Pole podstawy ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest równe , a jego objętość . Wyznacz cosinus kąta nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy.
Pole podstawy ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest równe , a jego objętość . Wyznacz cosinus kąta nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy.
Objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego (tak jak na rysunku) jest równa 72, a promień okręgu wpisanego w podstawę tego ostrosłupa jest równy 2. Oblicz tangens kąta między wysokością tego ostrosłupa i jego ścianą boczną.
Objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego (patrz rysunek) jest równa 36, a promień okręgu opisanego na podstawie tego ostrosłupa jest równy 2. Oblicz tangens kąta jaki tworzy krawędź boczna z wysokością ostrosłupa.
Objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego (tak jak na rysunku) jest równa 243, a promień okręgu wpisanego w podstawę tego ostrosłupa jest równy 3. Oblicz tangens kąta między wysokością tego ostrosłupa, a jego krawędzią boczną.
Objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego (patrz rysunek) jest równa 36, a promień okręgu opisanego na podstawie tego ostrosłupa jest równy 4. Oblicz tangens kąta jaki tworzy krawędź boczna z wysokością ostrosłupa.
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź boczna ma długość 6, a krawędź podstawy ma długość 3. Oblicz sinus kąta nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy.
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym stosunek pola powierzchni bocznej do pola podstawy jest równe . Oblicz miarę kąta nachylenia krawędzi bocznej tego ostrosłupa do płaszczyzny podstawy.
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź podstawy ma długość . Pole powierzchni bocznej tego ostrosłupa jest dwa razy większe od pola jego podstawy. Oblicz cosinus kąta nachylenia krawędzi bocznej tego ostrosłupa do płaszczyzny jego podstawy.
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym pole powierzchni bocznej jest trzy razy większe od pola podstawy. Oblicz sinus kąta nachylenia ściany bocznej tego ostrosłupa do płaszczyzny jego podstawy.
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem . Wyznacz cosinus kąta nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy.
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź boczna jest 2 razy dłuższa od krawędzi podstawy. Oblicz cosinus kąta utworzonego przez dwie sąsiednie ściany boczne.
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź boczna jest 3 razy dłuższa od krawędzi podstawy. Oblicz cosinus kąta utworzonego przez dwie sąsiednie ściany boczne.
Oblicz cosinus kąta między ścianą boczną i płaszczyzną podstawy ostrosłupa prawidłowego trójkątnego, jeżeli wiadomo, że promień okręgu opisanego na podstawie, wysokość ostrosłupa i krawędź boczna tworzą trójkąt równoramienny.
Oblicz cosinus kąta między krawędzią boczną i krawędzią podstawy ostrosłupa prawidłowego trójkątnego, jeżeli wiadomo, że promień okręgu opisanego na podstawie, wysokość ostrosłupa i krawędź boczna tworzą trójkąt równoramienny.
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź boczna ma długość , a krawędź podstawy ma długość 12. Oblicz miarę kąta utworzonego przez dwie sąsiednie ściany boczne.
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź podstawy ma długość 12, a jego objętość jest równa . Kąt jest kątem między krawędziami bocznymi i (zobacz rysunek). Oblicz sinus kąta .
Podstawą ostrosłupa prawidłowego trójkątnego jest trójkąt . Kąt nachylenia krawędzi bocznej do płaszczyzny podstawy ostrosłupa jest równy kątowi między krawędziami bocznymi i zawartymi w ścianie bocznej tego ostrosłupa (zob. rysunek). Oblicz kosinus tego kąta.
Pole powierzchni bocznej ostrosłupa prawidłowego trójkątnego równa się , gdzie oznacza długość krawędzi podstawy tego ostrosłupa. Zaznacz na poniższym rysunku kąt nachylenia ściany bocznej ostrosłupa do płaszczyzny jego podstawy. Miarę tego kąta oznacz symbolem . Oblicz i korzystając z tablic funkcji trygonometrycznych i odczytaj przybliżoną wartość z dokładnością do .
Dane są dwie bryły: stożek, w którym długość promienia podstawy jest równa 2 dm i wysokość ma długość dm oraz ostrosłup prawidłowy trójkątny, w którym krawędź podstawy ma długość 4 dm. Wiedząc, że objętości tych brył są równe, wyznacz kąt nachylenia ściany bocznej ostrosłupa do jego podstawy.