Kąt przy podstawie trójkąta równoramiennego ma miarę . Uzasadnij, że pole trójkąta jest trzy razy mniejsze od pola trójkąta równobocznego o boku równym podstawie trójkąta .
Kąt przy podstawie trójkąta równoramiennego ma miarę . Uzasadnij, że pole trójkąta jest trzy razy mniejsze od pola trójkąta równobocznego o boku równym podstawie trójkąta .
Z wierzchołka kąta prostego trójkąta prostokątnego poprowadzono wysokość , która podzieliła przeciwprostokątną na odcinki o długościach 32 cm i 18 cm (zobacz rysunek).
Oblicz pole trójkąta .
W trójkąt równoramienny () wpisano okrąg o środku . Punkty wspólne okręgu i trójkąta oznaczono literami , i . Uzasadnij, że trójkąty i są przystające.
Ze środka ciężkości trójkąta równobocznego o boku , wykreślono okrąg o promieniu . Oblicz pole części koła nie należącego do trójkąta.
W okrąg wpisany jest trójkąt , przy czym i . Oblicz miarę kąta między prostą i styczną do okręgu w punkcie .
Dane są długości boków i trójkąta. Znajdź długość trzeciego boku, jeżeli kąt leżący naprzeciw tego boku jest dwa razy większy od kąta leżącego naprzeciw boku .
Trójkąt prostokątny ma boki długości 3, 4, 5. Oblicz promień okręgu stycznego do przeciwprostokątnej i prostych będących przedłużeniami przyprostokątnych.
Na wysokości trójkąta wybrano punkt taki, że , gdzie i są rzutami tego punktu odpowiednio na boki i . Wiedząc, że oblicz iloraz .
W okrąg o promieniu 4 wpisano trójkąt . Długość boku jest równa 6. Bok ma długość i jest najdłuższym bokiem tego trójkąta. Oblicz długość boku trójkąta .
Na podstawie twierdzenia Pitagorasa można udowodnić bardziej ogólną własność niż ta, o której mówi samo to twierdzenie.
Rozważmy trójkąt prostokątny o kącie prostym przy wierzchołku . Niech każdy z boków tego trójkąta: będzie podstawą trójkątów podobnych, odpowiednio: , , . Trójkąty te mają odpowiadające sobie kąty o równych miarach, odpowiednio przy wierzchołkach: .
Pola trójkątów: , , oznaczymy odpowiednio jako . Udowodnij, że
W trójkącie równoramiennym () miara kąta jest równa . Promień okręgu wpisanego w ten trójkąt ma długość . Oblicz długości boków trójkąta .
Wierzchołki i trójkąta leżą na okręgu o promieniu . Środek tego okręgu leży na boku tego trójkąta (zobacz rysunek poniżej). Długości boków i są równe odpowiednio oraz .
Oblicz miary wszystkich kątów wewnętrznych trójkąta .
Udowodnij, że jeżeli w trójkącie dwa kąty nie są równe, to naprzeciw większego z nich leży dłuższy bok.
Wykaż, że pole trójkąta o bokach i promieniu okręgu opisanego na nim jest równe .
Wykaż, że pole trójkąta jest równe , gdzie jest promieniem okręgu opisanego na tym trójkącie, a i są miarami kątów wewnętrznych tego trójkąta.
Długości boków trójkąta są w stosunku 2 : 3 : 4. Oblicz cosinus największego kąta tego trójkąta.
W trójkącie bok jest 3 razy dłuższy od boku , a długość boku stanowi długości boku . Oblicz cosinus najmniejszego kąta trójkąta .
W trójkącie bok jest 3 razy krótszy od boku , a długość boku stanowi długości boku . Oblicz cosinus największego kąta trójkąta .
Dany jest trójkąt o bokach długości: , , . Oblicz sinus najmniejszego kąta wewnętrznego trójkąta .
Dany jest trójkąt . Punkt jest środkiem boku tego trójkąta (zobacz rysunek). Wykaż, że odległości punktów i od prostej są równe.
Na boku trójkąta wybrano punkt w ten sposób, że odległości punktów i od prostej są równe (zobacz rysunek). Wykaż, że trójkąty i mają równe pola.
Na trójkącie równobocznym opisano drugi trójkąt równoboczny tak, że wierzchołki pierwszego trójkąta leżą na bokach drugiego. Boki obydwu trójkątów tworzą kąty . Jakim procentem pola małego trójkąta jest pole dużego trójkąta?
W trójkącie równoramiennym w którym i , poprowadzono dwusieczną kąta przecinająca bok w punkcie . Wówczas okazało się, że .
Okrąg przechodzący przez końce przyprostokątnej trójkąta prostokątnego przecina drugą przyprostokątną oraz przeciwprostokątną tego trójkąta odpowiednio w punktach i . Wykaż, że promień okręgu opisanego na trójkącie jest równy .