Osią symetrii wykresu funkcji kwadratowej jest prosta o równaniu
A) B) C) D)
/Szkoła średnia
Trzywyrazowy ciąg jest arytmetyczny. Trzywyrazowy ciąg jest geometryczny. Liczby oraz spełniają warunki
A) i B) i C) i D) i
Liczba jest równa
A) 0 B) 1 C) 2 D) 4
Kąt jest ostry i . Wartość wyrażenia jest równa
A) B) C) D)
Buty, które kosztowały 220 złotych, przeceniono i sprzedano za 176 złotych. O ile procent obniżono cenę butów?
A) 80 B) 20 C) 22 D) 44
Liczby w podanej kolejności są pierwszym, drugim i trzecim wyrazem pewnego ciągu arytmetycznego. Oblicz różnicę tego ciągu.
Miejsce zerowe funkcji liniowej jest większe od 2 dla każdej liczby spełniającej warunek
A) B) C) D)
Ze zbioru wybieramy losowo jedną liczbę. Liczba oznacza prawdopodobieństwo otrzymania liczby podzielnej przez 4. Wówczas
A) B) C) D)
Rozwiąż równanie .
Liczba jest równa
A) B) C) D)
Liczba jest równa
A) 81 B) 9 C) 4 D) 2
Samochód przebył w pewnym czasie 210 km. Gdyby jechał ze średnią prędkością o 10 km/h większą, to czas przejazdu skróciłby się o pół godziny. Oblicz, z jaką średnią prędkością jechał ten samochód.
Dany jest trapez, w którym podstawy mają długość 4 cm i 10 cm oraz ramiona tworzą z dłuższą podstawą kąty o miarach i . Oblicz wysokość tego trapezu.
Dany jest prostopadłościan , w którym podstawy i są kwadratami o boku długości 6. Przekątna tego prostopadłościanu tworzy z przekątną ściany bocznej kąt o mierze (zobacz rysunek).
Przekątna tego prostopadłościanu ma długość równą
A) B) C) 12 D)
Pierwszy wyraz ciągu geometrycznego jest równy 8, a czwarty wyraz tego ciągu jest równy . Iloraz tego ciągu jest równy
A) B) C) D)
Ze zbioru wszystkich liczb naturalnych czterocyfrowych losujemy jedną liczbę. Oblicz prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że wylosowana liczba jest podzielna przez 15, jeśli wiadomo, że jest ona podzielna przez 18.
W trójkącie prostokątnym przeciwprostokątna ma długość 3, a długość przyprostokątnej leżącej naprzeciwko kąta jest równa . Zatem
A) B) C) D)
Suma jest równa
A) 2 B) 3 C) 4 D) 5
Okrąg o środku w punkcie jest określony równaniem . Okrąg ma środek w punkcie takim, że . Promienie tych okręgów są sobie równe. Figura składa się z dwóch okręgów: oraz . Punkty i są punktami przecięcia figury z tą z jej osi symetrii, która jest prostą o dodatnim współczynniku kierunkowym. Wyznacz punkt , leżący na jednej z osi symetrii figury , taki, że pole trójkąta jest równe 40.
W trójkącie bok ma długość 24. Prosta równoległa do boku przecina boki i – odpowiednio – w punktach oraz takich, że i (zobacz rysunek).
Długość odcinka jest równa
A) 18 B) 15 C) 9 D) 12