Dwa okręgi o promieniach i () są styczne zewnętrznie. Prosta nie przechodzi przez punkt wspólny tych okręgów i jest styczna do każdego z nich. Znajdź promień okręgu stycznego zewnętrznie do danych okręgów i stycznego do prostej . Rozważ dwa przypadki.
/Konkursy/Zadania/Geometria
Dane są dwa kąty wpisane oparte na tym samym łuku. Wykaż, że dwusieczne tych kątów przetną się w punkcie należącym do okręgu.
Pole trapezu jest równe , a stosunek długości jego podstaw wynosi . Przekątne dzielą trapez na cztery trójkąty. Oblicz pole każdego z tych trójkątów.
W kole o środku poprowadzono dwie prostopadłe średnice i oraz cięciwę przecinającą średnicę w punkcie . Oblicz miarę kąta wiedząc, że w czworokąt można wpisać okrąg.
W trójkącie dwusieczna kąta przecina bok trójkąta w punkcie . Wykaż, że
Trójkąty i wpisano w ten sam okrąg. Udowodnij, że równość obwodów tych trójkątów jest równoważna równości sum sinusów ich kątów wewnętrznych.
Dany jest trójkąt , w którym . Z wierzchołka poprowadzono środkową do boku . Punkt jest środkiem odcinka . Przez punkty i poprowadzono prostą, która przecięła bok w punkcie . Wykaż, że długość odcinka jest równa .
Dany jest trójkąt oraz punkt na jego boku taki, że . Z wierzchołka poprowadzono środkową do boku . Punkt jest punktem wspólnym odcinków i . Wykaż, że punkt jest środkiem odcinka .
Odcinek jest wysokością przedstawionego na rysunku trójkąta równoramiennego , w którym . Punkt jest rzutem punktu wysokości na bok . Udowodnij, że .
Odcinek jest wysokością przedstawionego na rysunku trójkąta równoramiennego , w którym . Punkt jest rzutem punktu wysokości na bok . Udowodnij, że trójkąt jest podobny do trójkąta .
Wykaż, że w trójkącie prostokątnym suma długości obu przyprostokątnych jest równa sumie długości średnic okręgów wpisanego i opisanego na tym trójkącie.
Przyprostokątne trójkąta prostokątnego mają długości i , a jego przeciwprostokątna ma długość . Wykaż, że promień okręgu wpisanego w ten trójkąt ma długość .
Wewnątrz kąta o mierze leży punkt . Odległość tego punktu od ramion kąta wynosi odpowiednio i . Oblicz odległość tego punktu od wierzchołka kąta.
Punkt należy do okręgu opisanego na kwadracie . Wykaż, że wyrażenie ma stałą wartość, niezależną od wyboru punktu .
W trapezie o podstawach i punkt jest punktem wspólnym przekątnych. Oblicz pole trapezu wiedząc, że pole trójkąta jest równe 5, a pole trójkąta jest równe 4.
Oblicz jaka może być najmniejsza możliwa długość przeciwprostokątnej trójkąta prostokątnego o polu .
Z przeciwległych wierzchołków prostokąta poprowadzono odcinki prostopadłe do przekątnej. Odcinki te dzielą przekątną na trzy części. Każda z nich jest odcinkiem o długości 4 cm. Oblicz pole tego prostokąta.
Uzasadnij, że suma długości wysokości w dowolnym trójkącie jest mniejsza od jego obwodu.
Dany jest trapez o podstawach i . Przekątne tego trapezu przecinają się w punkcie . Wykaż, że .
W trapezie o podstawach i punkt jest punktem wspólnym przekątnych. Oblicz pole trapezu wiedząc, że pole trójkąta jest równe , a pole trójkąta jest równe .
W trójkącie na boku zaznaczono punkt , na boku zaznaczono punkt , na boku punkt . Poprowadzono okręgi , w ten sposób, że do okręgu należą punkty , do – punkty , a do – punkty . Wykaż, że te trzy okręgi przecinają się w jednym punkcie.
Okrąg przechodzi przez wierzchołek trójkąta i przecina jego boki i odpowiednio w punktach i . Okrąg przechodzi przez wierzchołek , przecina okrąg w punkcie oraz w punkcie leżącym wewnątrz trójkąta . Ponadto okrąg przecina bok trójkąta w punkcie .
Udowodnij, że punkt leży na okręgu opisanym na trójkącie .
Oblicz pole trapezu, którego podstawy mają długości 2 i 3, a przekątne długości 3 i 4.
W trójkącie na boku wybrano takie punkty i , że
Przez punkty i poprowadzono proste równoległe do boków odpowiednio i . Proste te przecięły się w punkcie . Wykaż, że odcinek jest zawarty w środkowej trójkąta .