Dany jest równoległobok . Okrąg wpisany w trójkąt jest styczny do przekątnej w punkcie , a okrąg wpisany w trójkąt ma środek i jest styczny do boku w punkcie .
Wykaż, że jeżeli odcinek jest równoległy do prostej , to .
Dany jest równoległobok . Okrąg wpisany w trójkąt jest styczny do przekątnej w punkcie , a okrąg wpisany w trójkąt ma środek i jest styczny do boku w punkcie .
Wykaż, że jeżeli odcinek jest równoległy do prostej , to .
Przekątne równoległoboku mają długości: oraz . Wierzchołki oraz rombu leżą na bokach równoległoboku (zobacz rysunek). Boki tego rombu są równoległe do przekątnych równoległoboku.
Oblicz długość boku rombu .
Trapez równoramienny o podstawach długości i opisany jest na okręgu. Oblicz pole koła, którego brzegiem jest okrąg wpisany w ten trapez.
W kwadracie połączono odcinkiem środki przeciwległych boków. Wiedząc, że przekątne tak utworzonych prostokątów dzielą się na odcinki długości 1, oblicz pole wyjściowego kwadratu.
Proste zawierające ramiona i trapezu przecinają się w punkcie . Dane są: , oraz obwód trójkąta równy . Oblicz obwód trójkąta .
Oblicz wysokość i przekątną trapezu równoramiennego o podstawach 21 cm i 11 cm oraz ramieniu równym 13 cm.
Bok rombu ma długość 13, suma długości przekątnych jest równa 34.
W prostokącie, którego krótszy bok ma długość 8 zawarty jest kwadrat o boku równym różnicy
długości boków prostokąta, i którego przekątne są równoległe do boków prostokąta.
Przekątne trapezu przecinają się w punkcie . Przez punkt poprowadzono prostą równoległą do podstaw trapezu, która przecina ramiona trapezu w punktach i . Wykaż, że .
W trapezie o podstawach i przez punkt przecięcia się przekątnych poprowadzono dwie proste równoległe do boków i . Prosta równoległa do boku przecina bok w punkcie , a prosta równoległa do boku przecina bok w punkcie . Wykaż, że .
W kwadrat o boku długości wpisano okrąg. Oblicz długość cięciwy wyciętej przez ten okrąg z odcinka łączącego wierzchołek ze środkiem boku .
W trójkąt równoramienny, którego ramię jest równe 5 cm, a podstawa równa się 6 cm, wpisano prostokąt w ten sposób, że dwa jego wierzchołki leżą na podstawie, a pozostałe leżą na ramionach trójkąta. Wyznacz obwód i pole prostokąta jako funkcję jego wysokości.
W trapezie równoramiennym ramię ma długość 10. Obwód tego trapezu jest równy 40. Wiedząc, że tangens kąta ostrego w trapezie jest równy , oblicz długości jego podstaw.
W trapezie równoramiennym ramię ma długość 13. Obwód tego trapezu jest równy 52. Wiedząc, że tangens kąta ostrego w trapezie jest równy , oblicz długości jego podstaw.
Punkt styczności okręgu o promieniu wpisanego w trapez równoramienny dzieli ramię trapezu w stosunku 1:2. Oblicz promień okręgu opisanego na tym trapezie.
Punkt styczności okręgu o promieniu wpisanego w trapez równoramienny dzieli ramię trapezu w stosunku 2:5. Oblicz promień okręgu opisanego na tym trapezie.
Dany jest kwadrat o boku długości 2. Punkt jest punktem przekątnej , takim że . Oblicz długość odcinka .
Wykazać, że odcinki łączące kolejne środki kwadratów zbudowanych na bokach równoległoboku tworzą także kwadrat.
Długość boku rombu jest równa , a długości jego przekątnych są równe i . Oblicz miarę kąta ostrego rombu jeżeli wiadomo, że .
Długość boku rombu jest średnią geometryczną długości jego przekątnych. Oblicz miarę kąta ostrego tego rombu.
Z dwóch przeciwległych wierzchołków kwadratu o boku 2 zakreślono okręgi o promieniu 2. Oblicz pole „soczewki” wyznaczonej przez te okręgi.
Środek okręgu wpisanego w trapez prostokątny, znajduje się w odległości 4 oraz 8 od końców dłuższego ramienia trapezu. Oblicz pole tego trapezu.
Środek okręgu wpisanego w trapez prostokątny znajduje się w odległości 2 cm i 4 cm od końców ramienia pochyłego danego trapezu. Znaleźć pole trapezu.
Krótsza przekątna równoległoboku tworzy bokami kąty i . Oblicz stosunek długości boków tego równoległoboku.
W równoległoboku, który nie jest prostokątem, krótsza przekątna dzieli go na dwa równoramienne trójkąty prostokątne. Krótszy bok równoległoboku ma długość 8. Oblicz pole tego równoległoboku.