Na rysunku przedstawiono kwadrat o polu 4.
Punkty i są środkami boków i , a punkt jest punktem wspólnym odcinków i . Oblicz pole czworokąta
Na rysunku przedstawiono kwadrat o polu 4.
Punkty i są środkami boków i , a punkt jest punktem wspólnym odcinków i . Oblicz pole czworokąta
Dany jest czworokąt o kolejnych bokach długości 3,4,5 oraz kącie między bokami długości 3 i 4 takim, że . Wyznacz długość czwartego boku, jeśli wiadomo, że na czworokącie można opisać okrąg.
Obwód trapezu równoramiennego opisanego na okręgu jest równy 16, a przekątna trapezu ma długość 5. Oblicz długość promienia okręgu wpisanego w ten trapez i promienia okręgu opisanego na nim.
Dwa przeciwległe boki kwadratu wydłużono dwukrotnie, a każdy z dwóch pozostałych skrócono o 3 cm. Pole otrzymanego prostokąta jest o większe od pola kwadratu. Oblicz długości boków prostokąta.
Dwa przeciwległe boki kwadratu wydłużono trzykrotnie, a każdy z dwóch pozostałych wydłużono o 2 cm. Pole otrzymanego prostokąta jest o większe od pola kwadratu. Oblicz długości boków prostokąta.
Na bokach i rombu wybrano odpowiednio punkty i w ten sposób, że odcinki i są równoległe do przekątnych rombu. Wykaż, że odcinek przechodzi przez punkt przecięcia przekątnych rombu.
Przekątne trapezu równoramiennego przecinają się w punkcie . Przekątna tworzy z dłuższą podstawą kąt i z ramieniem kąt takie, że i . Pole trapezu jest równe 448. Oblicz pole trójkąta .
Stosunek długości ramion trapezu opisanego na okręgu o promieniu 6 cm wynosi 3:4. Obwód trapezu jest równy 70 cm. Oblicz długości podstaw trapezu.
Długości podstaw trapezu równoramiennego są równe oraz , przy czym . W ten trapez można wpisać okrąg. Wykaż, że pole tego trapezu jest większe od .
Czworokąt , w którym i , jest opisany na okręgu. Przekątna tego czworokąta tworzy z bokiem kąt, którego tangens jest równy . Tangens kąta jest równy . Oblicz długość odcinka .
Oblicz pole rombu, w którym długość boku jest równa 13 cm, a długości przekątnych różnią się o 14 cm.
Oblicz pole rombu o obwodzie 68 cm, w którym długości przekątnych różnią się o 14 cm.
Obwód rombu jest równy , a jedna z jego przekątnych jest o 8 cm dłuższa od drugiej. Oblicz pole rombu.
Dany jest romb o boku długości 35. Długości przekątnych tego rombu różnią się o 14. Oblicz pole tego rombu.
W trapez , gdzie i , wpisano okrąg (patrz rysunek).
Dwusieczna kąta ostrego przy wierzchołku jest prostopadła do ramienia .
W trapezie długość podstawy jest równa 18, a długości ramion trapezu i są odpowiednio równe 25 i 15. Kąty i , zaznaczone na rysunku, mają równe miary. Oblicz obwód tego trapezu.
Na kole opisany jest romb. Stosunek pola koła do pola powierzchni rombu wynosi . Wyznacz miarę kąta ostrego rombu.
Podstawy trapezu mają długości 10 i 6. Wiedząc, że suma miar kątów wewnętrznych przy dłuższej podstawie jest równa , oblicz długość odcinka łączącego środki podstaw trapezu.
Podstawy trapezu mają długości i . Na ramionach trapezu wybrano punkty i w ten sposób, że odcinek jest równoległy do podstaw i dzieli trapez na dwa trapezy o równych polach. Oblicz długość odcinka .
W romb o boku długości 10 cm i wysokości 8 cm wpisano okrąg .
Długości boków równoległoboku są równe 6 i 10, a jego pole wynosi 36. Oblicz długości przekątnych tego równoległoboku.
Długości boków równoległoboku są równe 13 i 21, a jego pole wynosi 252. Oblicz długości przekątnych tego równoległoboku.
W czworokącie wypukłym dane są długości jego boków i miara kąta . Wyznacz miary pozostałych kątów tego czworokąta.
Dany jest równoległobok, którego obwód jest równy 50 cm. Stosunek długości jego wysokości wynosi 2:3, a stosunek miar jego kątów wewnętrznych jest równy 1:2. Oblicz długości boków i wysokości tego równoległoboku.
Wykaż, że jeżeli każda przekątna czworokąta wypukłego dzieli go na trójkąty o równych polach to czworokąt ten jest równoległobokiem.