W ostrosłup prawidłowy czworokątny wpisano sześcian tak, że jego cztery wierzchołki należą do wysokości ścian bocznych ostrosłupa, a pozostałe do płaszczyzny podstawy. Oblicz stosunek objętości ostrosłupa do objętości sześcianu jeżeli kąt nachylenia ściany bocznej do płaszczyzny podstawy jest równy .
/Szkoła średnia/Geometria/Stereometria
W ostrosłupie podstawa jest trójkątem równobocznym o boku długości . Krawędź jest prostopadła do płaszczyzny podstawy. Odległość wierzchołka od ściany jest równa . Wyznacz objętość tego ostrosłupa.
W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym (zobacz rysunek) przekątna podstawy ma długość . Kąt między przeciwległymi krawędziami bocznymi ostrosłupa ma miarę . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
W ostrosłupie prawidłowym czworokątnym (zobacz rysunek) przekątna podstawy ma długość 6. Kąt między przeciwległymi krawędziami bocznymi ostrosłupa ma miarę . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Dany jest ostrosłup prawidłowy trójkątny o podstawie . Krawędź podstawy tego ostrosłupa ma długość . Ściana boczna jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem takim, że . Przez środek krawędzi i środek krawędzi poprowadzono płaszczyznę prostopadłą do płaszczyzny . Oblicz pole otrzymanego przekroju.
Podstawą graniastosłupa prostego jest romb . Przekątna tego graniastosłupa ma długość 8 i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem , a przekątna jest nachylona do tej płaszczyzny pod kątem . Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest romb . Przekątna tego graniastosłupa ma długość 6 i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem , a przekątna ma długość . Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa prostego jest romb . Przekątna tego graniastosłupa ma długość 6 i jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod kątem , a objętość graniastosłupa jest równa . Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa.
Powierzchnia boczna walca po rozwinięciu jest prostokątem, którego przekątna ma długość 18 cm i tworzy z bokiem odpowiadającym wysokości walca kąt o mierze . Oblicz objętość walca.
Powierzchnia boczna walca po rozwinięciu jest prostokątem, którego przekątna ma długość 6 cm i tworzy z bokiem odpowiadającym wysokości walca kąt o mierze . Oblicz objętość walca.
Oblicz objętość graniastosłupa prawidłowego trójkątnego, w którym krawędź podstawy ma długość 1, a przekątna ściany bocznej tworzy z sąsiednią ścianą kąt o mierze .
W graniastosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź podstawy ma długość 4, a przekątna , ściany jest nachylona do ściany pod kątem ostrym takim, że .
- Zaznacz na rysunku kąt .
- Oblicz objętość graniastosłupa.
Dany jest ostrosłup prawidłowy czworokątny o podstawie i polu powierzchni bocznej równym . Kąt między wysokościami sąsiednich ścian bocznych poprowadzonych z wierzchołka ma miarę . Objętość tego ostrosłupa jest równa , gdzie jest stałym współczynnikiem liczbowym. Oblicz współczynnik .
W ostrosłup prawidłowy czworokątny wpisano kulę o promieniu . Ściana boczna ostrosłupa nachylona jest do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
W ostrosłup prawidłowy czworokątny wpisano kulę o promieniu 2. Ściana boczna ostrosłupa nachylona jest do płaszczyzny podstawy pod kątem . Oblicz objętość tego ostrosłupa.
Pole powierzchni bocznej graniastosłupa prawidłowego czworokątnego jest 6 razy większe, od jego pola podstawy, a objętość tego graniastosłupa jest równa 12. Oblicz długość krawędzi podstawy oraz długość przekątnej tego graniastosłupa. Zapisz obliczenia.
Na płaskiej powierzchni położono trzy kule , każda o promieniu 2 tak, że kule i są styczne w punkcie , kule i są styczne w punkcie , a kule i są styczne w punkcie . Następnie położono na tych kulach kulę o promieniu 3, która jest styczna do kul odpowiednio w punktach .
- Uzasadnij, że odcinki i są równoległe.
- Oblicz obwód trapezu .
Każda krawędź graniastosłupa trójkątnego ma długość 26. Ściana boczna jest prostopadła do płaszczyzny podstawy , a krawędź jest nachylona do płaszczyzny podstawy pod katem takim, że (zobacz rysunek).
Oblicz cosinus kąta .
Dany jest graniastosłup prawidłowy trójkątny o podstawach i i krawędziach bocznych i . Oblicz pole trójkąta wiedząc, że i . Narysuj ten graniastosłup i zaznacz na nim trójkąt .
Dany jest graniastosłup prawidłowy trójkątny o podstawach i i krawędziach bocznych i . Oblicz pole trójkąta wiedząc, że i . Narysuj ten graniastosłup i zaznacz na nim trójkąt .
Pole powierzchni całkowitej stożka oraz jego pole podstawy spełniają równanie . Oblicz miarę kąta rozwarcia stożka.
Oblicz objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego o krawędzi podstawy 6 cm i krawędzi bocznej 12 cm.
Oblicz objętość ostrosłupa prawidłowego trójkątnego o krawędzi podstawy długości 6 cm i krawędzi bocznej długości 8 cm.
Każda z krawędzi podstawy trójkątnej ostrosłupa ma długość , a każda jego krawędź boczna ma długość 15. Oblicz wysokość tego ostrosłupa.
Dany jest sześcian o krawędzi długości 2. Punkt jest środkiem krawędzi (zobacz rysunek). Oblicz promień okręgu opisanego na trójkącie .
W ostrosłupie prawidłowym trójkątnym krawędź podstawy ma długość . Kąt między krawędzią boczną, a krawędzią podstawy ma miarę . Oblicz objętość ostrosłupa.
Dany jest ostrosłup o podstawie pięciokątnej (zobacz rysunek). Każda ze ścian bocznych tego ostrosłupa jest trójkątem o polu trzy razy mniejszym niż pole pięciokąta . Pole powierzchni całkowitej tego ostrosłupa jest równe 136. Oblicz pole jego podstawy.
Dany jest sześcian o krawędzi długości 1. Punkty i są środkami odpowiednio krawędzi i , a punkt jest środkiem odcinka . Punkt jest takim punktem krawędzi , że (zobacz rysunek).
Oblicz odległość punktu od środka odcinka .