Liczba jest równa
A) 25 B) C) D)
/Szkoła średnia
Funkcja jest określona wzorem dla każdej liczby rzeczywistej . Zbiorem wartości funkcji jest przedział
A) B) C) D)
Dana jest funkcja określona wzorem dla każdej liczby rzeczywistej . Wyznacz zbiór wartości tej funkcji.
Trójwyrazowy ciąg jest geometryczny. Oblicz .
Wyznacz wszystkie wartości parametru , dla których równanie
ma dokładnie dwa rozwiązania.
Rozwiąż nierówność .
Nieskończony ciąg geometryczny jest określony w następujący sposób: oraz dla . Suma wszystkich wyrazów tego ciągu jest równa
A) B) C) D)
Dany jest kwadrat , w którym . Przekątna tego kwadratu jest zawarta w prostej o równaniu . Oblicz współrzędne punktu przecięcia przekątnych i oraz pole kwadratu .
Rozważamy wszystkie ostrosłupy prawidłowe trójkątne, w których suma wysokości ostrosłupa oraz promienia okręgu opisanego na podstawie tego ostrosłupa jest równa 6.
-
Wykaż, że objętość każdego z takich ostrosłupów w zależności od długości promienia okręgu opisanego na podstawie ostrosłupa jest określona wzorem
-
Wyznacz długość promienia okręgu opisanego na podstawie tego z rozważanych ostrosłupów, którego objętość jest największa. Oblicz tę największą objętość.
Iloczyn wszystkich rozwiązań równania jest równy
A) B) 3 C) 0 D) 9
Dane są proste o równaniach oraz , które przecinają się w punkcie leżącym na osi układu współrzędnych. Oblicz pole trójkąta, którego dwa boki zawierają się w danych prostych, a trzeci jest zawarty w osi .
Dane są punkty i prosta o równaniu . Oblicz współrzędne punktu leżącego na prostej , dla którego suma jest najmniejsza.
Przekrój ostrosłupa prawidłowego trójkątnego płaszczyzną przechodzącą przez wierzchołek i wysokości dwóch ścian bocznych jest trójkątem równobocznym. Krawędź boczna tego ostrosłupa ma długość . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Z liczb ośmioelementowego zbioru tworzymy ośmiowyrazowy ciąg, którego wyrazy się nie powtarzają. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że żadne dwie liczby parzyste nie są sąsiednimi wyrazami utworzonego ciągu. Wynik przedstaw w postaci ułamka zwykłego nieskracalnego.
Pole powierzchni bocznej ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest równe , a pole jego powierzchni całkowitej wynosi . Oblicz długość krawędzi podstawy i długość krawędzi bocznej tego ostrosłupa. Zapisz obliczenia.
Rozwiąż nierówność: .
Ciąg arytmetyczny jest określony dla każdej liczby naturalnej . Różnica tego ciągu jest równa 2. Wtedy
A) B) C) D)
Pierwiastkami wielomianu stopnia trzeciego są liczby 1, 3, 5. Współczynnik przy najwyższej potędze zmiennej tego wielomianu jest równy . Uzasadnij, że dla każdej liczby całkowitej nieparzystej wartość tego wielomianu jest liczbą podzielną przez 24.
Podstawa trójkąta równoramiennego jest zawarta w prostej o równaniu . Wierzchołki i mają współrzędne i . Oblicz współrzędne wierzchołka i pole trójkąta .
W kartezjańskim układzie współrzędnych narysowano wykres funkcji (zobacz rysunek).
Funkcja jest malejąca w zbiorze
A) B) C) D)