długości 12. Wysokość stożka jest równa 8. Oblicz pole powierzchni bocznej tego stożka.
Objętość stożka, w którym wysokość jest równa promieniowi podstawy, jest równa . Oblicz pole powierzchni całkowitej tego stożka. Przyjmując przybliżenie podaj wynik z dokładnością do 0,1.
W stożek o wysokości 10 wpisano kulę o promieniu 4. Oblicz pole powierzchni całkowitej stożka.
Dany jest stożek o objętości , w którym stosunek wysokości do promienia podstawy jest równy 3:8. Oblicz pole powierzchni bocznej tego stożka.
Dany jest stożek o objętości , w którym stosunek wysokości do promienia podstawy jest równy 5:9. Oblicz pole powierzchni bocznej tego stożka.
Kąt rozwarcia stożka jest równy . Promień podstawy stożka ma długość 4. Oblicz pole powierzchni bocznej stożka.
Tworząca stożka jest nachylona do podstawy pod kątem . Kula opisana na tym stożku ma promień . Oblicz pole powierzchni całkowitej tego stożka.