Długości wszystkich krawędzi ostrosłupa czworokątnego prawidłowego są równe . Przez wierzchołek ostrosłupa i środki dwóch sąsiednich krawędzi podstawy poprowadzono płaszczyznę . Wyznacz sinus kąta nachylenia wyznaczonego przekroju do podstawy ostrosłupa.
/Szkoła średnia/Geometria/Stereometria/Ostrosłup/Prawidłowy czworokątny/Przekroje
W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym ściana boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem , a krawędź podstawy ma długość . Przez krawędź podstawy poprowadzono płaszczyznę tworzącą z płaszczyzna podstawy kąt . Wykaż, że pole otrzymanego przekroju jest równe
Długość krawędzi podstawy ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest równa , a wysokość tego ostrosłupa ma długość . Punkty i są środkami krawędzi bocznych odpowiednio i . Oblicz obwód trójkąta .
W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym pole podstawy jest równe , a kąt nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy ma miarę . Ostrosłup przecięto płaszczyzną zawierającą krawędź boczną tego ostrosłupa i przechodzącą przez środek rozłącznej z nią krawędzi podstawy. Oblicz pole otrzymanego przekroju.
Krawędź podstawy ostrosłupa prawidłowego czworokątnego ma długość . Ściana boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy ostrosłupa pod kątem . Ostrosłup ten przecięto płaszczyzną, która przechodzi przez krawędź podstawy i dzieli na połowy kąt pomiędzy ścianą boczną i podstawą. Oblicz pole powstałego przekroju tego ostrosłupa.
W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym punkt jest środkiem symetrii podstawy ostrosłupa. Stosunek obwodu podstawy do sumy długości wszystkich krawędzi ostrosłupa jest równy 1:5. Przez przekątną podstawy i środek krawędzi bocznej poprowadzono płaszczyznę. Oblicz stosunek pola otrzymanego przekroju do pola podstawy ostrosłupa oraz miarę kąta (w zaokrągleniu do ).
Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny o krawędzi podstawy i kącie nachylenia krawędzi bocznej do krawędzi podstawy . Oblicz pole przekroju płaszczyzną przechodzącą przez wierzchołek i równoległą do krawędzi podstawy oraz nachyloną do płaszczyzny podstawy pod kątem . Podaj konieczne założenia dotyczące kąta .
W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym kąt ostry ściany bocznej przy wierzchołku ostrosłupa ma miarę . Oblicz tangens kąta ostrego , jaki tworzy z płaszczyzną podstawy płaszczyzna przechodząca przez wierzchołek ostrosłupa oraz przez środki dwóch sąsiednich boków podstawy.
Pole przekroju ostrosłupa prawidłowego czworokątnego płaszczyzną przechodzącą przez przekątną podstawy i równoległą do krawędzi bocznej rozłącznej z tą przekątną wynosi . Oblicz pole przekroju ostrosłupa płaszczyzną zawierającą środki dwóch sąsiednich boków podstawy i środek wysokości ostrosłupa.
Przekrój ostrosłupa prawidłowego czworokątnego zawierającego przekątną podstawy oraz wierzchołek ostrosłupa jest trójkątem równobocznym o polu . Oblicz objętość tego ostrosłupa . Wykonaj rysunek pomocniczy.
Ostrosłup prawidłowy czworokątny przecięto płaszczyzna przechodzącą przez krawędź podstawy i przecinającą przeciwległe krawędzie boczne w punktach jednakowo odległych od wierzchołka ostrosłupa. Przekrój ten jest trapezem o podstawach długości 12 i 8. Oblicz pole tego przekroju, jeżeli wysokość ostrosłupa ma długość 18.
Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny o podstawie . Krawędź podstawy tego ostrosłupa ma długość . Ściana boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem o mierze takim, że . Przez krawędź podstawy ostrosłupa poprowadzono płaszczyznę prostopadłą do ściany bocznej . Sporządź rysunek tego ostrosłupa, zaznacz na rysunku przekrój wyznaczony przez płaszczyznę i nazwij figurę, która jest tym przekrojem. Oblicz pole otrzymanego przekroju.
Wysokość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest 2 razy dłuższa od krawędzi jego podstawy. Przez przekątną podstawy i środek rozłącznej z nią krawędzi bocznej poprowadzono płaszczyznę. Oblicz pole otrzymanego przekroju, wiedząc, że krawędź podstawy ostrosłupa ma długość .
Wysokość ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest 2,5 razy dłuższa od krawędzi jego podstawy. Przez przekątną podstawy i środek rozłącznej z nią krawędzi bocznej poprowadzono płaszczyznę. Oblicz pole otrzymanego przekroju, wiedząc, że krawędź podstawy ostrosłupa ma długość .