W trójkącie prostokątnym na rysunku . Wiedząc, że dłuższa przyprostokątna jest o 2 cm krótsza od przeciwprostokątnej, wyznacz długości boków .
W trójkącie prostokątnym na rysunku . Wiedząc, że dłuższa przyprostokątna jest o 2 cm krótsza od przeciwprostokątnej, wyznacz długości boków .
W trójkącie . Wykaż, że w tym trójkącie .
W trójkącie poprowadzono wysokości i oraz dwusieczną . Wiedząc, że oblicz stosunek pól trójkątów i .
Na boku trójkąta równobocznego obrano taki punkt , że . Oblicz tangens kąta i znajdź stosunek promieni okręgów opisanych na trójkątach i .
W trójkącie wysokość dzieli bok na odcinki i (rysunek), przy czym i . Wykaż, że symetralna boku dzieli bok w stosunku 3:1.
W trójkącie wysokość dzieli bok na odcinki i (rysunek), przy czym i . Wykaż, że symetralna boku dzieli bok w stosunku 1:4.
Prosta równoległa do jednego boku trójkąta dzieli jego pole na połowy. W jakim stosunku prosta ta dzieli pozostałe boki trójkąta?
Pole trójkąta rozwartokątnego jest równe . Dwa boki tego trójkąta mają długości 4 cm i 5 cm. Oblicz długość trzeciego boku tego trójkąta.
Udowodnij, że w trójkącie równoramiennym środkowe poprowadzone do równych boków są równej długości.
Ostrokątny trójkąt równoramienny o podstawie jest wpisany w okrąg o środku , przy czym kąt ma miarę . Oblicz miarę kąta .
Przyprostokątna trójkąta prostokątnego ma długość 10. Miara kąta ostrego leżącego naprzeciw tej przyprostokątnej wynosi . Oblicz pole koła opisanego na tym trójkącie.
Przyprostokątna trójkąta prostokątnego ma długość 16. Miara kąta ostrego leżącego przy tej przyprostokątnej wynosi . Oblicz pole koła opisanego na tym trójkącie.
Boki trójkąta są styczne do okręgu w punktach , a kąty trójkąta są odpowiednio równe . Oblicz miary kątów trójkąta .
Dany jest trójkąt prostokątny , w którym , i . Okrąg wpisany w trójkąt jest styczny do boku w punkcie . Oblicz długość odcinka .
W trójkąt prostokątny o przyprostokątnych długości 15 i 20 wpisano okrąg. Oblicz długość odcinka łączącego wierzchołek kąta prostego tego trójkąta z punktem wspólnym okręgu i przeciwprostokątnej.
Dany jest trójkąt prostokątny o polu 6, w którym długość przeciwprostokątnej jest liczbą z przedziału . Wykaż, że suma długości przyprostokątnych tego trójkąta jest liczbą z przedziału .
W trójkąt równoramienny () o długości podstawy wpisano kwadrat o boku długości 5 cm. Oblicz pole trójkąta .
W trójkąt równoramienny () o długości podstawy wpisano kwadrat o boku długości 6 cm. Oblicz pole trójkąta .
Na boku trójkąta równobocznego obrano taki punkt , że pole trójkąta jest cztery razy mniejsze od pola trójkąta . Oblicz sinusy kątów i .
W trójkącie równoramiennym () o kącie przy wierzchołku poprowadzono wysokość . Wiedząc, że oblicz odległość środków okręgów wpisanych w trójkąty i .
W trójkącie dane są: oraz . Oblicz długość wysokości tego trójkąta poprowadzonej z wierzchołka .
W trójkącie dane są: oraz . Oblicz długość wysokości tego trójkąta poprowadzonej z wierzchołka .
W trójkącie równoramiennym podstawa ma długość 8 cm. Promień okręgu, stycznego w punktach i do prostych zawierających ramiona i trójkąta, ma długość 5 cm. Oblicz pole trójkąta .
Dany jest trójkąt , w którym , a kąt zewnętrzny przy wierzchołku ma miarę .
Wykaż, że jeśli , to trójkąt jest równoramienny.
Dany jest trójkąt równoramienny , w którym . Na ramieniu tego trójkąta wybrano punkt ( i ), a na ramieniu wybrano punkt , w taki sposób, że . Przez punkty i poprowadzono proste prostopadłe do podstawy tego trójkąta, które wyznaczają na niej punkty i . Udowodnij, że .
Dany jest trójkąt równoramienny , w którym . Na ramieniu tego trójkąta wybrano punkt ( i ), a na ramieniu wybrano punkt . Przez punkty i poprowadzono proste prostopadłe do podstawy tego trójkąta, które wyznaczają na niej punkty i . Wykaż, że jeżeli , to .