Podstawą ostrosłupa jest prostokąt . Krawędź boczna jest wysokością tego ostrosłupa. Krawędzie boczne i mają następujące długości: . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest prostokąt . Krawędź boczna jest wysokością tego ostrosłupa. Krawędzie boczne i mają następujące długości: . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest kwadrat . Krawędź boczna jest wysokością tego ostrosłupa. Krawędzie boczne i mają następujące długości: . Oblicz pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest kwadrat o polu 2. Krawędź boczna jest wysokością tego ostrosłupa. Długości krawędzi bocznych i spełniają warunek . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Wysokość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest równa 4, a krawędź podstawy ma długość 1. Ostrosłup przecięto płaszczyzną, która przechodzi przez krawędź podstawy oraz jest prostopadła do przeciwległej krawędzi bocznej. Oblicz pole powierzchni tego przekroju.
W graniastosłupie prawidłowym sześciokątnym poprowadzono płaszczyznę, która przechodzi przez krawędź podstawy oraz przez środek symetrii graniastosłupa. Płaszczyzna ta wyznacza przekrój o polu równym . Stosunek wysokości graniastosłupa do długości krawędzi podstawy jest równy . Oblicz objętość tego graniastosłupa.
W ostrosłupie trójkątnym wszystkie krawędzie boczne i dwie krawędzie podstawy mają długość , a kąt między równymi bokami podstawy ma miarę . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
W stożek o promieniu podstawy 6 i wysokości 8 wpisujemy graniastosłupy prawidłowe sześciokątne tak, że jedna podstawa jest zawarta w podstawie stożka, a pozostałe wierzchołki należą do powierzchni bocznej stożka. Oblicz objętość graniastosłupa o największym polu powierzchni bocznej.
W stożek o wysokości 10 wpisano kulę o promieniu 4. Oblicz pole powierzchni całkowitej stożka.
Podstawą graniastosłupa prostego o objętości jest równoległobok o bokach długości i . Wykaż, że pole powierzchni bocznej tego graniastosłupa jest nie mniejsze niż .
Dany jest graniastosłup czworokątny prosty o podstawach i oraz krawędziach bocznych , , , . Podstawa graniastosłupa jest rombem o boku długości 8 cm i kątach ostrych i o mierze . Przekątna graniastosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Sporządź rysunek pomocniczy i zaznacz na nim wymienione w zadaniu kąty. Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest romb. Krótsza przekątna rombu tworzy z krawędzią podstawy kąt i ma długość . Dłuższa przekątna graniastosłupa tworzy z dłuższą przekątną rombu kąt . Oblicz objętość graniastosłupa.
W graniastosłupie prostym o podstawie rombu krótsza przekątna podstawy ma długość 6 cm i tworzy z krawędzią podstawy kąt . Kąt między krótszą przekątną rombu i krótszą przekątną graniastosłupa ma miarę . Oblicz objętość graniastosłupa.
Rozważmy wszystkie graniastosłupy prawidłowe trójkątne o objętości . Wyznacz długości krawędzi tego z rozważanych graniastosłupów, którego pole powierzchni całkowitej jest najmniejsze. Oblicz to najmniejsze pole.
Rozważmy wszystkie graniastosłupy prawidłowe czworokątne o objętości . Wyznacz długości krawędzi tego z rozważanych graniastosłupów, którego pole powierzchni całkowitej jest najmniejsze. Oblicz to najmniejsze pole.
Połówkę koła o promieniu 12 zwinięto w stożek. Oblicz objętość i kąt rozwarcia tego stożka jeżeli długość łuku tej połówki koła jest obwodem podstawy, a jej promień jest tworzącą stożka.
Długości krawędzi podstawy prostopadłościanu są równe , a krawędź boczna ma długość 2 cm. Oblicz pole przekroju tego graniastosłupa płaszczyzną zawierającą przekątną podstawy i nachyloną do płaszczyzny podstawy pod kątem . Sporządź rysunek i zaznacz na nim przekrój oraz kąt jego nachylenia do płaszczyzny podstawy.
Mówimy, że walec jest wpisany w graniastosłup, jeżeli podstawy walca są zawarte w podstawach graniastosłupa, a powierzchnia boczna walca jest styczna do każdej ze ścian bocznych graniastosłupa (zobacz rysunek).
Rozpatrujemy wszystkie graniastosłupy prawidłowe sześciokątne takie, że suma długości promienia i wysokości walca wpisanego w ten graniastosłup jest równa . Oblicz pole powierzchni całkowitej tego z rozważanych graniastosłupów, którego objętość jest największa.
Krawędź podstawy ostrosłupa trójkątnego prawidłowego jest równa 6. Jego objętość jest równa . Wyznacz długość wysokości ściany bocznej ostrosłupa.
Podstawą ostrosłupa jest kwadrat o boku długości 12. Spodek wysokości ostrosłupa jest środkiem krawędzi . Wiedząc, że dwie krótsze krawędzie boczne mają tę samą długość, równą 10, oblicz tangens kąta nachylenia krawędzi do płaszczyzny podstawy.
Środki ścian czworościanu foremnego są wierzchołkami czworościanu . Oblicz stosunek objętości czworościanów i .
Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny o krawędzi podstawy i kącie nachylenia krawędzi bocznej do krawędzi podstawy . Oblicz pole przekroju płaszczyzną przechodzącą przez wierzchołek i równoległą do krawędzi podstawy oraz nachyloną do płaszczyzny podstawy pod kątem . Podaj konieczne założenia dotyczące kąta .
Podstawą graniastosłupa prostego jest trapez równoramienny wpisany w okrąg o środku i promieniu . Dłuższa podstawa trapezu jest średnicą tego okręgu, a krótsza ma długość (zobacz rysunek). Przekątna graniastosłupa jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem o mierze . Wyznacz objętość tego graniastosłupa jako funkcję promienia , długości podstawy i miary kąta .
Dany jest graniastosłup prosty o podstawie prostokątnej . Przekątne , i ścian bocznych tworzą trójkąt ostrokątny o polu 11,25 (zobacz rysunek). Stosunek długości odcinka do promienia okręgu opisanego na trójkącie jest równy 30 : 17. Oblicz wysokość tego graniastosłupa.
Długość krawędzi bocznej ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest równa 12 (zobacz rysunek). Krawędź boczna tworzy z wysokością tego ostrosłupa kąt taki, że . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Długość krawędzi bocznej ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest równa 12 (zobacz rysunek). Krawędź boczna tworzy z wysokością tego ostrosłupa kąt taki, że . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
W prostopadłościanie dane są:
gdzie odcinek jest przekątną prostopadłościanu, odcinek jest przekątną ściany bocznej , jest miarą kąta .
Oblicz pole powierzchni całkowitej prostopadłościanu .