Wykaż, że dla dowolnych liczb rzeczywistych , i , funkcja
ma co najmniej jedno miejsce zerowe.
Wykaż, że dla dowolnych liczb rzeczywistych , i , funkcja
ma co najmniej jedno miejsce zerowe.
Dane są liczby wymierne takie, że równanie ma dwa rozwiązania rzeczywiste. Uzasadnij, że jeżeli jeden z pierwiastków tego równania jest liczbą wymierną to drugi pierwiastek też jest liczbą wymierną.
Dane są niezerowe liczby wymierne takie, że funkcja ma miejsce zerowe będące liczbą wymierną. Wykaż, że jest liczbą wymierną.
Wykaż, że jeżeli i są takimi liczbami całkowitymi, że rozwiązania równania są niezerowymi liczbami całkowitymi, to liczba nie jest liczbą pierwszą.
Wykaż że jeśli i funkcje kwadratowe oraz mają wspólne miejsce zerowe, to .
Wykaż, że jeżeli funkcje i , gdzie , mają wspólne miejsce zerowe, to .
Wykaż, że funkcja kwadratowa , ma co najmniej jedno miejsce zerowe dla każdej wartości parametru . Dla jakiej wartości parametru funkcja ma tylko jedno miejsce zerowe? Wyznacz to miejsce.
Uzasadnij, że równanie dla dowolnej liczby rzeczywistej ma przynajmniej jedno rozwiązanie.
Wykaż, że jeżeli między współczynnikami trójmianów i zachodzi związek , to przynajmniej jedno z równań lub ma rozwiązanie.
Uzasadnij, że dla dowolnej liczby całkowitej rozwiązania równania z niewiadomą są liczbami całkowitymi.
Wykaż, że funkcja kwadratowa ma co najmniej jedno miejsce zerowe dla i .
Wykaż, że jeśli funkcja kwadratowa osiąga najmniejszą wartość dla argumentu , to ma dwa rózne miejsca zerowe wtedy i tylko wtedy, gdy .
Dana jest funkcja kwadratowa określona dla dowolnego . Wykaż, że jeżeli funkcja ma dwa różne miejsca zerowe: i , to miejscami zerowymi funkcji , określonej dla , są liczby i .
Liczby są dwoma dodatnimi pierwiastkami równania z niewiadomą , gdzie jest pewną ustaloną liczbą rzeczywistą.
Wykaż, że dla dowolnych liczb rzeczywistych , , równanie ma co najmniej jedno rozwiązanie. Kiedy równanie ma dokładnie jedno rozwiązanie?
Wykaż, że dla dowolnej liczby rzeczywistej istnieje dokładnie jedna liczba rzeczywista taka, że
Suma pierwiastków trójmianu jest równa , gdzie . Uzasadnij, że odcięta wierzchołka paraboli będącej wykresem tego trójmianu jest równa .