W pudełku jest 50 kuponów, wśród których jest 15 kuponów przegrywających, a pozostałe kupony są wygrywające. Z tego pudełka w sposób losowy wyciągamy jeden kupon. Prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że wyciągniemy kupon wygrywający, jest równe
A) B) C) D)
/Szkoła średnia
Pierwsza współrzędna wierzchołka paraboli o równaniu jest równa
A) B) C) 1 D) 2
Funkcja kwadratowa określona wzorem jest rosnąca w przedziale
A) B) C) D)
Punkt jest wierzchołkiem trójkąta prostokątnego , którego wierzchołek leży na osi , a wierzchołek na osi układu współrzędnych. Prosta zawierająca wysokość tego trójkąta opuszczoną z wierzchołka przecina przeciwprostokątną w punkcie .
Oblicz współrzędne wierzchołków i tego trójkąta oraz długość przeciwprostokątnej .
W układzie współrzędnych narysuj okrąg o równaniu oraz zaznacz punkt . Prosta o równaniu jest jedną ze stycznych do tego okręgu przechodzących przez punkt . Wyznacz równanie drugiej stycznej do tego okręgu, przechodzącej przez punkt .
W układzie współrzędnych dane są punkty oraz . Środkiem odcinka jest punkt . Wynika stąd, że
A) i B) i C) i D) i
W ciągu arytmetycznym , dla , dane są oraz różnica . Oblicz największe takie, że .
Dany jest okrąg o środku . Punkty i leżą na tym okręgu. Na łuku tego okręgu są oparte kąty i (zobacz rysunek), których miary i spełniają warunek . Wynika stąd, że
A) B) C) D)
Oblicz, ile jest liczb naturalnych sześciocyfrowych, w zapisie których występuje dokładnie trzy razy cyfra 0 i dokładnie raz występuje cyfra 5.
Ciąg jest określony wzorem
Oblicz średnią arytmetyczną liczb i .
Na diagramie przedstawiono wyniki sprawdzianu z matematyki w pewnej klasie maturalnej. Na osi poziomej podano oceny, które uzyskali uczniowie tej klasy, a na osi pionowej podano liczbę uczniów, którzy otrzymali daną ocenę.
Mediana ocen uzyskanych z tego sprawdzianu przez uczniów tej klasy jest równa
A) 4,5 B) 4 C) 3,5 D) 3
Rozwiąż równanie w przedziale .
Miasta i są odległe o 450 km. Pani Danuta pokonała tę trasę swym samochodem w czasie o 75 minut dłuższym niż pani Lidia. Wartość średniej prędkości, z jaką jechała pani Danuta na całej trasie, była o 18 km/h mniejsza od wartości średniej prędkości, z jaką jechała pani Lidia. Oblicz średnie wartości:
– prędkości, z jaką pani Danuta jechała z A do B.
– prędkości, z jaką pani Lidia jechała z A do B.
Rozwiązaniem równania jest
A) B) C) 2 D) 7
Kąt jest taki, że . Oblicz wartość wyrażenia .
Największą liczbą będącą rozwiązaniem rzeczywistym równania jest
A) B) 0 C) 2 D) 3
Ciąg jest określony wzorem dla każdej liczby naturalnej . Liczba wyrazów tego ciągu mniejszych od 10 jest równa
A) 28 B) 31 C) 32 D) 27
Dane są dwie urny z kulami. W każdej z urn jest siedem kul. W pierwszej urnie są jedna kula biała i sześć kul czarnych, w drugiej urnie są cztery kule białe i trzy kule czarne. Rzucamy jeden raz symetryczną monetą. Jeżeli wypadnie reszka, to losujemy jedną kulę z pierwszej urny, w przeciwnym przypadku – jedną kulę z drugiej urny. Prawdopodobieństwo zdarzenia polegającego na tym, że wylosujemy kulę białą w tym doświadczeniu, jest równe
A) B) C) D)
Wykaż, że dla każdej liczby rzeczywistej i dla każdej liczby rzeczywistej takich, że , spełniona jest nierówność
Dokończ zdanie. Wybierz dwie właściwe odpowiedzi spośród podanych.
Prawdziwe są równości
A) B)
C) D)
E) F)