Liczby są długościami boków trójkąta równoramiennego. Oblicz .
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Trójkąt/Równoramienny
Podstawa trójkąta równoramiennego i środkowe poprowadzone z jej konców mają długość . Oblicz długość wysokości poprowadzonej do podstawy.
W trójkącie równoramiennym () dwusieczna ma długość a miara kąta wynosi . Oblicz długość promienia okręgu wpisanego w ten trójkąt.
Na trójkącie równoramiennym () o polu równym opisano okrąg, którego promień ma długość 2 cm. Oblicz długość wysokości tego trójkąta.
Odcinek jest wysokością przedstawionego na rysunku trójkąta równoramiennego , w którym . Punkt jest rzutem punktu wysokości na bok . Udowodnij, że .
Odcinek jest wysokością przedstawionego na rysunku trójkąta równoramiennego , w którym . Punkt jest rzutem punktu wysokości na bok . Udowodnij, że trójkąt jest podobny do trójkąta .
Na ramionach i trójkąta równoramiennego wybrano punkty i w ten sposób, że odcinek jest równoległy do podstawy i styczny do okręgu wpisanego w trójkąt . Wykaż, że pole trójkąta jest równe
Środkowa trójkąta równoramiennego ma długość , a jego podstawa tworzy z ramieniem kąt o mierze . Oblicz pole trójkąta .
W trójkącie równoramiennym środkowe ramion są prostopadłe. Oblicz cosinus kąta między ramionami.
Wykaż, że jeżeli promień okręgu opisanego na trójkącie równoramiennym jest dwa razy dłuższy od promienia okręgu wpisanego w ten trójkąt, to trójkąt ten jest równoboczny.
Odcinki oraz (rysunek) są równej długości. Kąt ma miarę o mniejszą od miary kąta do niego przyległego. Oblicz miarę kąta .
Odcinki oraz (rysunek) są równej długości. Kąt ma miarę o mniejszą od miary kąta do niego przyległego. Oblicz miarę kąta .
Na okręgu o promieniu 9 opisano trójkąt równoramienny o kącie równym . Oblicz długości boków trójkąta.
Dany jest trójkąt równoramienny , w którym podstawa ma długość 12, a każde z ramion i ma długość równą 10. Punkt jest środkiem ramienia (zobacz rysunek).
Oblicz sinus kąta , jaki środkowa tworzy z ramieniem trójkąta .
Punkt leży na boku trójkąta równoramiennego , w którym .
Odcinek dzieli trójkąt na dwa trójkąty równoramienne w taki sposób, że . Oblicz miary kątów trójkąta .
Dany jest trójkąt równoramienny , w którym . Dwusieczna kąta przecina bok w takim punkcie , że trójkąty i są podobne (zobacz rysunek). Oblicz miarę kąta .
Podstawą trójkąta równoramiennego jest średnica okręgu, którego środkiem jest punkt . Punkty są punktami przecięcia ramion trójkąta z okręgiem. Miara kąta jest równa . Wykaż, że miara kąta jest równa .
W trójkącie równoramiennym dany jest obwód oraz miara kąta przy podstawie . Oblicz pole powierzchni tego trójkąta.
Boki trójkąta mają długości: 16, 10, 10. Wyznacz promień okręgu opisanego na tym trójkącie.
W trójkącie równoramiennym , gdzie , podstawa ma długość 12. Punkt jest punktem przecięcia wysokości wychodzących z wierzchołków i . Oblicz pole tego trójkąta, jeśli .
W trójkącie równoramiennym , gdzie , podstawa ma długość 6. Punkt jest punktem przecięcia wysokości wychodzących z wierzchołków i . Oblicz pole tego trójkąta, jeśli .
W rozwartokątnym trójkącie równoramiennym () odległość środka koła wpisanego w trójkąt od wierzchołka jest równa , a . Oblicz pole trójkąta i promień koła opisanego na trójkącie .
W ostrokątnym trójkącie równoramiennym ramię ma długość 61, a wysokość poprowadzona do ramienia ma długość 11. Oblicz długość podstawy tego trójkąta.
W trójkąt równoramienny wpisano kwadrat w ten sposób, że dwa jego wierzchołki leżą na podstawie trójkąta, a dwa pozostałe są środkami ramion. Jaką część pola trójkąta stanowi pole kwadratu? Odpowiedź uzasadnij.