Trapez prostokątny o podstawach i jest opisany na okręgu. Ramię ma długość 10, a ramię jest wysokością trapezu. Podstawa jest 2 razy dłuższa od podstawy . Oblicz pole tego trapezu.
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Czworokąt
Trapez prostokątny o podstawach i jest opisany na okręgu. Ramię ma długość 15, a ramię jest wysokością trapezu. Podstawa jest 3 razy dłuższa od podstawy . Oblicz pole tego trapezu.
Podstawy trapezu mają długości i (). Suma miar kątów wewnętrznych przy dłuższej podstawie wynosi . Oblicz długość odcinka łączącego środki podstaw trapezu.
W prostokącie przekątna o długości 1,53 cm tworzy z dłuższym bokiem kąt o mierze . Oblicz z dokładnością do pole prostokąta.
Bok kwadratu zawiera się w przekątnej kwadratu , a punkt należy do odcinka . Odcinki i przecinają się w punkcie , a odcinki i przecinają się w punkcie . Wykaż, że .
Bok kwadratu zawiera się w przekątnej kwadratu , a punkt jest środkiem odcinka . Odcinki i przecinają się w punkcie . Wykaż, że .
Pole równoległoboku jest równe 24. Stosunek jego wysokości jest równy . Długości boków wyrażają się liczbami naturalnymi, a długość każdej z wysokości jest mniejsza od 5 i większa od 2. Oblicz długości boków równoległoboku.
Wyznacz pole narysowanego prostokąta, jeżeli .
Dwusieczne kątów i czworokąta wypukłego przecinają się w punkcie , przy czym punkty i leżą po przeciwnych stronach prostej (zobacz rysunek).
Wykaż, że .
Przekątne rombu mają długość 8 cm i 13 cm. Oblicz pole czworokąta, którego wierzchołkami są środki boków romb.
Podstawy trapezu mają długości 6 i 2, a wysokość ma długość 4. Oblicz odległość punktu przecięcia przekątnych trapezu od prostych zawierających jego podstawy.
W trapezie równoramiennym , w którym , dane są , . Oblicz promień okręgu wpisanego w trójkąt , gdzie jest punktem przecięcia przekątnych tego trapezu.
W kwadrat wpisano drugi kwadrat, którego wierzchołki leżą na bokach pierwszego i boki tworzą z bokami pierwszego kwadratu kąty o miarach . Jaką częścią pola dużego kwadratu jest pole małego kwadratu?
W równoległoboku wpisano dwa przystające okręgi styczne zewnętrznie do siebie (patrz rysunek). Wykaż, że średnica każdego z tych okręgów jest równa różnicy długości dłuższego i krótszego boku tego równoległoboku.
Podstawy trapezu mają długości i . Na ramionach trapezu wybrano punkty i w ten sposób, że odcinek jest równoległy do podstaw oraz . Oblicz długość odcinka .
Wykaż, że stosunek pola kwadratu wpisanego w koło do pola tego koła jest mniejszy od .
Wykaż, że stosunek pola kwadratu opisanego na kole do pola tego koła jest mniejszy od .
Pola dwóch kwadratów różnią się o . Przekątna jednego z nich jest dłuższa o od przekątnej drugiego. Oblicz długość boku każdego kwadratu.
Pole trapezu prostokątnego opisanego na okręgu jest równe 5, a obwód trapezu wynosi 10. Oblicz długość promienia okręgu.
W kwadrat o boku 2 wpisano drugi kwadrat w ten sposób, że bok wpisanego kwadratu tworzy z bokiem danego kąt . Oblicz długość krótszego z odcinków łączących wierzchołki tych kwadratów.
W trapez można wpisać okrąg o promieniu 4 i jednocześnie na tym trapezie można opisać okrąg. Kąt ostry trapezu ma miarę . Oblicz promień okręgu opisanego na tym trapezie.
W dany trapez można wpisać okrąg i jednocześnie można na tym trapezie opisać okrąg. Wysokość tego trapezu jest równa 8, a jego kąt ostry ma miarę . Oblicz długość promienia okręgu opisanego na tym trapezie.
Punkt jest środkiem boku równoległoboku . Pole trójkąta jest równe 2. Oblicz pole równoległoboku.
W trapezie ramiona mają długości oraz , zaś tangens kąta nachylenia ramienia do dłuższej podstawy wynosi . Wiedząc, że w dany trapez można wpisać okrąg oblicz
- pole trapezu,
- pole trójkąta .