Rozpatrujemy wszystkie takie prostopadłościany, w których suma długości wszystkich krawędzi jest równa 80, pole powierzchni całkowitej jest równe 256 i długości wszystkich krawędzi są nie mniejsze niż 4. Udowodnij, że liczba może być długością krawędzi takiego prostopadłościanu wtedy i tylko wtedy, gdy .
/Szkoła średnia/Geometria/Stereometria/Prostopadłościan
Punkty i są środkami odpowiednio krawędzi i prostopadłościanu . Przez krawędź poprowadzono płaszczyznę, która jest nachylona do płaszczyzny podstawy po kątem i płaszczyzna ta przecięła odcinek w punkcie (zobacz rysunek).
Oblicz pole trójkąta jeżeli , i .
Długości trzech krawędzi wychodzących z jednego wierzchołka prostopadłościanu są kolejnymi liczbami parzystymi. Pole powierzchni całkowitej prostopadłościanu wynosi 208. Oblicz objętość tego prostopadłościanu.
Długości trzech krawędzi wychodzących z jednego wierzchołka prostopadłościanu są kolejnymi liczbami nieparzystymi. Pole powierzchni całkowitej prostopadłościanu wynosi 142. Oblicz objętość tego prostopadłościanu.
Objętość prostopadłościanu jest równa 405. Stosunki długości krawędzi prostopadłościanu wychodzących z tego samego wierzchołka prostopadłościanu to 1 : 3 : 5. Oblicz pole powierzchni całkowitej prostopadłościanu.
Przekątna prostopadłościanu o długości tworzy z odpowiednimi ścianami bocznymi kąty o miarach i . Wyznacz objętość tego prostopadłościanu.
W prostopadłościanie przekątna ściany jest o 2 dłuższa od krawędzi i o 4 dłuższa od krawędzi . Przekątna ściany jest nachylona do płaszczyzny pod kątem . Oblicz objętość tego prostopadłościanu.
Wysokość prostopadłościanu jest równa 1, a długość przekątnej jest równa sumie długości krawędzi i . Oblicz objętość tego prostopadłościanu.
Przekątne sąsiednich ścian bocznych prostopadłościanu wychodzące z jednego wierzchołka tworzą z jego podstawą kąty o miarach i . Cosinus kąta między tymi przekątnymi jest równy . Wyznacz miarę kąta .
Przekątne sąsiednich ścian bocznych prostopadłościanu wychodzące z jednego wierzchołka tworzą z jego podstawą kąty o miarach i . Cosinus kąta między tymi przekątnymi jest równy . Wyznacz miarę kąta .
Objętość prostopadłościanu jest równa 2400, a mniejsza z jego ścian bocznych ma pole powierzchni 120. Gdyby krótszą z jego krawędzi podstawy wydłużyć o 2, a dłuższą wydłużyć o 5 to objętość prostopadłościanu wzrosłaby o 1100. Oblicz wymiary prostopadłościanu.
Dany jest prostopadłościan . Przez wierzchołki i oraz środek krawędzi poprowadzono płaszczyznę, która przecina przekątną w punkcie (zobacz rysunek).
Oblicz .
Podstawą graniastosłupa o objętości 162 jest prostokąt (zobacz rysunek), którego przekątna tworzy z jego bokiem kąt . Przekątna graniastosłupa tworzy z płaszczyzną jego podstawy kąt stopni. Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa o objętości 162 jest prostokąt (zobacz rysunek), którego przekątna tworzy z jego bokiem kąt . Przekątna graniastosłupa tworzy z płaszczyzną jego podstawy kąt stopni. Oblicz pole powierzchni całkowitej tego graniastosłupa.
Podstawą prostopadłościanu o wysokości 4 jest kwadrat o boku 3. Oblicz sinus kąta, pod którym przecinają się przekątne i tego prostopadłościanu.
Długości krawędzi podstawy prostopadłościanu są równe , a krawędź boczna ma długość 2 cm. Oblicz pole przekroju tego graniastosłupa płaszczyzną zawierającą przekątną podstawy i nachyloną do płaszczyzny podstawy pod kątem . Sporządź rysunek i zaznacz na nim przekrój oraz kąt jego nachylenia do płaszczyzny podstawy.
Dany jest graniastosłup prosty o podstawie prostokątnej . Przekątne , i ścian bocznych tworzą trójkąt ostrokątny o polu 11,25 (zobacz rysunek). Stosunek długości odcinka do promienia okręgu opisanego na trójkącie jest równy 30 : 17. Oblicz wysokość tego graniastosłupa.
W prostopadłościanie dane są:
gdzie odcinek jest przekątną prostopadłościanu, odcinek jest przekątną ściany bocznej , jest miarą kąta .
Oblicz pole powierzchni całkowitej prostopadłościanu .
Dany jest graniastosłup prosty o podstawie prostokątnej . Przekątne i ścian bocznych tworzą kąt ostry o mierze takiej, że (zobacz rysunek). Pole trójkąta jest równe 26,4. Oblicz wysokość tego graniastosłupa.
Przekątna prostopadłościanu ma długość 8 cm, a miara kąta, jaki tworzy ona ze ścianą boczną wynosi . Oblicz objętość prostopadłościanu, jeśli jego wysokość wynosi .
Przekątna prostopadłościanu ma długość 12 cm, a miara kąta, jaki tworzy ona ze ścianą boczną wynosi . Oblicz objętość prostopadłościanu, jeśli jego wysokość wynosi .
W prostopadłościanie pola trzech ścian o wspólnym wierzchołku są równe i . Oblicz objętość tego prostopadłościanu.
Podstawą graniastosłupa jest prostokąt (zobacz rysunek), którego krótszy bok ma długość 3. Przekątna prostokąta tworzy z jego dłuższym bokiem kąt . Przekątna graniastosłupa tworzy z płaszczyzną jego podstawy kąt stopni. Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Podstawą graniastosłupa jest prostokąt (zobacz rysunek), którego dłuższy bok ma długość 6. Przekątna prostokąta tworzy z jego krótszym bokiem kąt . Przekątna graniastosłupa tworzy z płaszczyzną jego podstawy kąt stopni. Oblicz objętość tego graniastosłupa.
Przekątna prostopadłościanu ma długość 5 i tworzy z dwoma ścianami prostopadłościanu kąty i takie, że i . Oblicz objętość tego prostopadłościanu.