Liczby są długościami boków trójkąta równoramiennego. Oblicz .
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Trójkąt/Równoramienny
Liczby są długościami boków trójkąta równoramiennego. Oblicz długość boku .
Liczby są długościami boków trójkąta równoramiennego. Oblicz długość boku .
Sinus kąta trójkąta równoramiennego jest równy . Pole kwadratu , wpisanego w ten trójkąt (zobacz rysunek), jest równe 4. Oblicz pole trójkąta .
W trójkącie równoramiennym wysokość poprowadzona do podstawy ma długość . Ramię jest o 30% krótsze od podstawy. Oblicz obwód tego trójkąta.
W trójkącie równoramiennym dane są długości podstawy cm i wysokości cm. W trójkąt ten wpisano prostokąt w ten sposób, że dwa wierzchołki prostokąta leżą na podstawie, a po jednym na każdym ramieniu trójkąta, przy czym przekątne prostokąta są równoległe do ramion trójkąta. Oblicz długości boków prostokąta.
Oblicz pole trójkąta równoramiennego, w którym odległość wierzchołka kąta prostego od przeciwprostokątnej jest równa 5 cm.
W trójkącie boki i są równej długości. Prosta jest prostopadła do podstawy tego trójkąta i przecina boki oraz w punktach – odpowiednio – i . Pole czworokąta jest 17 razy większe od pola trójkąta . Oblicz .
W trójkącie boki i są równej długości. Prosta jest prostopadła do podstawy tego trójkąta i przecina boki oraz w punktach – odpowiednio – i . Oblicz stosunek pola czworokąta do pola trójkąta jeżeli .
W trójkącie równoramiennym , w którym , wysokość poprowadzona z wierzchołka jest równa 5 cm. Oblicz miary kątów tego trójkąta. Odpowiedź podaj w stopniach.
Dany jest trójkąt , w którym , . Na boku obrano punkt dzielący ten bok w stosunku 3:2 (licząc od punktu ). Oblicz sinus kąta .
W trójkącie równoramiennym : , a miara kąta jest równa . Na boku wybrano punkt , taki, że . Oblicz sinus kąta (zobacz rysunek).
Podstawa trójkąta równoramiennego ma długość 8 oraz . Oblicz długość środkowej tego trójkąta.
Oblicz pole trójkąta równoramiennego (patrz rysunek, ), w którym wysokość , a długość odcinka .
Oblicz pole trójkąta równoramiennego (patrz rysunek, ), w którym wysokość , a długość odcinka .
Kąt przy podstawie trójkąta równoramiennego ma miarę . Uzasadnij, że pole trójkąta jest trzy razy mniejsze od pola trójkąta równobocznego o boku równym podstawie trójkąta .
W trójkąt równoramienny () wpisano okrąg o środku . Punkty wspólne okręgu i trójkąta oznaczono literami , i . Uzasadnij, że trójkąty i są przystające.
W trójkącie równoramiennym () miara kąta jest równa . Promień okręgu wpisanego w ten trójkąt ma długość . Oblicz długości boków trójkąta .
W trójkącie równoramiennym w którym i , poprowadzono dwusieczną kąta przecinająca bok w punkcie . Wówczas okazało się, że .
- Wyznacz miary kątów trójkąta .
- Oblicz długość ramienia .
- Oblicz .
W trójkącie równoramiennym podstawa ma długość . Pole trójkąta jest równe . Oblicz obwód tego trójkąta i miarę kąta przy podstawie.
W trójkącie równoramiennym wysokość opuszczona na podstawę jest równa 36, a promień okręgu wpisanego w ten trójkąt jest równy 10. Oblicz długości boków tego trójkąta i promień okręgu opisanego na tym trójkącie.
Dany jest trójkąt równoramienny , w którym , a punkt jest środkiem podstawy . Okrąg o środku jest styczny do prostej w punkcie . Punkt leży na boku , punkt leży na boku , odcinek jest styczny do rozważanego okręgu oraz (zobacz rysunek).
Wykaż, że .
Dany jest trójkąt równoramienny , w którym , a punkt jest środkiem podstawy . Okrąg o środku jest styczny do prostej . Punkt leży na boku , punkt leży na boku , odcinek jest styczny do rozważanego okręgu oraz (zobacz rysunek).
Wykaż, że trójkąt jest równoboczny.
Dany jest trójkąt ostrokątny równoramienny , w którym bok jest równy . Odcinek jest wysokością tego trójkąta, oraz odcinek jest wysokością tego trójkąta. Udowodnij, że kąt jest równy kątowi .
W trójkąt równoramienny, którego ramię jest równe 5 cm, a podstawa równa się 6 cm, wpisano prostokąt w ten sposób, że dwa jego wierzchołki leżą na podstawie, a pozostałe leżą na ramionach trójkąta. Wyznacz obwód i pole prostokąta jako funkcję jego wysokości.
W trójkącie równoramiennym kąt przy podstawie ma miarę . Oblicz stosunek długości promienia okręgu wpisanego w ten trójkąt do długości promienia okręgu opisanego na nim.