Długości boków prostokąta spełniają warunki: i . Na boku wybrano punkty i w ten sposób, że . Punkt jest takim punktem odcinka , że . Oblicz długość boku prostokąta, dla której pole trójkąta jest największe.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Zadania na ekstrema/Największe pole
Dany jest romb o boku długości 1, w którym kąt jest ostry i . Na bokach i wybrano odpowiednio punkty i w ten sposób, że odcinki i są równoległe do przekątnych rombu.
- Oblicz pole czworokąta .
- Oblicz największą możliwą wartość pola trójkąta .
Rozpatrujemy wszystkie czworokąty , które są jednoczenie wpisane w okrąg i opisane na okręgu, w których , , i których obwód jest równy 10.
Pole czworokąta wpisanego w okrąg można obliczyć ze wzoru Brahmagupty
gdzie – jest połową obwodu czworokąta.
Zapisz pole czworokąta jako funkcję zmiennej . Wyznacz dziedzinę tej funkcji i oblicz długości boków tego z rozważanych czworokątów, którego pole jest największe.
Rozpatrujemy wszystkie trapezy równoramienne, w których każda z przekątnych ma długość 10. Niech oznacza długość odcinka łączącego środki ramion trapezu.
-
Wykaż, że pole trapezu jako funkcja długości odcinka łączącego środki ramion trapezu jest określone wzorem
-
Wyznacz dziedzinę funkcji .
-
Oblicz długość odcinka łączącego środki ramion tego z rozpatrywanych trapezów, którego pole jest największe. Oblicz to największe pole.
Rozpatrujemy wszystkie trójkąty równoramienne ostrokątne (), na których opisano okrąg o promieniu . Niech oznacza odległość środka okręgu od podstawy trójkąta.
- Wykaż, że pole każdego z tych trójkątów, jako funkcja długości , wyraża się wzorem .
- Wyznacz dziedzinę funkcji .
- Oblicz długość odcinka tego z rozpatrywanych trójkątów, który ma największe pole. Oblicz to największe pole.
Rozpatrujemy wszystkie trójkąty równoramienne (), na których opisano okrąg o promieniu . Niech oznacza długość ramienia trójkąta.
- Wykaż, że pole każdego z tych trójkątów, jako funkcja długości , wyraża się wzorem .
- Wyznacz dziedzinę funkcji .
- Oblicz długość ramienia tego z rozpatrywanych trójkątów, który ma największe pole. Oblicz to największe pole.
Rozważamy wszystkie równoległoboki o obwodzie równym 200 i kącie ostrym o mierze .
- Podaj wzór i dziedzinę funkcji opisującej zależność pola takiego równoległoboku od długości boku równoległoboku.
- Oblicz wymiary tego z rozważanych równoległoboków, który ma największe pole, i oblicz to największe pole.
Rozważamy wszystkie równoległoboki o obwodzie równym 160 i kącie rozwartym o mierze .
- Podaj wzór i dziedzinę funkcji opisującej zależność pola takiego równoległoboku od długości boku równoległoboku.
- Oblicz wymiary tego z rozważanych równoległoboków, który ma największe pole, i oblicz to największe pole.
Ratownicy mający do dyspozycji linę o długości 80 metrów mają wytyczyć przy brzegu plaży kąpielisko w kształcie prostokąta (wzdłuż brzegu nie będzie liny). Jakie wymiary powinno mieć to kąpielisko, jeżeli wczasowicze chcą, aby miało ono jak największą powierzchnię? Należy przyjąć, że brzeg plaży tworzy linię prostą.
Zgodnie z założeniem architekta okno na poddaszu ma mieć kształt trapezu równoramiennego, który nie jest równoległobokiem. Dłuższa podstawa trapezu ma mieć długość 12 dm, a suma długości krótszej podstawy i wysokości tego trapezu ma być równa 18 dm. Oblicz, jaką długość powinna mieć krótsza podstawa tego trapezu, tak aby pole powierzchni okna było największe. Oblicz to pole.
Zgodnie z założeniem architekta okno na poddaszu ma mieć kształt trapezu równoramiennego, który nie jest równoległobokiem. Dłuższa podstawa trapezu ma mieć długość 16 dm, a suma długości krótszej podstawy i wysokości tego trapezu ma być równa 20 dm. Oblicz, jaką długość powinna mieć krótsza podstawa tego trapezu, tak aby pole powierzchni okna było największe. Oblicz to pole.
Z kawałka blachy należy wyciąć figurę w kształcie trapezu prostokątnego. Dłuższa podstawa trapezu ma mieć długość 6 dm, a suma długości krótszej podstawy i wysokości tego trapezu ma być równa 16 dm. Oblicz, jaką długość powinna mieć krótsza podstawa tego trapezu, tak aby pole powierzchni figury było największe. Oblicz to pole.
Działka ma kształt trójkąta o podstawie . Wysokość trójkąta opuszczona na podstawę jest równa 125 m, a jego kąty i są ostre. Z działki postanowiono wydzielić plac w kształcie prostokąta z przeznaczeniem na parking. Dwa z wierzchołków tego prostokąta mają leżeć na podstawie tego trójkąta, a dwa pozostałe – oraz – na bokach i trójkąta (zobacz rysunek).
Wyznacz długości boków prostokąta, dla których powierzchnia wydzielonego placu będzie największa. Wyznacz tę największą powierzchnię.
Obwód okna przedstawionego na rysunku wynosi 7 m. W jakim stosunku powinny pozostawać odcinki i , aby przez okno wpadało jak najwięcej światła?
Dany jest trójkąt, w którym suma długości boku i wysokości opuszczonej na ten bok jest równa 8. Funkcja przyporządkowuje długości tego boku – pole trójkąta. Wyznacz wzór tej funkcji, jej dziedzinę, największą wartość, oraz zbiór wartości funkcji.