Punkt należy do okręgu opisanego na kwadracie . Wykaż, że wyrażenie ma stałą wartość, niezależną od wyboru punktu .
/Szkoła średnia/Geometria/Planimetria/Czworokąt
Dany jest prostokąt , w którym . Kąt ma miarę , taką, że . Przekątna i prosta przechodząca przez wierzchołek prostopadła do przecinają się w punkcie (zobacz rysunek).
Oblicz długość odcinka .
W trapezie o podstawach i punkt jest punktem wspólnym przekątnych. Oblicz pole trapezu wiedząc, że pole trójkąta jest równe 5, a pole trójkąta jest równe 4.
W trapezie ramię i podstawa mają długość 4, a ramię i przekątna mają długość 6. Oblicz długość podstawy .
W równoległoboku kąt ostry ma miarę , zaś dłuższy bok ma długość 8. Promień okręgu opisanego na trójkącie ma długość 4. Oblicz pole równoległoboku.
Z przeciwległych wierzchołków prostokąta poprowadzono odcinki prostopadłe do przekątnej. Odcinki te dzielą przekątną na trzy części. Każda z nich jest odcinkiem o długości 4 cm. Oblicz pole tego prostokąta.
W okrąg wpisano trapez równoramienny , którego podstawy mają długości: , . Styczna do okręgu w punkcie przecina prostą w punkcie (rys). Wiedząc, że oblicz promień okręgu opisanego na trapezie .
Podstawy trapezu równoramiennego mają długości i , a jego przekątna ma długość . Wyznacz cosinus kąta między przekątnymi tego trapezu.
Podstawy trapezu prostokątnego mają długości: oraz . Wysokość tego trapezu ma długość 24. Na odcinku leży punkt taki, że (zobacz rysunek).
Oblicz długość odcinka .
Dany jest trapez o podstawach i . Przekątne tego trapezu przecinają się w punkcie . Wykaż, że .
W trapezie o podstawach i punkt jest punktem wspólnym przekątnych. Oblicz pole trapezu wiedząc, że pole trójkąta jest równe , a pole trójkąta jest równe .
Dany jest prostokąt , w którym , . Odcinek jest wysokością trójkąta opuszczoną na jego bok . Oblicz pole trójkąta .
W okrąg o średnicy 26 wpisano trapez równoramienny w ten sposób, że suma kwadratów długości jego podstaw jest równa 914, a sinus kąta ostrego wynosi . Oblicz pole tego trapezu.
Punkt jest punktem wspólnym dwusiecznych kątów i trapezu o podstawach i . Punkt jest środkiem odcinka (zobacz rysunek).
Wykaż, że .
Na bokach i kwadratu wybrano punkty i w ten sposób, że i . Uzasadnij, że .
Na okręgu o promieniu 8 cm opisano trapez. Kąty, które tworzą ramiona z dłuższą podstawą mają miarę . Oblicz pole tego trapezu.
W trapezie prostokątnym na rysunku poniżej dane są: oraz .
Oblicz:
- miarę kąta ostrego trapezu przy wierzchołku ,
- długość odcinka łączącego środki ramion tego trapezu.
Prosta przechodząca przez środek kwadratu przecina proste zawierające jego boki i odpowiednio w punktach i (zobacz rysunek).
Wykaż, że
Na rysunku przedstawiono trapez i trójkąt . Punkt leży w połowie odcinka . Uzasadnij, że pole trapezu i pole trójkąta są równe.
Oblicz pole trapezu, którego podstawy mają długości 2 i 3, a przekątne długości 3 i 4.