Oblicz objętość i pole powierzchni graniastosłupa prostego, którego podstawą jest romb o przekątnych długości 6 cm i 8 cm, którego przekątna ściany bocznej tworzy z krawędzią podstawy kąt o mierze .
/Szkoła średnia/Geometria/Stereometria/Graniastosłup/Dowolny
Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt , w którym oraz (zobacz rysunek). Trójkąt jest równoboczny. Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest romb o boku długości 5, polu 24 i kącie ostrym . Graniastosłup ten przecięto płaszczyzną w ten sposób, że otrzymany przekrój jest rombem o kącie ostrym (zobacz rysunek). Oblicz pole tego przekroju.
Trójkąt o bokach 3, 5, 7 jest podstawą graniastosłupa prostego, w który wpisano kulę. Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Podstawą ostrosłupa trójkątnego jest trójkąt prostokątny , w którym . Stosunek długości przyprostokątnej tego trójkąta do długości przyprostokątnej jest równy 4:3. Wszystkie krawędzie boczne ostrosłupa mają długość 13. Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt prostokątny o przyprostokątnych mających długości 1 i . Podaj miary kątów między sąsiednimi ścianami bocznymi tego graniastosłupa.
Dany jest graniastosłup prosty , którego podstawą jest trójkąt o kątach i . Przekątne i ścian bocznych tworzą kąt o mierze takiej, że (zobacz rysunek).
Pole trójkąta jest równe 4, a pole trójkąta jest równe . Oblicz wysokość tego graniastosłupa.
Liczba wszystkich przekątnych podstaw i ścian bocznych pewnego graniastosłupa jest równa 110. Oblicz, ile krawędzi ma podstawa tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt równoramienny , w którym , . Wysokość trójkąta , poprowadzona z wierzchołka , ma długość 3. Przekątna ściany bocznej tworzy z krawędzią podstawy kąt (zobacz rysunek).
Oblicz pole powierzchni całkowitej oraz objętość tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt prostokątny równoramienny. Kąt między przekątnymi, wychodzącymi z tego samego wierzchołka, dwóch prostopadłych ścian bocznych, ma miarę . Wiedząc, że objętość tego graniastosłupa jest równa , oblicz pole powierzchni całkowitej tej bryły.
Oblicz objętość graniastosłupa prostego, którego podstawą jest romb o przekątnych długości 16 cm i 30 cm, a krawędź boczna jest dwa razy dłuższa od krawędzi podstawy.
Dany jest graniastosłup prosty o podstawie pięciokątnej (zobacz rysunek). Każda ze ścian bocznych tego graniastosłupa jest kwadratem o polu dwa razy mniejszym niż pole pięciokąta . Pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa jest równe 153. Oblicz jego objętość.
Dany jest graniastosłup prosty o podstawie sześciokątnej (zobacz rysunek). Każda ze ścian bocznych tego graniastosłupa jest kwadratem o polu o 25% mniejszym niż pole sześciokąta . Pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa jest równe 156. Oblicz jego objętość.
Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt równoramienny o ramionach długości . Pole podstawy jest równe sumie pól dwóch przystających ścian bocznych graniastosłupa. Uzasadnij, że wysokość graniastosłupa jest nie większa niż .
Bryła przedstawiona na poniższym rysunku powstała przez wycięcie z graniastosłupa prostego trójkątnego innego graniastosłupa prostego. Oblicz pole powierzchni tej bryły.
Podstawą graniastosłupa jest trapez równoramienny o podstawach długości 56 cm i 40 cm oraz wysokości 15 cm. Wiedząc, że wysokość graniastosłupa jest równa 10 cm, oblicz jego pole powierzchni całkowitej.
Podstawą graniastosłupa jest trapez równoramienny o podstawach długości 56 cm i 40 cm oraz wysokości 15 cm. Wiedząc, że wysokość graniastosłupa jest równa 20 cm, oblicz jego pole powierzchni całkowitej.
Podstawą graniastosłupa prostego jest romb . Przekątna tego graniastosłupa ma długość 8 i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem , a przekątna jest nachylona do tej płaszczyzny pod kątem . Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest romb . Przekątna tego graniastosłupa ma długość 6 i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem , a objętość graniastosłupa jest równa . Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest romb . Przekątna tego graniastosłupa ma długość 6 i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem , a przekątna ma długość . Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa.
Każda krawędź graniastosłupa trójkątnego ma długość 26. Ściana boczna jest prostopadła do płaszczyzny podstawy , a krawędź jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod katem takim, że (zobacz rysunek).
Oblicz cosinus kąta .
Podstawą graniastosłupa prostego jest równoległobok o bokach długości i . Oblicz długość wysokości graniastosłupa jeżeli oraz .
Każda ściana graniastosłupa jest rombem o boku długości i kącie ostrym o mierze . Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt prostokątny , w którym (zobacz rysunek). Stosunek długości przyprostokątnej tego trójkąta do długości przyprostokątnej jest równy 4:3. Punkt jest środkiem okręgu opisanego na trójkącie , a długość odcinka jest równa 5. Pole ściany bocznej graniastosłupa jest równe 48. Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest trójkąt prostokątny , w którym . Promień okręgu opisanego na trójkącie ma długość 3, a sinus kąta nachylenia przekątnej ściany bocznej do płaszczyzny podstawy jest równy . Oblicz objętość tego graniastosłupa.